1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konut Satışları Arttı

Son iki haftada konut satışları arttı. İzmir’de 100 bin metrekare inşaat alanında AVM ve Rezidans projesine hazırlanan Sur Yapı, Güneşli’de inşa ettiği Corridor projesinde Temmuzdan buyana 90 konutun satış işlemlerini tamamladı

konut dergileri, konut fiyatları, Konut Haber, konut satışları 2010, konut satışları 2011, konut satışları 2012, konut satışları 2013, konut satışları arttı, konut satışları durdu, Konut Satışları Düştü, konut satışları ile ilgili aramalar, tokinin yeni satışları, yeni konut

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas son iki hafta içinde konut satışlarının artığına dikkat çekerek, Güneşli’de ön satış yaptıkları 150 konutun 90’ında satış işlemlerinin tamamlandığını söyledi. 18 bin 200 metrekare arsa içinde yükselen Corridor’da cadde konseptine ağırlık verdiklerini belirten Elmas, “Projenin ortasında yer alan cadde 250 metre uzunluğunda. Projeden konut alan kişiler cadde konseptini çok sevdi. Bu projede satış sıkıntımız olmaz. Kısa süre içinde satışları tamamlarız” dedi.

Yüzde 10+yüzde 10 indirim
Projeden peşin para ile konut alan kişilere yüzde 10 + yüzde 10 indirim imkanı sunan şirket, böylece Corridon projesinde 179 bin lira olan stüdyo daireyi 145 bin liraya kadar indirmiş oluyor. Yüzde 40 peşin ödenmesi durumunda ise 36 aya kadar sıfır faizle vadelendirme yapılıyor. Yüzde 25 peşin ödemede 60 ay için faiz oranı yüzde 0,65’e çekiliyor.

İzmir’e butik proje
Şirket, 2013 yılının başında devam eden inşaatlarına yenilerini de eklemeyi planlıyor. İzmir’de 45 bin metrekare büyüklüğü olan arsayı Torunlar ve Hayat Grubu ile ortaklaşa alan şirket, bu araziye 100 bin metrekare inşaat yapacak. Arsaya AVM ve konutların içinde olduğu kule inşa edilecek. Rezidansta yer alan konutların bir kısmı apart olarak pazarlanacak.

Alım-satım harçlarına dokunmayın
Sektörün önümüzdeki 3’ncü çeyrekte bir miktar küçülmesini bekleyen Altan Elmas, yılın son çeyreğinde ise faizlerde bir miktar aşağı yönlü hareket yaşanması durumunda inşaatta yukarı yönlü ivmenin şaşırtıcı olmayacağını söyledi. Sektörün sorunlarına da değinen Elmas, “Bütçede 10 milyar liralık bir rakama ihtiyaç olduğu dile getiriliyor ve bunun için yeni düzenlemeler planlanıyor. Bunlardan biri de alım-satım harçları. Harçların düşmesi gerekirken yükseltilmesinin konuşulması sektörde ciddi sıkıntı yaratır. Harçlara dokunulmasın” dedi.

İmar planları sıkıntı
İnşaat ruhsatı ve İmar planlarının Türkiye’de müktesebat hak olarak görünmediğine de dikkat çeken Altan Elmas, bu durumun özellikle imar planlaması açısından ciddi sorun yarattığını, şu anda bu sorun ile ilgili bir ciddi sorunlar yaşandığını dile getirdi.

KDV’de artış bir anda olmaz
KDV artışlarına ilişkin olarak sektörün kanundan önce Maliye Bakanı ile bir araya geldiğini belirten Altan Elmas, burada Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e Türkiye genelinde 700-800 bin konut stoku olduğunu, bu nedenle KDV’nin yükselmesinin stokların kısa süre içinde eritilmesinin önünde bir büyük sorun oluşturacağını söylediklerini hatırlattı. Elmas, genel beklenti olarak KDV’nin en az 5 yıl daha düşük seviyelerde olacağını tahmin ettiklerini de sözlerine ekledi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Fiyatlar Buralarda Dörde Katlandı!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile İstanbul yeni havalimanı gibi büyük projelerin …