1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İstanbul, Ankara, Kayseri ve Antalya’ya Temapark Geliyor!

İstanbul, Kayseri, Antalya ve Ankara turizm ve emlak gelirlerini artıran, yerli Disneyland’larla tanışacak. İstanbul ve Kayseri’deki projeler hız kazandı

Türkiye, dünyada Disneyland, Gardaland ya da Six Flags isimleriyle tanınan temalı doğa ve eğlence parklarıyla tanışmaya hazırlanıyor. Turizm ve emlak gelirlerini, kentlerin tanınırlıklarını artıran parklar için dört şehirde kollar sıvandı. İstanbul ve Kayseri, bu konuda ihaleleri de gerçekleştirerek mesafe aldı. Ankara ve Antalya ise hazırlık aşamasında.

AVM ve otel de olacak
İstanbul’daki Tema Park, Halkalı Atakent’te Mesa. Kantur&Akdaş ve Artaş tarafından yapılacak. Atakent Doğa ve Eğlence Parkı, 1,5 milyon metrekare üzerinde kurulacak. 2016’da tamamlanacak projeyle 3 bin konut, fuar alanı, otel, kongre merkezi, 5 milyon ziyaretçinin hedeflendiği eğlence parkı ile AVM ve ticari birimler inşa edilecek.

İstanbul Six Flags ile anlaştı
Eğlence Parkı için Six Flags ile anlaşma yapıldı. Six Flags’in Türkiye distribütörlüğünü İnanlar İnşaat yürütüyor. İnanlar Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, eğlence parkının 450 dönüm arazide yapılacağını, 20 kadar Roller Coastera (kısa sürede yükseğe çıkıp inebilen araç) yer verileceğini söyledi.

Uzun süredir gündemde
Ankara Temapark projesi uzun zamandır gündemde, ancak yol alınamadı. Son olarak geçen yılın sonunuda proje Ankara Baüyükşehir Belediyesi ‘ne bırakıldı. Yine Antalya’da bu alanda hazırlıklar olduğu biliniyor. Serdan İrnan Bu projelerin her şehirde gerçekleştirilemeyeceğini belirterek “Lunapark değil eğlence parkı yapmak için en az 450 dönümlük yer gerekiyor, yıllık 2 milyon ziyaretçi çekebilmeli. Bunu nüfusu bir milyonun altındaki bir şehirde yapmak ne derece kârlı olur” yorumunu yaptı.

Kayseri Harikalar Diyarı kuruluyor
Kayseri Büyükyşehir Belediyesi, Paris’teki Disneyland ,Venedik’teki Gardaland benzeri temapark inşa edecek. Eğlence ve oyun parkı , hayvanat bahçesi, at binmeve spor alanları, akvaryum, buz paten pisti ve su kayağı parkı bulunan, 716 dönümlük projeye “Anadolu Harikalar Diyarı” adı verildi. Bölge kentlerinin de yararlanabileceği 120 milyon lira yatırım değerli eğlence merkezi Kayseri-Sivas yolu üzerinde yapılacak. Mehmet Özhaseki, alt ve üstyapısını tamamlamış şehirlerin kültür, eğlence ve sanata yönelmesi gerektiğini, temaparkın da bu gerçekten doğduğunu belirterek “Burada yeme içme yerleri ile sosyal ihtiyaçlar da karşılanacak. Çevre illerle birlikte ziyaretçisi 3-4 milyonu bulacak” dedi.

Büyük kısmı ihale edildi
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kumarlı’da Hazine arazisine uygulayacakları projenin büyük kısmının ihale edildiğini söyledi. Özhaseki, “Alt yapı, otopark, spor alanları, su alanı, buz paten bitsi ve su kayağı parkı ihaleleri yapıldı. Akvaryum ve eğlence merkezinin ihalelerini yılsonuna kadar yapacağız, 2 yıl içinde inşaatı bitireceğiz. Kendimize özgü bir proje olacak. 4 ayrı medeniyeti çağrıştıran bir ortam hazırlanıyor. Çocuklar için Nasrettin Hoca Temalı tünel oyunu bile yapacağız” diye konuştu.

Selma Şenol/Bugün

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Sekiz Millet Bahçesine 200 Milyon TL Ödendi

TOKİ son iki ayda sekiz millet bahçesi projesinin ihale sonucu açıkladı. İstanbul, Düzce, Tekirdağ, Konya, …