1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ant Yapı Gelecek Yıl 365 Villaya Yoğunlaşacak!

İstanbul’da yaşamın başladığı 200 metre yüksekteki en yüksek ikiz kuleleri bitirerek sahiplerine teslim etme heyecanı yaşana Ant Yapı, 2011 konseptini ‘yer’ olarak belirledi. Firma, yıl içinde 3 projede her güne bir villa olmak üzere 365 villa yapacak

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları sıralamasını belirleyen ENR listesinde 2009’da 70. sıradan, Bu yıl ise açıklanan listeye 93. sıradan giren Ant Yapı, gelecek yıl üç projeye kazma vurarak 500 milyon Dolarlık bir ciro elde etmeyi hedefliyor.

Yurt dışında yaşanan durgunluğun yerini yavaş yavaş canlılığa bıraktığını dile getiren Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, dünyanın en büyük müteahhitlik firmalarının sıralamasını belirleyen ENR listesinde kendilerini üst sıralara taşıyan çalışmaları daha çok yurt dışında gerçekleştirdiklerini anlattı. Özellikle Rusya ve Ukrayna’da 2010 yılı içinde yaklaşık 700 bin metrekarelik inşaat yaptıklarını kaydeden Okay, bu işlerden 700 milyon dolarlık bir gelir elde ettiklerini söyledi.

2011 yılının Türkiye ayağının kendileri için hareketli geçeceğini söyleyen Okay, “Önümüzdeki yıl toplam 365 konuttan oluşan 3 ayrı yerde villa projelerine başlıyoruz. İlk proje Riva’da. Yeni başladığımız bu proje 99 villa ve bir sosyal tesisten oluşuyor. Toplam inşaat alanı 40 bin metrekare olacak. Burada konutların metrekaresini bin 500 dolardan satıyoruz” dedi.

Mart ayından sonraki ilk çeyrekte başlamayı planladıkları 2. proje için Çekmeköy’ü adres olarak belirlediklerini ifade eden Okay, “Burada da yaklaşık 50 bin metrekare inşaat alanı olan toplam 145 villa yapılması planlanıyor. Burası ile ilgili olarak proje ve fiyat çalışmalarımız devam etmekte” dedi.

Ant Yapı’nın yıl içine gerçekleştireceği üçüncü villa projesinin de Anadolu yakasında, Beylerbeyi’nde olmasını hedeflediklerini belirten Okay, burada da 50 bin metrekare inşaatta 121 villa yapmak istediklerini söyledi.

Bu 3 proje için toplam 500 milyon doları geçen bir bütçe tahmininde bulunduklarını belirten Okay, “Bu arada inşaatı devam eden, 50 milyon dolar bütçeli Ataşehir’de 200 odalı Radisson Blu (5 yıldızlı) oteli ile Alaçatı’da 10 milyon dolar bütçeli 35 odalı butik otel inşaatlarını 2011 yılında tamamlayıp, açılışlarını yapacağız. Bizim tüm projelerimizde başlangıçtan itibaren 24 ayda teslim etme gibi bir stratejimiz var” şeklinde konuştu.

2010
Ant Yapı olarak faaliyetlerini yurt dışında taahhüt, yurt içinde ise proje geliştirme olarak ikiye ayırdıklarını dile getiren Okay, “2010 yılının 2009 yılına göre daha başarılı geçtiğini söyleyebiliriz. Çünkü 2009 yılında yurt dışında durağanlaşan işlerimiz, 2010 yılı itibari ile 2008 öncesi kadar olmasa da açılmaya başladı” dedi.

Yurt içindeki faaliyetlerin ise benzer bir seyir izlediğini belirten Okay, “Ancak sektörümüzdeki asıl patlamanın önümüzdeki yıl olmasını bekliyoruz. Çünkü inşaat sektörü krizden ilk etkilenir ama en son çıkar. Otomotivciler bu aralar rekorlar kırdıklarına göre sıra bizlere geldi diye düşünüyoruz” diye konuştu.

KUTU Kuleleri teslim etti
Ant Yapı İstanbul’un en yüksek ikiz kuleleri olan 804 konutluk Anthill Residence’de geçtiğimi yılını son aylarında teslim heyecanı yaşadı. 400 milyon dolar bütçeli projede ortalama metrekare satış fiyatı 4 bin 500 dolar olarak oluştu. Yüzde 75’i dolan kulede 40. katın üstü satışa sunulmadı.

200 metrelik iki kuleden oluşan Anthill Residence daire teslimatı gerçekleştirilen yapılar arasında Türkiye’nin en yüksekleri olma özelliği taşıyor. Anthill Residence’ın bir diğer özelliği ise şehir merkezinde olmasına rağmen hemen yanında yer alan Kağıthane Tüneli ile TEM yoluna, Bomonti-Dolmabahçe Tüneli ile Taksim’e, Maçka ve Boğaz’a ulaşmanın 2-3 dakika sürüyor olması.

2011 ekonomik görüşleri
İnşaat, yaşanan bir krize ilk girmesine rağmen burada n en son çıkan sektördür. Bizim hemen önümüzde ise otomotiv sektörü yer alır. Onların yılsonu rakamlarına baktığımızda rekorlar kırdıklarını görüyoruz. Bu anlamda artık sıra bize geldi. Faizlerin uygun hale gelmesi, insanların geleceğe güvenle bakması ve firmaların kar marjlarını en alt seviyede tutmalarıyla konutlar alım için son derece uygun hale geldi. Bunlara ek olarak birde yabancılara konut satışını kolaylaştıran yasa çıkarsa piyasa daha da hareketlenir. Bu yolla elimizdeki yabancı müşterilerimize konut satarız.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Depremzedeler Yeni Bina Arıyor, Arz Talebi Karşılayamıyor

İzmir’deki depremin ardından evleri yıkılan ya da hasarlı olan vatandaşlar, yeni bina arayışına girdi. Özellikle …