1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Müsiad İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Aşmalı: Mezar Evler Acilen Yıkılmalı!

MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Aşmalı, İstanbul’da acil yıkılması gereken ve ‘mezar ev’ diye tabir edilen çok sayıda bina bulunduğunu vurguladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın deprem riskine karşı önlem olarak yaptığı açıklamaları haklı bulduklarını belirten MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Aşmalı, İstanbul’da acil yıkılması gereken ve ‘mezar ev’ diye tabir edilen çok sayıda bina bulunduğunu vurguladı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) inşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Aşmalı, istanbul’da acil yıkılması gereken çok sayıda ‘mezar ev’ diye tabir edilecek bina bulunduğunu belirtti.Mahmut Aşmalı, verilerin İstanbul’da acil yıkılması gereken çok sayıda mezar ev diye tabir edilecek bina¬nın bulunduğunu gösterdiğinin altını çizdi. Bu veriler ışığında harekete geçme zamanının gelip geçtiğine dikkat çeken Aşmalı, “1998 yılında deprem yönetmeliği değiştirildi ve bu tarihten sonra yapı statiklerinde ciddi miktarlarda donatı artırıldı. Dolayısıyla yeni yönetmeliğe göre bu tarihten önceki binalar çok güvenli değil. Hele hele hazır betonun kullanılmadığı ve yıkanmamış deniz kumu ile yapılıp elle dökülen betonlarla inşa edilen evlerin güvenli olduğundan söz edilemez. Bu binaların bir an evvel harekete geçilerek mutlaka yenilenmesi gerekir. Türk müteahhitlik sektörü, önündeki yasal mevzuat engeller kaldırılsa ben inanıyorum ki;5 yıl içinde istanbul’un yarısını yıkıp yeniden inşa edecek tecrübe ve birikime sahiptir” dedi.

Son günlerde istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın deprem riskine karşı önlem olarak anlattığı açıklamalarına da destek verdiklerini belirten Mahmut Aşmalı, “İlave kat verilmesiyle arsaların değeri artacağından mülkiyet sahiplerinin İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın önerilerini ciddiye almaları ve bu tarihi fırsatı kaçırmamaları gerekir. İnsanlarımızın can ve mal kaybını en aza indirecek kentsel dönüşüm hamlesinin yapılmasının bir kısım insanların insafına terk edilemeyeceğini ve bunun için hukuki altyapının da oluşturularak olası bir depremde ağır hasar görecek binaların yıkılması veya mühürlenerek insanların oralarda barınmasının engellenmesi gerekir” diye konuştu. Aşmalı, bu dönüşümün tüm Türkiye’ye örnek bir çalışma olması gerektiğini de kaydetti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Aşmalı mezar ev konumundaki binaları deprem yıkmadan evvel yıkıp yerine güvenli yeni binaların inşaa edilmişi’ gerektiğini vurgulayarak, deprem riski altındaki binaların bir an evvel yıkılarak yerine güvenli konutların yapılması ile birlikte muhtemel bir depremde can ve mal kaybının en aza ineceğini ifade etti. Ayrıca bunun sonucunda inşaat sektörü ve bağlı birçök,sektörde ciddi canlarıma olacağım da vurgulayan Aşmalı, 1999 depreminden sonra İBB’nin çeşitli kurum ve kuruluşlarla ciddi araştırmalar yaptığına dikkat çekti.

Vakit

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418