1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bursa’ya Gelecek 100 Yıl İçin Stat Yapılacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Velodrom’a yapılacak 45 bin kişilik yeni stadın, Bursa’nın gelecek 100 yılına hizmet edecek şekilde son teknolojiyle inşa edileceğini bildirdi

Bursa’daki bir yerel TV kanalının spor programına konuk olan Recep Altepe, kamuoyunda “yenilendikten sonra 25 bin kişi kapasiteye ulaşan Atatürk Stadı’nın bile dolmadığı, yeni yapılacak stadyumun nasıl doldurulacağı” yönündeki tartışmalar olduğunu anımsatarak, yeni stadı, bugünü değil gelecek 100 yılı düşünerek inşa edeceklerini kaydetti.

Bursa’daki nüfus artış hızına paralel olarak Bursaspor taraftarlarının sayısının da giderek arttığını dile getiren Altepe, “Stadyum gibi anıtsal yapılar, birkaç yıl düşünülerek yapılmaz. Şu an kullandığımız Atatürk Stadı da 60 yıllık bir stat. Biz önümüzdeki 50–100 yılı düşündüğümüz için UEFA’nın kriterlerine uygun, son teknolojinin yer aldığı bir proje hazırladık. 45 bin kişilik stadı Bursa’nın gelecek 100 yılına hizmet edecek şekilde son teknolojiyle inşa edeceğiz” diye konuştu.

Recep Altepe, yeni stadın projesinin sadece bir spor alanı olarak nitelendirilmesinin doğru olmayacağını ifade ederek, şöyle devam etti: “Kafeteryaları, restoranları, müzesi, park ve sosyal alanları ile Velodrom’u tam bir sosyal aktivite merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Statla birlikte hemen karşısına yapılacak olan kent parkıyla yaklaşık 1 milyon metrekarelik yeşil alan ortaya çıkacak. Sadece maç günleri değil, diğer günlerde de buranın 24 saat yaşayan bir bölge olmasını istiyoruz. Halkımız ağaçların arasında pikniklerini yapacak, stadyum bünyesindeki kafe ve restoranlarda vakitlerini en iyi şekilde geçirebilecekler.”

“STADI PARAYLA GEZDİRECEĞİZ”

Avrupa’daki önemli birçok stadın 10-15 avro karşılığında gezdirildiğini anımsatan Altepe, Veledrom’da inşa edecekleri yeni stadın da bu anlamda yerli ve yabancı turist çekeceğini belirtti. Altepe, gerek mimarisi gerek teknolojisiyle yapacakları stadın bir benzerinin bulunmadığını öne sürerek, “Tamamlandığında stadı parayla gezdireceğiz. Ayrıca stat içindeki Bursastore mağazasından alışveriş yapılacak ve bu sayede kulüp de para kazanacak” dedi. Trafik sorunu yaşanmaması için gerekli bağlantı yollarıyla ilgili çalışmaların yapıldığını vurgulayan Altepe, ayrıca stadın altına ve çevresine büyük otopark yapılacağını kaydetti.

KAYNAK KONUSU
Recep Altepe, yeni stadın hangi kaynakla yapılacağı yönündeki soru üzerine, bu konuda sponsorlardan destek alacaklarına inandıklarını bildirdi. Stat gibi büyük projelerin büyük kentlerde bir kere yapıldığını ifade eden Altepe, şöyle devam etti:

“Schalke 04’ün stadının bin 150 sponsoru var. Bu sponsorları stadın girişine kazımışlar. Stadyum bir kere yapılıyor. Herkes ismini bir köşeye yazdırmak isteyecektir. Bunun yanında stadın dış kısma bakan bölümlerinde ticari alanlar var. Bu alanları da yap-işlet-devret modeliyle kiralayacağız. Buradan da önemli bir gelir sağlanacak. Biraz belediye bütçesinden, gerekirse biraz hükümetten destek alacağız. Ancak biz belediye bütçesinden önemli bir kaynak aktarmadan bu stadı tamamlamayı planlıyoruz.”

Altepe, ihale öncesi son teknik şartnamelerin hazırlandığını, ihale yapıldıktan hemen sonra ilk kazmayı vurup, 1,5 yıl içinde de inşaatı tamamlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İşte Beşiktaş’ın Yeni Stadı!

Beşiktaş’ın yenilemek için kolları sıvadığı İnönü Stadı’yla ilgili son proje ortaya çıktı. Bizzat inşaat mühendisi …