1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kayanın Üzerine 2 Katlı Lokanta ile Alabalık Tesisi Yaptı!

Rize’deki ilginç yapılara bir yenisi daha eklendi. Fındıklı ilçesinde dere kenarındaki kayanın üzerine 2 katlı lokanta ile alabalık tesisi yapan Engin Özdemir, “İnşaat ustaları, ‘Burada çalışmayız’ deyince binayı kendim inşa ettim.

Burada bina yapmak aslında akıl işi değil.” dedi. Arılı Köyü’nde oturan 51 yaşındaki Ergin Özdemir, alabalık çiftliği kurmaya karar verdi. Köyde araştırma yapan Özdemir, akan küçük bir şelale nedeniyle doğal havuz oluşmuş kayalık alanı gözüne kestirdi, ancak bulduğu inşaat ustalarının kayalık yamaçta çalışmaya yanaşmaması üzerine kendisi işe koyuldu. Özdemir, önce şelale suyunu yamaca vererek kaya üzerindeki toprak ve yosunlu bölgeleri temizledi, kayayı açığa çıkardı. Ardından kayayı 4 noktadan 1’er metre delen Özdemir, demir kullanarak temel attı, sonra da 25 metrekare alanda 2 katlı bina inşa etti. Ergin Özdemir, binanın yanındaki doğal havuzun çevresini de düzenleyerek, balık havuzu olarak kullanmaya başladı. Kısa süre sonra tesisi yukarı doğru genişleten Özdemir, merdivenle çıkılan bir serender ve oturma yerleri yaptı.

Gazetecilere açıklama yapan Özdemir, “Bu alanda normal şartlarda yapı yapmak zordur. Getirdiğimiz ustalar bile ‘Burada çalışamayız’ diyerek gitti. Burada bina yapmak aslında akıl işi değil. Küçük bir üretim çiftliği kurarak balık satmayı planlamıştık. Sonra yeme içme yeri yapalım dedik. 10-15 kişilik derken 70 kişilik bir tesis yaptık. Bu alanın bir kenarı uçurumdu. Önce buradan akan bir şelale vardı. Suyun yatağını değiştirip kayalardaki toprak ve yosunları temizledik. İnşaatta da çok miktarda demir kullandık. Binanın kolonlarındaki demirleri kaya içine yaklaşık 1 metre gömdük, betonlayıp yukarı çıktık.” dedi.

Zaman

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Rüzgar Enerjisinde Yeni Teknoloji Dönemi!

Yenilenebilir enerjilere geçişin önündeki en önemli problemlerden biri de yeşil enerjinin depolanması. Rüzgârdan elde edilen …