1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Asya’nın Kalbi Türk Yatırımcı Bekliyor

Asya’nın kalbindeki Urumçi’nin yeni kalkınma bölgesi Türk yatırımcıları bekliyor.

Asya'nın kalbi Türk yatırımcı bekliyor, Bölgesi, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Çin-Avrasya EXPO, Ekonomik, Kalkınma, Urumçi, Urumçi Ekonomik ve Kalkınma Bölgesi

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Çin-Avrasya EXPO’suna yaklaşık 50 ülkeden 5 bin civarında katılım sağlanıyor ve fuarda 21 bin şirketin yer aldığı belirtiliyor.

Bölgede uzun yıllardır Urumçi Fuarı adı altında yapılan bu etkinlik, geçen yıldan itibaren bir çok ülkenin katılımıyla birlikte Çin-Avrasya EXPO’suna dönüştürüldü.

Çin makamlarından da üst düzey katılımın olduğu fuarın bölgeye ve gelişimine katkı yapması beklenirken, aynı zamanda bölgenin Orta Asya’daki konumunun da güçlendirilmesi arzu ediliyor.

Avrasya coğrafyasından birçok devlet başkanı ve üst düzey yetkilinin bulunduğu EXPO’nun bu yılki açılış törenine Çin’den birçok bakanının yanı sıra Başbakan Vın Ciabao da katıldı.

Urumçi Ekonomik ve Kalkınma Bölgesi

Asya’nın kalbindeki Urumçi’de birçok teşvik alanı ve gelişim bölgeleri oluşturulurken, Urumçi’nin 48 kilometre kuzeyinde Türkiye’ye yer ayrıldığı kaydediliyor.

Urumçi Ekonomik ve Kalkınma Bölgesi olarak da adlandırılan bölgenin 2003’te İhracata Yönelik Üretim Bölgesi olarak kabul edildiği belirtiliyor.

Altyapı ve üst yapı çalışmalarının devam ettiği bölgede, çeşitli teşviklerinde sunulacağı Türk yatırımcılara yaklaşık 6,7 bin metrekare alan ayrıldığı ve talep durumunda artırılabileceği ifade ediliyor.

Sanayi bölgelerinde arazilerin 50, ticari bölgelerde de 40 yıllığına kiralanabileceği belirtilen bölgede işletme kuracak firmaların üretim süreci tamamlanana kadar ücretsiz ofis temininin de yapılacağı kaydediliyor.

Bölgede faaliyet gösterecek firmaların ithal edilen maddenin yüzde 80’inin üretimde kullanılması şartıyla ithalat vergisinde indirim ve muafiyetlerden de faydalanabileceği belirtiliyor.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418