1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Eyüp Belediyesi Prototip Yeşil Binanın İnşasına Başladı!

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Eyüp Belediyesi liderliğinde sürdürülen “Yeşil Bina Sertifikasyon Sisteminin Kurulması” projesinin en önemli adımı atıldı ve prototip yeşil binanın inşasına başlandı

enerji verimlilik sınıfı yüksek, Eyüp Osmanlı Parkı, İstanbul Kalkınma Ajansı, prototip bina, yeşil bina, Yeşil Bina Sertifikasyon Sisteminin Kurulması

Eyüp Osmanlı Parkı içerisinde inşasına başlanan “enerji verimlilik sınıfı yüksek” prototip bina, enerjisini kendi üretecek. Güneş panelleri ve bahçesinde yer alacak rüzgar tribünleri ile gerek kendi, gerekse Osmanlı Parkı içindeki diğer Belediye hizmet binalarının kullanacağı enerjiyi üretecek olan “Yeşil Bina”, güneş enerjisi ile kendini besleyebilen ışıklandırma sistemi ile de enerji tüketimini minimum seviyeye indirecek. Yeşil bina, yalıtımlı cepheleri ile de enerji israfının önüne geçecek.

İnşası ekim ayında tamamlanacak olan ‘Yeşil Bina’nın misyonu, sadece bu hizmetle sınırlı kalmayacak.

Yeşil bina “okula” dönüşecek ve yeşil eğitimler başlayacak…

Osmanlı Parkı’nı “yeşil enerji” ile buluşturacak olan “yeşil bina”, daha sonra ise kapılarını Eyüplülere açacak ve “enerji verimliliği” eğitimlerine ev sahipliği yapacak.

Çünkü projenin asıl hedefinde; Eyüp’ten başlayarak İstanbullulara “enerji verimliliği ve enerjinin etkin kullanımı” başlıkları altında “sizler de eviniz veya işyerlerinizde bu sistemleri uygulayabilirsiniz” demek var.

“Tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz…”
Proje ile ilgili açıklama yapan Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, “tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz” dedi. Dünyada artık yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımların hız kazandığını ve yalnızca son bir yılda, dünya genelinde %17,7 büyüme gösterdiğini ifade eden Başkan Kavuncu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan vatandaşlarımızı desteklemeye yönelik bir karar çıkarttık. Tükettiği enerjinin tamamı ya da bir bölümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim yaparak sağlayan, yeşil bina sertifikası alan, 2 bin metrekare ve üzeri alana sahip parsellerde, toplam inşaat alanı %5 oranında artırılabileceği kararını aldık.

Bugün dünya enerji ihtiyacının %88’i fosil yakıtlardan sağlanıyor. Ve yalnızca %12 oranında tükenmeyen kaynaklardan faydalanmaktayız. Fosil yakıtlarının kullanımındaki bu oran, 2050 yılında, %80 civarına düşmesi bekleniyor.”

‘Yeşil Bina’, yaşama yeşil bir kapı açabilir…
Ekolojik olmanın aslında doğaya uyumlu, yani ekonomik olmak anlamına geldiğini belirten Başkan Kavuncu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepimiz gelecek nesillere karşı sorumluyuz. Onlara bırakacağımız dünyayı umarsızca tüketerek emanet edemeyiz. Yalnızca maddesel değil, alışkanlıklarımızı da gençlere miras bırakıyoruz. Tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Yalnızca yenilenebilir enerji kullanımı değil, var olan kaynağın en akılcı, en verimli şekilde kullanılması ve yaşamın her alanına uygulanması da şart. Uygulama açısından vatandaşlarımıza örnek olacak, enerji verimliliği konusunda duyarlılıklarını ve farkındalıklarını artıracak olan bu ‘Yeşil Bina’, bu nedenle, bizler için çok önemli. Konutların temiz enerji ile kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, ekonomik olduğu kadar ekolojik bir kazanç olacaktır.”

(*) Eyüp Belediyesi’nde görevli mimar ve mühendislere yönelik uygulamalı olarak enerji verimliliğini sağlayacak “bina sertifikasyon sistemleri eğitimi” ile Ocak 2012 tarihinde başlatılan projede Eyüp Kaymakamlığı ve Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) iştirakçi olarak yer almaktadır.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yeşil Bina Uygulamaları Yabancıları Cezbediyor!

Mütekabiliyet yasası sonrasında körfez ve Ortadoğu ülkelerinden kolaylaşan gayrimenkul alımları, şirketleri bu pazarda da tanıtım …