1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Hindistan’a Yolculuk Var, Türk Müteahhitlerin Yeni Gözdesi Hindistan!

Yüksel Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emin Sazak, 2011’de yurtdışı taahhüt sektöründe işlerin hızlanmasını bekliyor. Sazak’a göre Türk müteahhitler; Katar ve Libya gibi klasik pazarların yanı sıra Hindistan’a odaklanacak

ENGINEERING News Record’un her yıl yayınladığı “Dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidi” listesinde bu yıl 33 Türk firması yer aldı. Yüksel İnşaat, her yıl olduğu gibi Ağustos 2010’da açıklanan son listeye de adını yazdırmayı başardı. Hem de 107’nci sırada…
Yarım asırlık geçmişe sahip Yüksel İnşaat, Yüksel Grubu’nun amiral gemisi konumunda. Zaten grubun cirosunun yüzde 90’ını bu YÜKSEL şirketin faaliyetleri oluşturuyor. Yüksel Grubu’nun yurtiçi ve yurtdışında devam eden işlerinin tutarı ise 1 milyar doları buluyor. Grubun büyük ortağı Sazak ailesi. Şirketin temelleri de Yüksel Grubu Başkan Yardımcısı Emin Sazak’ın dedesi Mehmet Emin Sazak tarafından 1926’da atılmış. Dedesiyle aynı ismi taşıyan Emin Sazak, aynı zamanda Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanvekili…Yurtdışında global krizin etkilerinin hala devam ettiğini hatırlatan Emin Sazak, Türk müteahhitlerin gelecek yıl Hindistan’a fokuslanacağmı söylüyor. Bu dev pazara Hintli firmalarla işbirliği yaparak girmenin daha mantıklı olacağını düşünen Sazak ile müteahhitlerin son durumunu konuştuk.

Taahhüt sektörü açısından 2010 yılı nasıl geçti?
Bu yılın ilk 6 ayında iç pazarda gözle görülür bir büyüme oldu. Bu büyüme, özel sektör marifetiyle yapılan projeler sayesinde gerçekleşti. Hatırlanacağı gibi 2009’da çok ciddi bir düşüş yaşanmıştı. Bu büyümeyle kayıplar biraz telafi edildi. Yurtdışında ise halen krizin inşaat üzerindeki etkileri devam ediyor. Sadece petrol üreten ülkelerin yatırımları sürüyor. Hatta bazı Körfez ülkelerinde halen ciddi sıkıntılar olduğunu söylemeliyiz. Dubai bunların başında geliyor. Bazı ülkelerde de Dubai’yle yarıştan kaynaklanan yatırım portföyleri vardı. Bunu yeniden düzenlediler. Özellikle Katar gibi ülkelerde son 1.5 yılda durağan geçen işler yavaş yavaş hareketleniyor. 2011’in başında işlerin daha da hareketlenmesini bekliyoruz.

2011’de yurtiçindeki işlerde de hareketlenme bekliyor musunuz?
Açıkçası iç piyasada çok hızlı bir gelişme beklemiyorum. Ancak seçimlerin getireceği bir hareketlenme olabilir. Seçimlerin sonuçlarına bakmak lazım. Sektörde aşırı bir zıplama beklemiyorum. Zaten bu işlerde planlı programlı olmak lazım. Hızlı büyümelerin sonrasında hızlı düşüşler yaşanabiliyor. Mühim olan sürdürülebilir büyüme.

Konut işine de girmiştiniz. Memnun kaldınız mı?
Evet, Fiba Gayrimenkul’le birlikte Çubuklu’da Çubuklu Vadi Evleri projemiz var.

Gündemde yeni bir proje var mı?
Yakın zamanda yok, 2012’de olabilir.

Yüksel Grubu olarak bu yıl yurtdışında yeni işler aldınız mı?
Katar’da aldık. Doha şehri için kilit önem taşıyan Sahva Yolu projesiyle, Katar’da yaptığımız altyapı ve üstyapı projelerine bir yenisini ekleyeceğiz. Projenin bedeli 437 milyon dolar. 2×4 şeritli yol ve bu yolun her iki yanında 3’er şeritli yan yol, 4 adet köprülü kavşak ve alt geçit yapacağız. Projeyi, 31 Aralık 2012’de tamamlayacağız. Ayrıca bu yıl Kuzey Irak’ta da bir projeye başladık. Erbil’i kuzeydoğusuna bağlayan Kora-Şakava-Kandil projesini yapıyoruz. Yolun toplam uzunluğu, iki geliş iki gidiş olmak üzere 51 kilometre. İki projenin toplamı 650 milyon doları buluyor.

Önümüzdeki süreçte Türk müteahhitler daha çok hangi ülkeleri araştırıyor?
Kuzey Afrika, özellikle de Libya Türk müteahhitlerinin halen çok ilgilendiği bir bölge. Ortadoğu’da Suudi Arabistan ve Katar öne çıkıyor. Önümüzdeki yıl Katar’ın gaz gelirlerinde artış olacak. Çünkü tamamlanan projeler işletmeye geçmeye başlıyor. 2011’de Katar yüzde 17 civarında büyüme bekliyor. Kuzey Afrika’nın aşağı bölgeleri de artık ilgi çekmeye başladı. Sahra altı dediğimiz bölgelerde, Türk büyükelçiliklerinin açılmasıyla birlikte bizler için önemi artıyor. Hindistan da önümüzdeki dönemde büyük iş potansiyeli olan bir ülke. Hindistan’da bugüne kadar sadece bir iki firmamız iş almıştı. Önümüzdeki dönemde daha çok müteahhidimiz iş alabilir. Çünkü kendi inşaat firmaları yetersiz kalıyor.Türk müteahhitleri Hindistanlı firmalarla işbirliği yaparak bu pazara girebilir.

Sizin Hindistan’da takip ettiği işler var mı?
Şu an özel takip ettiğimiz bir iş yok. Ama önümüzdeki yıl biz de Hindistan’a ilgiyi artıracağız.

Uluslararası büyük ihaleler artık devlet ve hükümet başkanlarının desteğiyle alınabiliyor. Bu noktada Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan yeterli destek görebiliyor musunuz?

Onları bu noktada çok başarılı buluyorum. Hem müteahhitlik sektörüne hem de dış ticaretin gelişimine çok destek veriyorlar. Sadece Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız değil ilgili bakanlıklar, dış ticaret müsteşarlığımız, büyükelçilerimiz, ticaret ataşelerimizin etkinlikleri ve destekleri de oldukça memnuniyet verici. Zaten onun neticesinde ülke olarak ciddi işler aldık. Ben bunun doğru bir yaklaşım olduğuna inanıyor ve devam etmesini diliyorum.

Para/Rahime Baş Uçar

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Libyalı Müteahhitler Türkleri Ülkelerine Çağırıyor!

Libyalı müteahhit Mohsin Eltagurei, iç savaşın sona erdiği ülkesinde çok sayıda İngiliz ve Fransız müteahhidin …