1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Isı Yalıtımı Olmadığı İçin Rekor Kırdık!

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı, bir rekor getirdi. Türkiye, doğalgaz tüketiminde Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı

isi-yalitimi-olmadigi-icin-rekor-kirdik

Dünyada daha soğuk iklimlere sahip ülkeler, bizden çok daha az doğalgaz tüketirken ülkemizde doğalgaz tüketimi artıyor. Türkiye’de ki binaların sadece yüzde 15’inde ısı yalıtımı bulunuyor, bu nedenle enerji verimli kullanılmıyor.

Yüzde 85 oranındaki yalıtımsız binalar yüzünden hem vatandaşın hem de ülkenin parası boşa gidiyor. XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, ısınmak için harcadığı enerjiden tasarruf etmek isteyen ve doğalgaz faturasını düşürmek isteyen vatandaşların binalarına ısı yalıtımı yaptırması gerektiğini belirtti.

Yörük, doğalgaz tüketimindeki artışla ilgili olarak, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz hafta boyunca Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışının, doğalgaz tüketiminde ciddi bir artışa neden olduğunu ve 10 Ocak 2013 tarihinde de günlük doğalgaz tüketiminin 187 milyon metreküpe çıkarak en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi” dedi. Ülkemizde yalıtımsız binaların sayısının 15 milyondan fazla olduğunu, bunun da mevcut binaların yüzde 85’inin yalıtımsız olduğu anlamına geldiğine belirten Yörük, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yalıtımsız binalarımız yüzünden doğalgaz tüketiminde rekor kırıyoruz. Oysa enerjisinin yüzde 73’ünü ithal eden ülkemizin tüketim rekorlarına değil yalıtımlı binalara ihtiyacı var. Yalıtımsız binalar yüzünden enerjimizi boşa harcıyoruz ve her yıl bunun ülke ekonomisine bedeli 7,5 milyar doları buluyor. Yalıtımsız binalarda oturanlar da her ay yalıtımlı binalarda oturanlara kıyasla 2 kat daha fazla doğalgaz faturası ödüyor. Yani hem ülke ekonomimiz hem de vatandaşımız yalıtımsızlık yüzünden parasını havaya savuruyor, bütçesine delikler açıyor.”

“ISI YALITIMI YAPTIRMAK SANILDIĞI KADAR PAHALI DEĞİL”

Türkiye’den daha soğuk mevsim koşullarına sahip Avrupa ülkelerinde doğalgaz tüketiminin daha düşük olduğunu ifade eden Ertuğrul Yörük, “Yalıtımsız bir bina yılda 300-350 kwh/m2 enerji tüketirken, ülkemizdeki mevcut TS 825’e uygun inşa edilmiş ve yalıtımı yapılmış bir bina yılda 80-100 kwh/m2 seviyelerinde enerji tüketiyor. Avrupa Birliği ülkeleri ise yalıtım konusunda bizim çok daha önümüzde. Onlar şimdi yılda 15 kwh/m2’nin altında enerji tüketen Pasif Ev’leri yapmaya başladı. Türkiye olarak Avrupa Birliği ülkeleri gibi enerjimizi verimli kullanmak için ilk hedefimizin ülkemizde yalıtımsız binanın kalmaması olması lazım. Bunun için önümüzde kentsel dönüşüm gibi çok güzel bir fırsat da var” şeklinde konuştu.

Yörük, şöyle devam etti:

“Isı yalıtımı yaptırmak sanıldığı kadar pahalı bir uygulama da değil. Binalarda gerek doğalgaz gerekse elektrik faturalarında yüzde 50 tasarruf sağlayan ısı yalıtımı, bir binanın toplam inşaat maliyetinin yüzde 3 ila 5’i kadar. Bununla birlikte sağladığı tasarrufla birkaç yılda kendi kendini amorti edip ömür boyu tasarruf sağlıyor. Kalite standartlarına uygun CE belgeli XPS ürünlerle yapılan ısı yalıtımı bina ömrü boyunca performansını devam ettirerek tasarruf sağlıyor. Bu nedenle kaliteli ürünlerle yapılan ısı yalıtımı, bireylerin ekonomisi için yatırım niteliği taşıyor. Vatandaşın gerçek bir enerji tasarrufu için ısı yalıtımı yaptırırken kaliteli ürünleri araması son derece önemli. Unutmayalım ki tükettiğimiz fazla enerji, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğinden çaldığımız enerji.”

Kaynak: DHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Binaların Hala Yüzde 85’i Yalıtımsız!

Bireysel olarak enerji tasarrufu yapmanın en önemli adımı ise ısı yalıtımı yaptırmaktan geçiyor. Ülkemizde her …