1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ferit Şahenk Capri Otel’e Türk Markalarını Getiriyor!

Yeme-içme ve turizm sektöründe hızla büyüyen Doğuş Holding’in patronu Ferit Şahenk, sosyete adası Capri’ye çıkarma yapacak. Adanın en lüks otelini satın alan Şahenk, buraya Türk markalarını taşıyacak

ferit şahenk capri otel, ferit şahenk doğuş grubu, ferit şahenk otel yatırımı, ferit şahenk yatırım, capri otel, doğuş grubu, otel yatırımı, yatırım, otel,

Son dönemlerde yeme-içme ve turizm sektörüne yaptığı yatırımlarla dikkatleri çeken Doğuş Holding’in patronu Ferit Şahenk, bu sektörlerdeki yatırımlarını yurtdışına taşımak için büyük bir atılım başlattı. İtalya’nın Akdeniz’deki gözde tatil merkezi Capri Adası’nın en lüks oteli Capri Palace’ın yüzde 51’ini satın alan Şahenk’in hedefi dünya jet setinin akın ettiği bu adaya yemeiçme sektöründeki Türk markalarını taşımak. Ünlü işadamı ilk etapta yakın zamanda satın aldığı Nusr’ET ve Kahve Dünyası’nı lüks adaya götürmeyi planlıyor.

ORTAKLIK BÜYÜYECEK

Üst gelir grubuna hitap eden adada fiyatlar oldukça yüksek. Dünyaca ünlü sinema yıldızı Isabella Adjani’nin sevgilisi olan Tonino Cacace’nin sahibi olduğu ve dünya sosyetesinin tercih ettiği 5 yıldızlı lüks butik oteli Capri Palace’ın sezonda en ucuz odası bile 500 euroya satılıyor. Tonino Cacace, her yıl tatilini burada yapan Ferit Şahenk’in yakın arkadaşı. Şahenk’in İtalya’da ortaklık kurduğu İtalyan işadamı ile Türkiye’deki yatırımlarında da benzer şekilde işbirliğine gitme niyetinde olduğu yönünde iddialar var. Doğuş Holding Perakende ve Turizm Başkanı Naci Başerdem, iddialarla ilgili olarak “Birlikte sinerji yaratmaya yönelik bir temennimiz var. Bundan sonraki projelerde de işbirliğimizin sürme ihtimali çok yüksek. Yurtdışında kesinlikle, yurtiçinde de muhtemel” diye konuştu. Başerdem, “Türkiye’deki işletme tecrübemizi ve satın aldığımız yiyecek-içecek markalarını da yurtdışına transfer ederek farklı bir grupla buluşturmak istiyoruz” dedi. Lüks segmente hitap eden oteller konusunda tecrübe transferi yapmak istediklerini söyleyen Başerdem, “D-Otelleri’nde ulaşmak istediğimiz müşteri kitlesi, bazı markalarla birebir örtüşüyor. Bu müşterileri, markaları ve restoranları Türkiye’ye getirmek istiyoruz” dişe konuştu.

OTELİN RESTORANI 2 MICHELIN YILDIZLI

CaprI Palace Hotel 78 oda ve suitten oluşuyor. Dünyaca ünlü SPA’sı olan otelin iki restoranı var. Bunlardan biri olan L’Olivo, iki Michelin yıldıza sahip. Beach Club ise sahiliyle ünlü. Otelden 3-5 dakikalık shuttle yolculuğuyla plaja gidiyorsunuz. Ayrıca çok güzel bir Bistrio’su var. Burasıyla Türkiye’deki D-Otelleri işbirliği yapacak. Hedefler arasında Kahve Dünyası’nı ve Nusr’ET’i Capri Adası’nda açmak ve L’Olivio restoranın bir şubesini İstanbul’a taşımak var.

YUNANİSTAN’DA SÜRPRİZ YAPACAK

1976’dan bu yana turizm sektöründe bulunan Doğuş Grubu’nun bünyesinde altı 5 yıldızlı otel ve iki 5 yıldızlı tatil köyünün yanı sıra Didim ve Port Göcek marinaları da bulunuyor. Hırvatistan’da Sibenik, Mandalina ve Zadar’da D-Marin’leri işleten Doğuş, önümüzdeki günlerde Yunanistan’da sürpriz yapmaya hazırlanıyor. Doğu Akdeniz marinaları konusunda halen görüşmelere devam ettiklerini belirten Naci Başerdem, aynı zamanda Akdeniz Çanağı’nda birçok lüks otelle ilgilendiklerini söyledi. Grand Hyatt İstanbul ve Park Hyatt Maçka’nın dışındaki Hotel Club Alantur (Alanya), Hotel Grand Azur (Marmaris), D-Resort Hotel Göcek ve D-Hotel Maris- Marmaris gibi oteller grubun kendi işletmeleri. Bugünlerde birden fazla otelle görüştüklerini söyleyen Başerdem, “Artık Alanya, Göcek ve Marmaris’teki tesisleri biz işleteceğiz” diye konuştu. Artık kitle turizmine ihtiyacımız olmadığını “her şey dahil” sisteminin sonlarına gelindiğini, Türkiye’ye zenginlerin gelmesi gerektiğini belirten işadamı, “Daha fazla para harcayacak, harcarken de hesap yapmayacak, şımartılacak müşteri getireceğiz. Biz kendimizi tamamen lüks turizme odaklıyoruz” dedi.

REINA’NIN ARAZİSİNE OTEL OLMAZ

Bilindiği gibi 2013’te Reina’nin sözleşmesi bitiyor. Hatta buranın otel olacağı söylentileri de kulaktan kulağa dolaşıyor. Bu söylentileri sorduğumuz Başerdem, “Olsa iyi olur ama çok zor. Şu anki imarla kesin olmaz. Orası otel için verimli bir arsa değil. Arsanın konumu itibarıyla mümkün değil” yanıtını verdi. 2014’te burayı işletmeyi düşünüp düşünmeyecekleri konusunda ise Başerdem şunları söyledi: “Kontratları 2013’e kadar devam ediyor. Bitince ne olur daha henüz görüşmedik. Yeme-içmede hareketliliğimiz çok fazla. Bilemiyorum…”

MARİNA YATIRIMLARI ARTIYOR

Ferit Şahenk, aralarında İstanbul Etiler’deki “Nusr’ET” ile “Kahve Dünyası”nın da bulunduğu bir dizi işletmeyi satın alarak yeme-içme sektörüne girmişti. Hırvatistan’da üç marina işleten Şahenk şimdi de yurtdışında turizm işinde büyümeye karar verdi. Yurtdışından alınan üç marina işletmesinin hem dizaynı, hem tasarımı, hem inşaatta, hem de işletmesinde tecrübe elde ettiklerini, Doğu Akdeniz’de başka marinalarla da ilgilendiklerini söyleyen Naci Başerdem, görüşmelerin devam ettiğini belirtiyor. Başerdem, yurtdışından alınan üç marina işletmesinin hem dizaynında, hem tasarımında, hem inşaatta, hem de işletmede tecrübe elde ettiklerini, Doğu Akdeniz’de başka marinalarıyla de ilgilendiklerini söyledi.

Sabah/Sinan Özendincik

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İnşaat Sektöründe Yatırım ve Ölçekler Çok Büyüdü

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Üyesi Altan Elmas, inşaat sektöründe yatırım ve …