1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Çatıları Bahçeye Dönüştürecek Koruyabilirsiniz

Kentleşmeyle birlikte yeşil alanlar azalırken bitümlü örtüler ile hem yalıtım yapıp, hem de çatıları bahçeye dönüştürmek mümkün. Yalıtımın zorunlu olması nedeniyle önümüzdeki dönemde yalıtımla birlikte çatıların çiçekli bahçelere dönüşmesi gündeme gelecek

Hızlı kentleşmeyle birlikte arsa stokunun sınırlı olması bina üretimine yönelik gereksinimin artması, kentlerdeki yeşil dokuyu azaltıyor. Binaların ardı ardına yükseldiği kentlerde yeşile olan özlem de her geçen gün artıyor.

Binalarda ısı yalıtımının zorunlu hale gelmesi ile birlikte artık her binanın yalıtım yatırımı yapması gerekiyor. Bu süreçte de bitümlü su yalıtım örtüleri devreye giriyor. İyi bir yalıtım yapılmasını sağlayan bu örtüler çatıların bahçeye dönüştürülüp yeşil alan sayısının artmasına, insanların nefes almasına olanak sağlayacak. Bahçe çatılar sayesinde bina inşaatı sırasında kaybedilen yeşil alanlar yapıların üzerinde yer alıyor, bugüne kadar kullanılmayan çatılar yemyeşil bahçelere dönüşüyor. Yüksek performanslı bitümlü su yalıtımı malzemeleri sayesinde ara kat ve çatı bahçeleri ile kullanıma açık teras çatılar yeni binalarda artık daha fazla yer alıyor.

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özcan, bitümlü su yalıtım ürünleri ile binaların ömrünün uzadığını, bahçe teras uygulamaları ile çatıların ekolojik bir yatırıma dönüştüğünü söylüyor. Uzun ömürlü Ham petrolün doğal çökmesiyle veya rafinerilerde damıtılması yoluyla elde edilen bitümden üretilen su yalıtımı örtüleri, binalarda çok uzun süre dayanımı olan, bazı detaylarda alternatifi olmayan bir ürün. Çok düşük ve yüksek sıcaklıklarda esnekliğini koruduğu için çatlamıyor, bu nedenle her iklim kuşağında güvenle kullanılabiliyor. Su geçirimsizliği en üst düzeyde, en sağlam malzeme olan bitümlü su yalıtımı örtüleri, bu yapısı sayesinde hafif çatı bahçeleri elde edilmesini sağlıyor.

Bitümlü su yalıtımı örtüleri yüksek çekme ve basınç mukavemetine sahip olduğundan, çatılarınız ister çiçek yetiştirebileceğiniz, ister meyve sebze ekebileceğiniz, isterseniz de yürüyüş gerçekleştirebileceğiniz doğal yaşam alanlarına dönüşebiliyor. Bitümlü su yalıtımı örtüleri, istenilen ısı kaynağıyla yapıştırıldığı için bir takım zor detaylarda da kolay uygulama imkânı veriyor. Kaynak sistemi, yalıtımın sürekliliğini sağlıyor. Bitümlü membran sisteminin su geçirimsizliği, ek yerlerinde de tam olduğu için çatılar daha güvenilir bir şekilde bahçe oluyor.

Mortgage-Ekonomist

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Türkiye Korozyon Tehdidi Altında!

Türkiye’nin önümüzdeki 20 yıl içerisinde en önemli gündem maddelerinden biri olma yolunda ilerleyen kentsel dönüşüm …