1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Libya’dan Dönen Türk Mühendislerinin Yasanan Olaylarla İlgili Söyledikleri

Libya’dan tahliye edilerek Mısır’a getirilen 249 Türk vatandaşını taşıyan Türk Hava Yolları’na ait özel uçak, İskenderiye’den İstanbul’a geldi.

Libya şirketi Buraq Air’e ait yolcu uçağıyla da, 169 yolcu Trablus’tan İstanbul’a geldi.

Ayrıca, bir THY uçağı da, İskenderiye’nin Burc el Arap bölgesindeki havaalanından yerel saatle 18.55′te havalandı. İstanbul Atatürk Hava Limanı’na 20.15′te inmesi öngörülen uçakta, Libya’dan Mısır’a getirilen 249 kişi bulunuyor.

BİNGAZİ LİMANINDAN TAHLİYE
Libya’daki gelişmelerin değerlendirilmesi amacıyla da, bakanlıllar arasında eşgüdüm toplantısı yapıldı.

Yapılan açıklamada, İstanbul’dan dün yola çıkan İDO’ya ait iki feribotun bu akşam saatlerinde Bingazi Limanı’na varacağı belirtildi. Bu gemilerle yaklaşık üç bin Türk vatandaşının Bingazi’den Türkiye’ye naklinin planlandığı ve tahliyenin başarıyla sonuçlanması halinde gemilerin Marmaris’e intikallerinin planlandığı kaydedildi.

Deniz Kuvvetlerine ait İskenderun feribotunun da iki gün sonra Libya sahillerine varacağı kaydedilen açıklamada, bugün yapılan toplantıda ayrıca, Samsun ve Ankara feribotlarının da Libya’ya gönderilmesine karar verildiği belirtildi.

Hükümet Sözcüsü cemil Çiçek, Bingazi’den yapılması planlanan tahliyeler konusunda temel sıkıntı olarak otorite boşluğu, kaos ortamı ve muhatap olunacak kimsenin bulunanamasını göstermiş ve Bingazi limanına yanaşılması durumunda tahliyelerin yapılacağını söylemişti.

3 BİN TÜRK TUNUS YOLUNDA
Öte yandan, Libya’nın kuzeybatısındaki bölgelerde çalışan yaklaşık 3 bin Türk vatandaşının bu akşamdan itibaren Tunus’a karayoluyla geçmesi bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre Türk vatandaşları, Tunus’un Libya sınırındaki Ras el Jdir sınır kapısına, çalıştıkları şirketlerin araçları ya da kendi imkanlarıyla gelecek.

Libya yasaları gereği şirketlerin merkez ofislerinde tutulan bazı pasaportlara ulaşılamaması, bazılarının da tahrip olmasından dolayı Türk vatandaşlarının büyük bölümü pasaportsuz olarak sınıra gelecek.

Tunus makamları, Türk vatandaşlarının pasaportsuz geçişine izin vereceklerini belirtti ancak Libya tarafının pasaportsuz geçişi engellemesinden endişe ediliyor. Şimdiye kadar sınıra yürüyerek gelen az sayıda Türk vatandaşının bazılarının geçişlerine, pasaportlarının üzerlerinde bulunmamasından ötürü, Libya makamları izin vermedi. Tunus’taki Türkiye Büyükelçiliğinin bir yetkilisi, geçişlerde yardımcı olmak üzere Ras el Jdir sınır kapısına ulaştı.

Türk vatandaşları Tunus’a geçince, karayoluyla Cerbe’ye getirilecek, oradan da Türkiye’den gelen uçaklarla Türkiye’ye gönderilecek.

NE DEDİLER?
Akşam saatlerinde Libya şirketi Buraq Air’e ait uçağk İstanbul’a gelen Türk vatandaşları şunları anlatı:

“İNSANLAR AÇ SUSUZ…”

Trablus Havalimanında çok sayıda kişinin Türkiye’ye dönmek için beklediğini belirterek, ‘İnsanlar aç susuz çok perişan bir durumda” dedi.

Dikili, Türklerin çalıştığı şantiyelere de saldırıların yapıldığını, yağmalamalar olduğunu belirterek, kendilerine yönelik bir fiziki saldırının olmadığını söyledi. Dikili, ”İki gün önce uçaksavar silahlarıyla sürekli ateş açılıyordu. Bu olayları şimdi nasıl anlatalım, o olayları yaşayan biliyor. 3-4 gündür betonun üzerinde sabahladık” diye konuştu.

“PROJE MÜDÜRÜ ESİR”
Ali Yağcı adlı işçi de 3 gündür Trablus Havalimanında uçak beklediklerini belirterek, ”Açlık susuzluk çektik. Çok şükür bize bir şey olmadı ama şu anda şirketin proje müdürü, paralarını alamadıklarını söyleyen yerel halk tarafından esir alındı. Çad’dan paralı askerler geldi. Altı arkadaşımızı polis gözaltına aldı, nerede oldukları belli değil” dedi.

Trablus’ta gündüz saatlerinde fazla olay olmadığını ifade eden Yağcı, olayların gece arttığını, rejim yanlısı ve karşıtlarının çatıştığını söyledi. Yağcı, ”Bizim bütün malzemelerimiz yağmalandı, araçlarımıza, koğuşlarımızdaki her şeye el kondu. Dün akşam Bingazi’nin bombalandığı yolunda duyumlar aldık” diye konuştu.

Bugün öğlen yediği bir paket bisküvi ile durduğunu belirten Yağcı, ”Türk uçaklarına izin verilmediği için uçaklarımız inemiyor. Sadece bir tarifeli uçağımız indi ama başka ülkelerin çok sayıda uçağı Trablus’a iniş yaptı” dedi.

“SAHİP ÇIKAN OLMADI”
Libya’da çalışan ve serbest meslek sahibi olduğunu söyleyen Semir Çekiç de ”Aslında çok abartılacak bir durum yok. Biz 3 gündür havalimanında yalnız kaldık, bize sahip çıkan olmadığı için zorluklar çektik. Bizim dışımızda onlarca ülkenin vatandaşı da oradaydı. Onlar da mağdur, beklemekten dolayı sıkıntımız oldu. Kimsesiz kaldık, o bakımdan sıkıntılıyız” diye konuştu.

“GELMEYİ BEKLİYORLAR”
Mimar Serhat Ergöçmen de bir Libya şirketinin temsilcisi olduğunu belirterek, ”Sağ salim ülkemize geldik. Burada iki şirketten yaklaşık 160′ı aşkın kişi var ama 20′ye yakın Türk şirketinde çalışan yaklaşık bin, iki bin civarında işçi ve mühendis arkadaşımız şu anda Trablus Havalimanında buraya gelmeyi bekliyor” dedi.

Trablus’ta her şeyin çok normal ve sakin olduğunu ifade eden Ergöçmen, ”Özellikle biz Türklere çok iyi davranıyorlar. Havalimanında sorun yok ama uçağımızın kaptan pilotu inerken bir anons yaptı ve ‘Trablus Havalimanı hava trafiğine kapatıldı’ dedi. Bugün sabahtan beri bazı Avrupa ülkelerinin uçakları ile Buraq Air kalkabildi. THY uçağı bekliyordu. Havalimanından gece uçuşlarına izin verilmiyor. Havalimanında çeşitli ülkelerden tahminen on bin kişi var diyebiliriz” diye konuştu.

Bingazi’deki durumun Trablus’tan daha kötü olduğu yolunda duyumlar aldıklarını ifade eden Ergöçmen, ”Kurulan kriz masasında durum güllük gülistanlık gibi gösteriliyor. Durum hiç de öyle değil” dedi.

“5 ARKADAŞIMIZ GÖZLATINA ALINDI”
Seçkin Doğan da Trablus’ta yaşanan olaylarla ilgili görüntü alınmasına izin verilmediğini belirterek, ”Cep telefonlarıyla görüntü almaya çalışan 5 arkadaşımızı gözaltına aldılar” dedi.

Kaynak: ntvmsnbc

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

83 Ülkenin Vatandaşı Türkiye’yi Seçti!

Yılın başından bu yana ABD’ten Kuveyt’e, İngiltere’den Tanzanya’ya kadar 83 ülkenin vatandaşı, Türkiye’den 6 bin …