1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Genç Nüfus, İnşaat Sektörü İçin Umut Verici

Resmi verilere göre bu yılın ocak ayı itibarıyla Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 azaldı.

genc-nufus-insaat-sektoru-icin-umut-verici

‘İpotekli’ konut satışları yüzde 19,9 düştü. Yabancılara satış ise yüzde 13,4 artmış durumda. Sektörün önde gelen firmalarından Dumankaya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, iç ve dış siyasi gelişmeler ile terör olayları yüzünden bir gerileme olsa da Genç nüfusun da etkisi ile gayrimenkule talebin genel olarak devam edeceğini belirtti. Şirketlerin, sadece aynı segmentte çok fazla proje üretilmesinden kaynaklı sıkıntı yaşayabileceğini dile getiren Dumankaya, gelir piramidinin orta ve daha geniş olan alt kısmına hitap edecek projeler üretilmesi gerektiğini ancak bunun zaman alacağını dile getirdi.

Dumankaya, “Burada ekonomi açısından sıkıntı; firmaların fazla arzı, talebin üzerinde arzı yapmasının firmaları sıkıntıya sokması, firmaların satamaması, firmaların finansal borca, dışarıdan yabancı kaynak kullanıp yani banka kredilerine girmesi ve bunu döndürememesi ve bunun da ekonomiye vereceği zarar. Tüketici açısından bu şey yok, tam tersi fiyatları baskı altında tutuyor, fiyatları daha düşük tutuyor.” dedi. Diğer yandan Türkiye’nin genç nüfusunun sektör açısından önemli bir potansiyel oluşturduğu aktaran Dumankaya, “Türkiye’nin genç bir nüfusu var ve hâlâ talep var. İnsanlar almak istiyorlar. Ama Türkiye’nin gelir seviyesinin biraz daha artması, piramidin sadece sivri tarafından öte şişman olan taraflara hitap edilmesi gerekiyor. ” şeklinde konuştu.

“2016’NIN BAZI RİSKLERİ VAR”

Dumankaya olarak bu sene satış hedeflerini 750 milyon liraya çıkardıklarını vurgulayan Uğur Dumankaya, “Eğer 2016’da, 2015 şartlarından daha kötü şartlar olursa tabii satışlarımıza etkisi olur. Geçen sene 7 Haziran sonrası Ankara’daki patlama ve 120 vatandaşımızın vefat etmesi dolayısıyla yurtdışı satışlarımız azalmıştı. Normalde satışlar içinde yurtdışının payı yüzde 30 iken, yüzde 20’lere düşmüştü. Bu sene de biraz onun etkilerini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Haziran 2020 Konut Satışları Yükselişe Geçti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, faizlerin düştüğü 1 Haziran’dan itibaren ülke …