1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ev Harcamaları 6 Ayda 42,3 Milyar Lirayı Geçti!

Yılın ilk yarısında mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerine 42,3 milyar lira harcandı. Söz konusu dönemde hanehalklarının tüketim tutarı günlük 232 milyon lirayı aştı.Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Çakar: ”Harcamalar arttıkça karşılaşılan s

Ev Dekorasyon, Ev Dekorasyonu, ev dekorasyonu ile ilgili aramalar, Ev Dekorasyonu Modelleri, Ev Dekorasyonu Örnekleri, ev dekorasyonu oyna, Ev Dekorasyonu Oyunları, ev dekorasyonu oyunu oyna, ev dekorasyonu resimleri, ev dekorasyonu resimli, ev harcamaları, ikea

Bu yılın ilk yarısında mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerine 42 milyar liradan fazla harcadık. Bu döneme denk gelen 182 günde, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerine yapılan günlük ortalama tüketim tutarı 232 milyon lirayı aştı.

AA muhabirinin, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ”Yerleşik ve Yerleşik Olmayan Hanehalklarının Yurtiçi Tüketimi” araştırması sonuçlarından derlediği bilgilere göre; yurtiçinde yerleşik ve yerleşik olmayan hanehalklarının mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri tüketimi 2011’in ilk yarısında 39 milyar 474 milyon 115 bin lira iken, 2012’nin ilk yarısında bu rakam yüzde 7,3 artışla 42 milyar 348 milyon 375 bin liraya yükseldi.

Yılın ilk 6 ayına denk gelen 182 günde mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerine günlük ortalama 232 milyon liradan fazla harcandı.

‘Harcamalar arttıkça karşılaşılan sorunlar da artıyor”
Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, harcamalar arttıkça alışverişte karşılaşılan sorunların da arttığına dikkati çekerek, tüketicilere haklarını korumaları konusunda uyarılarda bulundu.

Çakar, bazı firmaların genelde tüketicilerin istekleri doğrultusunda değil de, çıkarları doğrultusunda davrandıklarına işaret ederek, ”Firmalar genelde tüketicilerin istediklerini değil de, işlerine geldikleri gibi davranıyorlar. Bazı firmalar, haklarını yeterince bilmeyen vatandaşları kolaylıkla yanıltıyor” dedi.

Vatandaşların ister mobilya ister ev eşyası olsun, aldıkları ürünlerin ayıplı mal çıkması durumunda ürünün tamiri, ücret iadesi yada malın değişimi gibi haklarının olduğunu vurgulayan Çakar, ”Mal ayıplıysa firma tüketicinin istediklerini yerine getirmek zorundadır. Tüketici ister ücret iadesi ister ürünün tamirini, dilerse de değişimini isteyebilir. Firmalar tamir yönünde ısrara gitseler de böyle bir zorunluluk yok, tüketici istediği yolu seçmekte

Çakar, ayıplı çıkan bir malın 20 günlük tamir süresi olduğunu ifade ederek, ”Tamir 20 gün içinde yapılmak zorundadır. Ama biz tüketicinin ürünün tamirini istemesinden yana değil, değiştirilmesini istemesinden yanayız” dedi.

Satın alınan ürünlerin ayıplı olmaması dışında mazeretsiz olarak geri iade edilemeyeceğini söyleyen Çakar, ürünün ancak kusurlu olması durumunda bu hakkın kullanılabileceğini vurguladı. Çakar, elektronik ortamda, telefon gibi kanallarla yani mesafeli alışverişlerde tüketicinin, üründen ister ayıplı olsun ister olmasın 7 gün içerisinde cayma hakkı bulunduğunu kaydetti.

Mobilya, Ev Aletleri ve Ev – Bakım Hizmetleri (TL)

2011
75.977.255
1.dönem 20.857.343
2.dönem 18.616.772
3.dönem 18.651.689
4.dönem 17.851.451

2012
6 aylık 42.348.375
1.dönem 23.124.572
2.dönem 19.223.803

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Evini Yenileyene Faiz Devletten!

Kentsel dönüşüme start veren hükümet, evini yenileyene büyük kolaylık getirdi. 100 bin TL kredi çeken …