1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Atıklarını Depoya Götürmeyene Ağır Cezalar Geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yıkıntı atıklarını gelişi güzel atan inşaat firmalarına yüklü para cezası, geçici süreyle faaliyet durdurma, ihale yasağı koyma gibi cezalar uygulayabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afet riski altındaki alanların dönüşümünde inşaat atıklarını lisanslı ve izinli depo alanlarına götürmeyen yıkım firmalarına ceza verecek.

6.5 milyon konutun elden geçeceği afet riski altındaki alanların dönüşümünde inşaat atıklarının ne olacağı belli oldu. “Sıfır atık” sloganıyla yola çıkan Bakanlık çevreye zarar vermeden atıkların tekrar ekonomiye geri kazandıracak. Bakanlık ayrıca yıkım sonrası çıkacak olan inşaat atıklarını da hem görüntü kirliliği yapmaması hem de çevreye vereceği zararlar nedeniyle anında depolama alanlarına götürülmesi için çalışmalar yapıyor. Bakanlık inşaat atıklarını gelişi güzel ortada bırakacak olan inşaat firmalarına cezai işlemler uygulayacak.

KAPATMA, YÜKLÜ PARA CEZALARI YOLDA
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yıkıntı atıklarını lisanslı depolara bırakmayıp gelişigüzel yerlere atan yıkım firmalarına kapatma, yüklü para cezası, geçici süreyle faaliyetlerinin durdurulması ve ihale yasağı gibi bir çok yasak uygulamak için çalışmalar yapıyor. Bu konuda mevzuat çalışması yapan Bakanlık denetimlerini de sıkılaştıracak.

6 MİLYON TON MALZEME GERİ KAZANDIRILACAK
Afet riski altındaki alanların dönüşümü ile birlikte yılda 10 milyon ton inşaat yıkıntı atığı ortaya çıkması beklenirken, 6 milyon yıkıntı atığının ise geri kazanılması bekleniyor. Bakanlık, geri dönüşüm tesisleri kurulması için faizsiz kredi, yer tahsisi gibi teşvikler üzerinde çalışma yapıyor. Geri dönüştürülecek malzeme alt yapıda dolgu zemin, kaldırım, yürüyüş yolu, kanalizasyon gibi bir çok alanda kullanılacak.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418