1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İngiltere’de Üstü Açılan Ev Tasarlandı!

İngiltere’de 200 metrekarelik alana üzeri açılıp kapanabilen ev inşa edildi.

ingilterede-ustu-acilan-ev-tasarlandi-1

İngiliz Ross Rusell yazın evinin çatısını açarak manzaranın keyfini çıkarıyor. İlk bakışta Rusell’in evi, İngiltere’deki diğer evlerden hiç farkı yok. Ancak, tavanı kaydıracak mekanizmanın çalıştırıldığı anda, Rusell’in evinin ilginç yanı ortaya çıkıyor. Rusell, İngiltere’de şeklini değiştiren tek evin sahibi.

ingilterede-ustu-acilan-ev-tasarlandi-2

GÖRÜNÜMÜ 6 DAKİKADA DEĞİŞİYOR
Evin görünümünün değişmesine sadece altı dakika yetiyor. Evin üstünü örten ağaç kaplamalı çelik konstrüksiyon ileriye doğru kayarak, eve yeni bir görüntü kazandırıyor. 15 metre uzun, 6 metre geniş, 7 metre yüksek ve 20 ton ağırlığında kayan çatıyı, araba aküsüne bağlı dört elektromotor çalıştırıyor.

ingilterede-ustu-acilan-ev-tasarlandi-3

İngiliz dRMM isimli mimarlık ve tasarım ofisinin gerçekleştirdiği bu proje 200 metrekarelik alana yapılmış. Üç ana binadan oluşan ve kayan kırmızı dış kısmın açılıp kapanması ile açık havada hissi veren odalara sahip olunuyor.

ingilterede-ustu-acilan-ev-tasarlandi-4

‘YILIN EVİ’ ÖDÜLÜNÜ ALDI
20 tonluk bu yapının bu şekilde hareket edebilmesi için binanın altyapısında bir hayli güçlü bir motor kullanılmış. Çok fonksiyonel yaşam alanı alternatifleri oluşturan proje yapıldığı yıl yine İngiltere’de “Yılın Evi” ve “En İyi Yeni Bina” gibi bir çok mimari ödül de aldı.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Etiyopya 12. Uluslararası Yapı Fuarı

Etiyopya 12. Uluslararası Yapı Fuarı, başkent Addis Ababa’da başladı. İnşaat, yapı ve mimarlık alanlarında Çin, …