1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ağaoğlu: Ev Alan Yabancıya Oturma İzni Verilmeli

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Mütekabiliyet Yasası’nın bazı eksikleri olduğunu savunarak, ”Belli miktarda ev alan insana oturma müsaadesi de verilmesi lazım.” dedi.

agaoglu-ev-alan-yabanciya-oturma-izni-verilmeli

Ağaoğlu, Bursa Valiliği ile Capital ve Ekonomist dergilerinin iş birliğiyle düzenlenen, Anadolu Ajansı’nın medya sponsoru olduğu ”Uludağ Ekonomi Zirvesi”nde AA muhabirine özel açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu, Türkiye’de kardeş kavgası sebebiyle yıllarca maddi ve manevi kayıpların olduğunu belirterek, çözüm sürecin olumlu ilerlemesinin son derece önemli olduğunu ve bunun iyi sonuçlanacağını kaydetti.

-”Yabancı yatırımcılar Türkiye’ye akın edecek”-

S&P’nin not artırımının sebeplerinden birinin de çözüm süreci olduğunu ifade eden Ağaoğlu, ”Bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürüyeceğine inanıyorum. Aklı selim olan herkesin buna destek olacağını düşünüyorum. Türkiye’nin hem ekonomisi hem de siyasetinin ayağındaki pranganın çözülmesi çok olumlu. Yabancı yatırımcılar Türkiye’ye akın edecek” diye konuştu.

Ağaoğlu, Mütekabiliyet Yasası’ndan sonra yurt dışına pazarlama faaliyetlerine ciddi şekilde ağırlık verdiklerini anlatarak, ”Mütekabiliyet Yasası’nın bazı eksikleri var. Belli miktarda ev alan insana oturma müsaadesi de verilmesi lazım. Bu da tamamlandığında Türkiye senede 20 milyar doların üzerinde bir kaynağı ülkeye sokabilecek. Gelişmiş ülkelere bakın, hangi ülke yabancıya mülk satabiliyorsa o ülke gelişmiş bir ülkedir” ifadelerini kullandı.

KDV düzenlemesine ilişkin de Ağaoğlu, sektörün önünde vergisel bir yük olduğunu, bunun üzerine KDV’nin gelmesinin sektörü olumsuz etkileyeceğini vurgulayarak, ”Sektörü etkileyecek kanunlardan biri, ama ben bunun düzeltileceğine inanıyorum” beklentisini dile getirdi.

Ağaoğlu, maketten ev satışına da değinerek, ”Bunun denetim altına alınması çok doğru. Burada tüketicinin mağdur olma riski var. Tabii kaş yaparken göz çıkarmamak lazım. Denetim mekanizmasının sağlıklı işlemesi gerekiyor” uyarısında bulundu.

-”Maslak 1453’ün inşaatı 24 saat devam ediyor”-

Maslak 1453 projesine yönelik soruya ise Ağaoğlu, ”Maslak 1453 ile ilgili bir iptal süreci yaşanmadı. Burada yanlış bilgilendirme var. Proje şu anda devam ediyor. İptal olan plan daha önce bizi ilgilendirmeyen bir plan. Bizim planlarımız şu anda yürürlükte ve inşaat 24 saat devam ediyor. Süreçte en ufak bir sıkıntı yok” yanıtını verdi.

Ağaoğlu, Dubai’de ofislerinin bulunduğunu anımsatarak, ”Din kardeşi olduğumuz ülkelere daire satamıyorduk. Gidip Londra’dan, Paris’ten ev alıyorlardı. Para şu anda Körfez’de stok yapmış. Türkiye’ye de hayranlar. Bu konuda önümüz açık” dedi.

Sürdürülebilir bir büyümenin sağlanması için en iyi kaynağın yabancıya gayrimenkul satılması olduğunu söyleyen Ağaoğlu, Mütekabiliyet Yasası’nın Türk müteahhitlik sektörünün geleceği için de önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Koruya ve Yeşil Alanlara Komşu Konutlar İki Kat Daha Değerli!

Park ve koru manzarasına sahip ya da yürüme mesafesinde geniş bir yeşil alanı bulunan gayrimenkul …