1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Cansel Yazıcı: 5 Yılda Yatırımınızı Katlamak Elinizde!

Gayrimenkul değerleme uzmanı Cansel Yazıcı, kısa vadede konut yatırımından kazanmak isteyenler için İstanbul’un haritasını çıkardı. Yazıcı özellikle kentsel dönüşüm merkezlerinin değil, bunlara yakın yerlerin kısa zamanda rant kazandırdığını söyledi

Gayrimenkul değerlemesinde 16 yıldır çalışan, Eva Gayrimenkul’ün kurucusu Cansel Turgut Yazıcı, konutta 5 yıl gibi kısa bir vadede kazanmak isteyenler için İstanbul’daki kilit noktaları açıkladı. Yazıcı bölgesel olarak rant getireceğine inandığı şu noktalara dikkat çekti:

Anadolu’da Kayışdağı

* 5 yıl içinde şehrin ana akslarına yakın kısımlar ihmal edilmemeli. Örneğin Anadolu yakasında Bostancı’ya yakın Kayışdağı, Maltepe, Ataşehir, Küçükbakkalköy ve Şerifali.

* Çekmeköy’de ümit var ama çok fazla proje yapıldı. Bu nedenle yatırımcı için zorlaştı. 10-15 yıl sonrasını düşünenler için fiyatlar hala çok uygun.

* Avrupa’da ise Halkalı çok gelişti ama daha da gelişecek. Ispartakule, 5 ile 10 yıl içinde kazandıracak.

* Büyükçekmece’de şu an arz talep dengesi bozuk ama 10 yıl sonrasını düşünenler için iyi bir bölge.

Bayrampaşa önemli

* Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa şehrin içinde kalmış, çarpık kentleşmeye maruz kalmış yerler olsa da ciddi bir dönüşüm içinde. 5 ile 7 yıl içinde kazandırır.

* Ayazağa, Seyrantepe bölgeleri gelişimini sürdürüyor. Yakın zamanın kazandıracak bölgelerinden.

* Eğer amacınız hemen kiraya vermek ise o zaman şehir merkezinin dışındaki yerlerden uzak durmalısınız.

* Ama çocuklarıma kalsın, onlar kazansın diye düşünüyorsanız şehrin yeni gelişen bölgelerinde bir ev sahibi olabilirsiniz. Fiyatlar uygun.

Dönüşüme dikkat

Yazıcı, kentsel dönüşümün yeniden gündemin ilk sıralarına çıktığına işaret ederek, şunları söyledi: “Ancak biz bir türlü kentleri dönüştüremiyoruz. Anayasa’nın mülkiyet hakkına verdiği ağırlık da buna neden oluyor. Bu nedenle dönüşüm merkezlerinin kendisi değil, yakın çevresindeki yerler rant kazandırıyor. Örneğin, Kartal’da üçüncü kez 1/5 binlik plan onaylandı ama hala harekete geçilemedi. Orada fiyatlar aynı ancak çevresinde 5 yılda aldı başını gitti.”

İdeal süre 16 yıl

Cansel Turgut Yazıcı, İstanbul’da konut yatırımlarının ortalama olarak kira getirisi ile kendisini 16 ile 20 yıl arasında amorti edebildiğini, bu sürenin lüks sitelerde 20-24 yıla kadar çıktığını söyledi. Yazıcı “Eğer 16 yılın altında geri dönüş süresi olan bir konut varsa o ya kaçırılmayacak bir fırsattır ya da tapusu vs’de sorunu vardır, iyi araştırılması gerekir” dedi.

Bodrumuna bakmadan ev almayın

Konut piyasasıyla ilgili tüyoları “Gayrimenkulden Para Kazanmak” adlı kitapta toplayan Yazıcı, rehber bilgilerle yol gösteriyor:

* Bodrumuna bakmadan ev almayın. Çünkü nem ve korezyon, en az deprem kadar büyük bir risktir.

* Net alanın ne kadar olduğunu ölçün. 100 metrekare denilen bir evin süpürülebilir alanı yani net alanı 50 metrekare çıkabilir.

* Dükkan alıyorsanız ve alt katta deposu var deniyorsa, bu depo ortak alanlara mı ait yoksa sizin tapunuzda görünüyor mu, bakın.

* Yatırım için alıyorsanız, ısınma sisteminde kombiyi tercih edin.

Bugün/Selma ŞENOL

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul’da Konut Fiyatı En Çok Nerede Arttı?

İstanbul’da konut fiyatları 2015’te ortalama yüzde 20 artarken, en çok artış yüzde 53’le Çekmeköy İlçesi’ne …