1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Diyarbakır’da 5 Yılda 30 Bin Konut Yapıldı!

Son 5 yıl içinde inşa edilen 30 bin konut ile ekonomisi canlanan Diyarbakır’da birinci kuşağın elindeki sanayi de yatırımlarla yerlerini sağlamlaştırıyor

Son 5 yıl içinde inşa edilen 30 bin konut ile ekonomisi canlanan Diyarbakır’da birinci kuşağın elindeki sanayi de yatırımlarla yerlerini sağlamlaştırıyor. Diyarbakır merkezden bir bir organize sanayi bölgesine taşınan firmalar bir taraftanda pazannda etkin oldukları Kuzey Irak’ta adeta küçük cep fabrikalar kurma yolunda. Diyarbakırlı girişimciler, özellikle Erbil Ticaret Odası’nın hükümetle koordineli çalışarak, ülkeye yatırım yapacak sanayicilere avantajlar sunduğunu belirtiyor. Erbil Ticaret Odası hibe dışında girişimcilere pek çok destek sunuyor. İran, Dubai ve Çin mallarının yoğunluklu olduğu Kuzey Irak’ta ‘kaliteli’ imajı sayesinde Türk mallan tercih sebebi. Diyarbakırlı firmaların Kuzey Irak yatırımları genelde lojistik avantaj sağlayacak butik tesisler şeklinde olacak. Artedecor, ülkede 8-10 kişinin çalışacağı ve mutfak mobilyaları ile kapı üretecek küçük bir tesis kurmaya hazırlanıyor. Ayrıca Erbil’de shovvroom kuran firma, Dohok’ta da yakında showroom açacak. Bu arada Dicle Şirketler Grubu da Kuzey Irak’ta inşaat sektörüne yönelik çeşitli aksesuarlar üretmek için planlama yapıyor. Diyarbakırlı bir başka girişimci Mürkan Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mürsel Tuncay da ülkede yatırım yapan Diyarbakırlılar arasında. Mürkan Group, Erbil Havaalanı’nın çıkış kapısının karşısında bir otel ve AVM inşa ediyor. İşadamlanna yönelik olacak otel VIP hizmet sunacak. Bu arada Mürkan Group’un AVM’si içinde şimdiden İtalyan bir marka mağaza başvurusu yapmış durumda.

Gazeteniz DÜNYA’nın dün başladığı ve bugün devamını yayınladığı “Anadolu 2011 Üreten Kentler Anlatıyor” yazı dizisinde mercek altına alınan 10’uncu kent Diyarbakır oldu. Okurlarımızla dün paylaştığımız incelemede inşaat sektöründeki canlılığa dikkat çekilmişti. Kentin en önemli isteklerinden birinin GAP Eylem Planı’nın tamamlanması olduğunun belirtildiği incelemede, organize sanayi bölgesinin çözüm bekleyen sorunlarına da dikkat çekilmişti. 17 ve 40 yaş arası çalışabilir nüfusun yaklaşık yüzde 46 ile ülke ortalamasının üzerinde seyrettiği Diyarbakır’da en önemli sıkıntılardan birinin işsizlik olduğu da yapılan inceleme ile belirtilmişti.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Galip Ensarioğlu’nun ev sahipliğinde ve DÜNYA Gazetesi Diyarbakır Temsilcisi Mahir Solmaz’ın organizasyonu ile yapılan toplantılarda kentin sanayisini temsil eden isimler ve işadamları ile görüş alışverişinde bulunulmuş, kentteki sanayi tesisleri gezilmişti. DÜNYA Gazetesi Yazan Dr. Rüştü Bozkurt ve Yazıişleri Müdürü İbrahim Ekinci’nin de aralannda bulunduğu DÜNYA ekibi, Diyarbakır’da üretim yapan şirketleri de mercek altına aldı. DÜNYA ekibinin görüştüğü Diyarbakırlı şirketlerinin kuruluş hikayeleri ve yatınmları, şirket yöneticilerinin ağzından DÜNYA okurlan ile buluşuyor.

Dünya/Handan Sema Ceylan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

300 Yıllık Su Değirmenin Ünü Yayıldı, Talebe Yetişemiyor!

Eskişehir’in Milalıççık ilkçesinde bulunan 300 yıllık su değirmeninin ünü ülkenin dört bir yanına yayıldı. Çiftçi …