1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Artan Kiralar Sonrasında Ev Sahiplerinden Kiracılara Tahliye Taahhüdü Dayatması

Turizm kenti Antalya’da gayrimenkullerin kiralama ve satış bedellerinde yaşanan artış sonrasında evini kiraya verecek ev sahipleri çözümü tahliye taahhüdünde buldu.

Artan Kiralar Sonrasında Ev Sahiplerinden Kiracılara Tahliye Taahhüdü Dayatması

Kentteki konut arzı ilgiyi karşılayamayınca mülk sahipleri yüksek kira bedellerini karşılayabilecek ekonomik güce sahip yabancı kiracıları ve satın almak isteyenleri tercih etti. Yıllık anlaşılan kiralama bedellerini tahsil eden mülk sahipleri, yerli kiracılardan da yüksek bedeller talep etti.

Yüksek enflasyonla birlikte emlak sektöründe artan fiyatlara karşılık mülk sahibiyle anlaşmaya varan kiracılar, yüzde 25’lik artış sınırı nedeniyle 1 yıl sonra mülk sahipleriyle artış oranı nedeniyle tartışmalar yaşamaya başladı. Mülk sahibi yüzde 25’i kabul etmezken, kiracılar ise kanuni düzenlemeyi gerekçe gösterip en fazla yüzde 25 oranında artış yapmayı istedi. Bu sebeple kiracıyı taşınmazdan tahliye yoluna giden mülk sahipleri ise ödemelerini düzenli yapan kiracılarını çıkarmakta zorluk çekmeye başladı.

Benzer durumu yaşamak istemeyen mülk sahipleri, çözümü tahliye taahhüdünde buldu. Buna göre taşınmaz kiraya verilirken sözleşme sırasında kiracılara açık tarihli tahliye taahhüdü imzalattırılıyor. Taahhüdü imzalayan kiracı, mülk sahibiyle uyuşmazlığa düşünce taahhüdün işleme alınmasının ardından mahkeme kararıyla tahliye ediliyor. Bu durumu bilen bazı kiracılar ise tahliye taahhüdünü imzalamak istemezken, bazıları ise mecbur kalıyor.

“Mülk sahipleri kendilerini garantiye almak istiyor”

Antalya’da emlak sektöründe hizmet veren Halit Mert ise tahliye taahhüdünün özellikle kentte ön şart haline geldiğini söyleyerek, “Mülk sahipleri, kiracıyla yaşayacakları bir sorunda kendilerini güvenceye almak için tahliye taahhüdü istiyor. Mağdur olacaklarını düşünüyor ve kendilerini garantiye almak istiyorlar. Kiracılar da tahliye taahhüdünden kaynaklı mağduriyetler nedeniyle imzalamak istemiyor. İşin sonunda mecbur kalıyorlar. Özellikle Antalya’da mülk sahipleri tahliye taahhüdü almadan kiraya mülkünü vermiyor” dedi.

“Avukat kiracı da tahliye taahhüdü imzaladı”

Mert, iki ilginç örneği kısa süre önce yaşadığını belirterek, “Bir öğretmen çift geldi, her şeyde anlaşıldı. Tahliye taahhüdü vermek istemedi ve işlemlerin tamamı iptal edildi. Kiracı ev sahibinin isteğine göre kirayı artırıp ya da kendisini istediği zaman çıkarabileceği düşüncesinde. Mülk sahibi ise ‘Kiracıyla sorun yaşarsam çıkaramam’ diye düşünüyor. Avukat kiracımız da var, tahliye taahhüdü imzaladı” ifadelerini kullandı.

“1500 liraya oturan kiracılar var”

ATSO 41’inci Gayrimenkul Faaliyetleri Komite Başkanı Hülya Tükenmez, Antalya’da en düşük kiranın 10 bin liradan başladığını belirterek, hazine arazilerinin toplu konutlara açılmasıyla yapı arzı sorununun çözülebileceğini söyledi.

Tahliye taahhütnamesiyle ilgili bir mecburiyetin olduğunu belirten Tükenmez, “Kiracılar mecburen imzalıyor. Orada bir sıkıntı var elbette. En düşük kira 10 bin lirayken 1500 liraya oturan kiracılar var. Mülk sahipleri de hukuki yollara gidiyor. Mülk sahipleri tahliye taahhüdü olmadan kiraya vermiyor” diye konuştu.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Sektör Temsilcileri Konut Piyasasının Son Durumunu Değerlendirdi

Satılık daire fiyatlarının reel olarak gerilemesinin ardından sektör temsilcileri konut piyasasındaki son durumu değerlendirdi. Merkez …