1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İzmir EXPO İçin Son Noktayı Koydu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, EXPO alanı İnciraltı’nın imar planına ilişkin, ”İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itirazlarını ve görüşlerini dikkate aldık. Talepleri doğrultusunda plana nihai şeklini verdik” dedi.

izmir-expo-icin-son-noktayi-koydu

Bakan Bayraktar ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda EXPO alanı İnciraltı’nın imar planının ele alındığı basına kapalı toplantının ardından açıklama yaptı.

Bakan Bayraktar, İnciraltı EXPO planlarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları görüş doğrultusunda yapıldığını söyledi.

Yasaya göre bu planların uygulamasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yapacağını ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:

”Bunların hem imar uygulamasını hem de ruhsatlarını verecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. O yüzden projenin daha rantabl olabilmesi, İzmir’in marka değerinin daha çok artırılması için neler gerekir, uygulamacı olarak onları teknik arkadaşlarla, genel sekreter yardımcıları, plancılarla beraber bize izah ettiler. O doğrultuda zaten planların itiraz süresi var, onları değerlendirdik.”

Bunun sonucunda ortak karara vardıklarını dile getiren Bayraktar, ”İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin talebi doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bakanlığımızın ortak aklıyla planlara son şeklini verip, kısa sürede İzmir İnciraltı’nda sağlığı öne çıkaran bir kültür merkezi, turizm merkezi yaratmaya yönelik çalışmamızın en önemli adımını da bugün atmış olduk. Sayın Başkan’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

-”Doğal sit olma özelliği dikkate alınarak planlama yapıldı”-

İzmir’in marka değerini artırmak istediklerini dile getiren Bayraktar, ”EXPO 2020 kapsamında bu yapılıyor. Hükümetimiz buna ciddi önem vermektedir. Haziranda çıkan kanun, Hükümetimizin buraya ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Orada doğal sit olma özelliği dikkate alınarak planlama yapılmıştır” dedi.

İzmir’i sağlık turizmine yönelik parlatmak, dönüştürmek istediklerini anlatan Bayraktar, ”Amacımız İzmir’deki turizmin, kültürün, ticaret alanlarının öne çıkması için Balçova İnciraltı’nın daha organize şekilde planlanmasını sağlamak, süratle orada işleme başlamak” diye konuştu.

Aslında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de önünü açtıklarına işaret eden Bayraktar, şunları kaydetti:

”Bizim bugün burada yaptığımız nedir? Planları Kültür ve Turizm Bakanlığı daha evvelden yapmıştı. 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planları vardı. 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planları ile buranın sınırları belliydi. Bu koordinatlar doğrultusunda kanun çıktı. Bu kanunda emsal belli. Kanun orada ne yapılacağının aşağı yukarı ana hatlarını veriyor. Bu çerçevede biz 5 binlik nazım imar planı ile binlik uygulama planını yaptık. Planı yaparken İzmir’deki ilgili kurumlardan, sivil toplum kuruluşlarından görüş aldık. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de görüş aldık ama onların dediklerini yüzde 100 yapmadık. Daha çok Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talepleri doğrultusunda planı şekillendirdik. Çünkü burası kültür turizm alanı olan bir yer, onları dikkate aldık.”

-”Artık top İzmir’de, belediyede”-

Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamadan dolayı bazı sıkıntıları olduğunu anlatan Bakan Bayraktar, şöyle devam etti:

”Büyükşehir Belediyesi, ‘Bu planı uygularsam kamulaştırma sıkıntıları çıkabilir’ dedi. ‘Vatandaşlardan ciddi şikayetler gelebilir, mahkeme süreci olabilir’ dedi. Başkan Kocaoğlu ile takım arkadaşları geldiler. Onları dinledik. Ortak bir kanıya, anlaşmaya vardık. O doğrultuda şimdi itirazlar kapsamında mahkemeye falan gitme yok. Onların talepleri doğrultusunda, zaten işin doğrusu da budur, plana son şeklini veriyoruz, bitiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi de hem İmar Kanunu’nun 18. maddesine göre imar uygulamasını yapacak hem geri kalan ruhsatlandırma işlemlerini yapacak. Biz de ne gerekiyorsa kendilerine yardımcı olacağız. Bana göre çok hayırlı oldu. İzmir için de çok faydalı oldu.”

Bakan Bayraktar, ”10 gün içinde yollarız planı. Bundan sonra zaten itirazlar bittiği için bir daha askı süreci yok. Askı süreci olmadığı için top İzmir’de. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itirazlarını ve görüşlerini dikkate aldık. Talepleri doğrultusunda plana nihai şeklini verdik. Top belediyede. bundan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mazereti kalmadı artık” diye konuştu.

-”İzmir’e hayırlı olsun”-

Kocaoğlu da planda uygulamaya yönelik sorunların bulunduğunu belirterek, ”Uygulamaya yönelik sorunların hepsinde, Sayın Bakanımızın başkanlığında yaptığımız toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, bizim bürokrat arkadaşlarımız, ana ilkelerde mutabık kaldık. Uygulamada ve planda en ufak bir sorun kalmadı. Memleketimize, İzmir’e hayırlı olsun” dedi.

Kaynak: Emlakofis

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İçişleri Bakanlığından Hafta Sonu 31 İldeki Sokağa Çıkma Yasağına İlişkin Genelge

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine hafta sonu 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanacak sokağa çıkma yasağıyla …