1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Emsal Fiyat-Beyan Karşılaştırması Devreye Giriyor!

Etiler’de 3.1 milyon liraya satılan bir dairenin, rayiç bedelinin tapuda 426 bin lira olarak beyan edilmesi Maliye’yi harekete geçirdi. Bakanlık, daha az vergi ödenmesinin önüne geçmek için emsal fiyat-beyan karşılaştırmasını devreye sokuyor

emsal, fiyat beyan karşılaştırılması, maliye bakanlığı, Umum Emlak Komisyoncuları Odası İkinci Başkanı Nizamettin Aşa

EV sahiplerinin satış ve kiralamada tapu dairelerine gerçek fiyatı beyan etmemesinin ardından daha az vergi ödemek yatıyor. Ev sahipleri, gerçek satış bedelini değil de belediyelerin belirlediği rayiç bedeli beyan ederek, vergi giderlerini düşürüyor. Bunu önlemek için harekete geçen Maliye Bakanlığı satılık ve kiralık emlak fiyatlarını sokak sokak toplayarak emsal fiyat veritabanı oluşturuyor. Biz de Maliye Bakanlığı’nın yapacağı çalışmaya benzer bir araştırma yaptık. Maliye’nin pilot bölge olarak belirlediği Etiler ve Ulus’taki satılık fiyatlarını rayiçler ile karşılaştırdık. Buna göre, Etiler’de 3.1 milyon liraya (1 milyon 750 bin dolar) satılan bir dairenin, rayiç bedeli 426 bin lirada kalabiliyor.

Etiler’de 916 lira
Beşiktaş Belediyesi’nin Etiler’de sokak sokak belirlediği rayiç değerleri metrekare başına 916.04 liradan başlıyor. Rayiçler, metrekare başına 1030,55, 1087,80, 1145,0, 1431,32a, 1603.07 ve 2690,87 olarak farklılık gösteriyor. Etiler Tuğcular Sokak’ta yer alan 100 metrekarelik 2+1 daire için 365 bin lira satış bedeli belirlenmiş. Bu sokak için belediyenin belirlediği rayiç bedel ise metrakare fiyatı 1030.55 lira. Yani, bu dairenin rayiç bedeli yaklaşık 103 bin lira. Eğer ev sahibi gerçek fiyatı beyan ederse yaklaşık 10 bin lira, rayiç bedeli beyan ederse yaklaşık 3 bin lira vergi ödeyecek. Etiler’den başka bir örneğe bakarsak, Çamlık Yolu’nda yer alan 95 metrekarelik 2+1 bir daire 540 bin liradan satışta bulunuyor. Çamlık Yolu için belirlenen 1030.55 liralık değere göre bu dairenin rayiç bedeli yaklaşık 98 bin lira olacak. Bu daire için ödenecek vergi miktarı gerçek beyanda 16 bin lirayı bulacak. Rayiç bedelde ise 2 bin 900 lira. Etiler’deki lüks dairelerdeki durumu incelersek, Tepecik Yolu üzerinde yer alan 310 metrekarelik 4+1 daire için 3.1 milyon lira satış fiyatı isteniyor. Buradaki 1374.06 liralık değere göre rayiç bedel yaklaşık 426 bin lira olarak ev sahibinin karşısına çıkıyor.

Ulus’taki rayiçler
Belediyenin Ulus’ta belirlediği rayiç değerleri ise metrakare başına 343.52 liradan başlıyor. Öztopuz Caddesi üzerinde 220 metrekarelik 4+1 dairenin 1 milyon 600 bin dolardan satışta olduğunu görüyoruz. Aynı bölge için belirlenen 1259.56 liralık değere göre yaklaşık 277 bin liralık bir fiyat ortaya çıkıyor.

Gerçek beyanı biz de istiyoruz
İSTANBUL Umum Emlak Komisyoncuları Odası İkinci Başkanı Nizamettin Aşa, şu öneride bulundu: “Emlak fiyatlarının gerçek beyan edilmemesi sektörde de sıkıntı yaratıyor. Bizim Maliye’ye bir önerimiz var. Gerçek beyan sağlanırsa, şu anda elde ettiği verginin iki katını toplayabilir. Bunun için gayrimenkulün bir defaya mahsus değer artışı vergisinden muaf tutulmasını, toplamda yüzde 3.3 olan harcın da yüzde 1’e düşürülmesini öneriyoruz.”

Gerçek satış ibraz edilsin
İSTANBUL Umum Emlak Komisyoncuları Odası İkinci Başkanı Nizamettin Aşa, satışa ya da kiralamaya konu gayrimenkulün gerçek fiyatı ile tapu dairelerine bildirilen beyanın farklı olmasıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanıyor. Maliye Bakanlığı yıllar önce bir tebliğ yayınlayarak, emlak vergisine esas bedel değerinde bildirim yapılmasını şart koştu. Sonra tebliğ değişti. Eğer piyasa bedeli yüksek ise onun, emlak vergisine esas bedel yüksek ise bu bedelin beyan edilmesini istedi. Tapu harcını düşük ödemek için pek çok kişi ilk tebliğe göre hareket etti. Biz emlakçımıza gerçek satış bedeli neyse onun bedelinin ibraz edilmesi gerektiğini anlatıyoruz.”

Hürriyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Ev Sahipleri Dikkat! Yeni Dönem Başlıyor

Terör örgütleri, fuhuş ve uyuşturucu çetelerinin hücre evine dönen günlük daireler için yol haritası tamamlandı. …