1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Evinizin Ruhu Önce Koridordan Yansır!

Bir odadan diğerine giderken içinden defalarca geçtiğiniz koridorları dekore ederken, zevklerinizi yansıtabilir ve yaşamınızda iz bırakan objeleri kullanabilirsiniz

Koridora yerleştireceğiniz her bir parça yaşamınızdan ipuçları taşıyacaktır
Evin diğer köşelerine göre dekorasyonu daha kolay olan koridorlar dar ve uzun yapıları nedeniyle genellikle sıkıcı bir his verir. Buna karşın koridor aslında kullanışlı bir alandır… Onları sıkıcılıktan kurtarmak ve evin daha yararlı bir köşesi haline getirmek için aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri, koridorun evinizin en canlı ve yaşanan bölümlerinden biri olduğudur. Home Art dergisi, basit birkaç dokunuşla koridorunuzu nasıl daha sıcak, enerjik, yaratıcı ya da davetkâr hale getirebileceğinizi sayfalarına taşıdı…

ETKİ YARATMAK İÇİN…
Koridorunuzu dekore ederken, evin diğer odalarını tamamlayıcı bir stil belirlemeyi unutmayın. Koridor, tıpkı diğer odalarınız gibi evinizin bir uzantısıdır. Misafirleriniz belki evinizin her odasını görmeyecektir ama antre ve koridorunuzu mutlaka göreceklerdir. Bu nedenle koridor ve antre düzenlemesi, misafirlerinizi etkilemek için önemli bölgelerdir. Misafirlerinize hayatınızdaki önemli şeyleri göstermek için koridorunuzu kullanabilirsiniz. Ailenizin bazı önemli fertlerinin fotoğrafları, kazandığınız ödüller, kupalar; koridor duvarlarınızda sergileyebileceğiniz şeylere örnek olabilir.

KÜÇÜK VE DAR KORİDORLAR İÇİN FİKİRLER
Dar koridorlarda duvardan ve aydınlık bir ışıklandırma tercih edin. Eğer karemsi bir yapısı varsa tavandan aydınlatma kullanabilirsiniz. Bu tür koridorlarda dresuarlardan uzak durun. Duvarlarda bej, krem gibi açık renkleri tercih edin. Farklı bir şey yapmak isterseniz yarım duvar lambrisini deneyebilirsiniz. Beyaz lambriler, bej duvar boyası ve aplik aydınlatmalarla kısa sürede davetkar bir koridor elde edebilirsiniz. Koridor dekorasyonunda aynalar büyük önem taşır. Aynalar bulundukları mekanı hem geniş hem de lüks gösterirler. Koridor sonuna büyük bir ayna koyabilir ya da beş-altı adet küçük dekoratif aynayı tek bir duvara serpiştirebilirsiniz. En güzel anlarınızın belgelendiği fotoğraflarınızı farklı boyutlarda çerçeveletip koridor duvarınıza asabilirsiniz. Fotoğraf ya da tablolarınızı dramatik tablo ışıklandırmaları ile birlikte kullanmayı tercih etmenizde de fayda var.

FARK YARATMAK KOLAY
Evinize gelenleri şaşırtacak bir koridor için bilinen dekorasyon önerilerinin dışına çıkın. Geniş bir koridorunuz varsa farklı şeyler deneyebilirsiniz. Kırmızı ya da siyah ahşap bir dresuarın üzerine birkaç Buda heykeli ve mumlar koyup loş ışık veren bir aplik ile tamamlayın. Kitaplığınıza sığdıramadığınız kitaplarınızı koridora yaptıracağınız raflarda sergileyebilirsiniz. Yeriniz müsaitse resimlerinizi duvara asmak yerine duvara monte ettiğiniz bir rafa dizebilirsiniz. Yeşillikler, çiçekler ortama sıcaklık katar. Çiçek seçiminizi yaparken ortamın güneş alma durumunu gözden geçirin ve buna göre seçim yapın. Eğer canlı çiçek mümkün değilse, canlı kadar iyi görünen bir yapay çiçek de tercih edebilirsiniz. Koridor evin ana giriş kapısına uzanıyorsa ve yeterince genişse, ayakkabılarınız için dar bir dolap, paltolarınız için de askılık koyabilirsiniz. Dolap ve askılarda farklı tasarımlar kullanarak sıra dışı bir etki yaratmayı deneyin.

Sabah

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.