1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Garanti Bankası Konut Destek Kredilerini Artırdı!

Garanti Bankası, tüketici kredileriyle ilgili yapılan yeni düzenlemeler sonucunda, bugün itibarıyla, konut ve destek kredilerinin tabela ve kampanya faiz oranlarını artırdı. Garanti, konut kredilerinde aylık tabela faiz oranını ise 5 puan artırdı…

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, “ekonomi yönetimiyle veya herhangi bir politikacıyla karşı karşıya bir tavrının” söz konusu olmadığını söyledi. Özince, İzmir’de Çiğli Rotary Kulübü’nün toplantısında yaptığı konuşmada, dünya ve Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında cari açık sorununa değinen Özince, geçmişte cari açığın finanse edilebildiği için bu sorunun büyütülmemesi gerektiğinin düşünüldüğünü, kendisinin de böyle düşünenlerden olduğunu ancak hafife alınan sorunun şimdi büyüdüğünü kaydetti.

Özince, kendisinin “ekonomi yönetimine karşı görüş içinde” olduğuna dair değerlendirmelerin bulunduğunu, bunun yanlış olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Ekonomi yönetimiyle şu ya da bu politikacıyla herhangi bir karşılıklı tavrım mevzu bahis olamaz. Devleti temsil eden kişilere saygım sonsuz. Ama netice itibarıyla benim kişilerden öteye farklı düşündüğüm, söylediğim husus, ekonomiye ait politikaların sadece talep yönlü önlemlerle değil arz yönlü önlemlerle de dengelenmesidir. Şu bardağı halkın en ucuza satın alması herkesin hakkı ancak Fransız çiftçisinin ineği kadar biz de kendi çalışanımızı, kendi olanaklarımızı düşüneceksek biz de uluslararası ticaret anlaşmalarına ters düşmeyecek önlemler almanın yanı sıra üretimi özendirecek bir takım destek politikaları da uygulayabiliriz. Bunlar uygulanmadı mı? Uygulandı ama maalesef karşı çıkmamıza rağmen uzun dönem yöresel uygulandı.”

Cari açığı uzun vadeli yönetebilmenin Türk müteşebbisinin rekabet gücünü artırmaktan geçtiğini belirten Özince, “Viraja süratli giren bir ekonominin frene basarak mı gaza basarak mı virajı alacağı konusunun biraz da şoförün maharetine bağlı olduğunu” söyledi.

Savaş için utandım
Bir katılımcının Yunanistan’ın durumuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Ersin Özince, Yunanistan’ın batmayacağını savundu. Yunanistan’a kredi sağlayan Fransız ve Alman bankacıların Yunan adalarının satışından bahsettiğini, kendilerinin buna gülüp geçtiğini belirten Özince, geçmişte Türkiye’nin de başına aynı şey geldiğinde kendisinin ekonomi yönetimine kamu gayrimenkullerinin üretime sokulmasında yarar olduğunu söylediğini kaydetti. Özince, şöyle devam etti:

“Kaldı ki biz keşke ’Toprak satıp kurtulacağız’ diye düşünseydik. Ben savaşa girmemizin kaçınılmaz olduğunu düşünenlerdendim. Yani ’Tezkere çıkaydı da 25 milyar doları masanın üstüne koysalardı, alaydık’ diyenlerdendim. Utandım tabii daha sonra bu düşüncelerimden.”

Bankalar faizi yükseltmeye başladı 10 bin TL kredide maliyet 785 TL arttı
Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) ekonomiyi soğutmak için aldığı kararlar kredi maliyetlerini yükseltti. Faiz oranlarını ilk yükselten bankalar Garanti ve Denizbank oldu. Garanti Bankası, tüketici kredileriyle ilgili yapılan yeni düzenlemeler sonucunda, bugün itibarıyla, konut ve destek kredilerinin tabela ve kampanya faiz oranlarını artırdı. Garanti, konut kredilerinde aylık tabela faiz oranını 5 puan artırırken; destek kredilerinin faiz oranlarını ise tüm kampanyalarda aylık ortalama 17 ila 20 puan yükseltti. Buna göre, mortgage tabela faiz oranları, 0-60 ayda yüzde 0.99’dan yüzde 1.04’e, 61-120 ayda yüzde 1.09’dan yüzde 1.14’e, 121-240 ayda yüzde 1.18’den yüzde 1.23’e çıktı. Garanti’nin destek kredisi kampanyalarında örneğin 5 bin TL ve 36 ay vade için yüzde 1.01 olan aylık faiz oranı yüzde 1.16 olurken, bu miktar ve vade için taksit tutarı 172.21 TL’den 177.53 TL’ye ulaştı. 10 bin TL ve 60 ay vade için yüzde 1.06 olan aylık faiz oranı yüzde 1.23 olurken, taksit tutarı 239.29 TL’den 252.37 TL’ye geldi. Bir başka deyişle 5 yıllık süreçte kredinin maliyeti 785 lira artmış oldu. Denizbank da 3-12 ay vadeli tüketici kredilerinde faiz oranının 0.2 puan artırarak aylık yüzde 1.74’e, 12-36 ay vadeli kredilerde 0.3 puan artırrarak yüzde 1.84’e yükseltti.

Vatan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İçişleri Bakanlığından Hafta Sonu 31 İldeki Sokağa Çıkma Yasağına İlişkin Genelge

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine hafta sonu 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanacak sokağa çıkma yasağıyla …