1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Acunkent’in Yarısı, Reklama Çıkmadan Satıldı!

Bürokratı bol siteye gökten talep yağıyor
TOKİ eski müteahhidi Süleyman Demirhan ve Pehlivan Lokantaları’nın sahibi Bekir Cesur’un Aktülün’le ortak projesi Acunkent’teki konutların yarısı, daha reklama çıkılmadan satıldı. Ağahan Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Cesur’a göre talebin çok olmasının sırrı, kalite ve fiyatların uygunluğu kadar web sitesindeki ‘komşularımız’ kısmında yer alan kişilerin mesleklerinde gizli…

Bekir Cesur
YILMAZ YILDIZ / EMLAK DÜNYASI

Esenyurt’un öne çıkan projelerinden Acunkent, 4 ortaklı Ağahan Grup’un geliştirdiği bir proje. Pehlivan Lokantaları’nın sahibi Bekir Cesur, TOKİ’nin eski müteahhitlerinden Süleyman Demirhan, Necati Aktülün ve oğlu Taha Aktülün’ün birlikteği meyvelerini vermeye başlıyor. Seha ve Beta isimli iki firmayla başlayan birlikteliğe sonradan kurulan Kentyap ve teşeron olarak Umut İnşaat ta dahil olmuş. Şemsiye şirket ise Uluhan Grup. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı da 35 yaşındaki Bekir Cesur. Kendisiyle Acunkent’i ve Grubun hedeflerini konuştuk…

İnşaat işine nasıl başladınız?
Aile şirketi olarak faaliyet alanlarımız inşaat ve gıda. Ben dış ticaretle de uğraştım. Ticareti iyi bildiğimi zannediyorum. Eğitim alanım da ticaret üzerine oldu. Fakat küçüklüğümden beri inşaatlardayım desem yeridir. Çivi toplayıp, düzelttiğim günleri hatırlıyorum. Babamlar dört kardeşlerdi inşaat işleri yapıyorlardı. O zamandan beri aşinalığımız var inşaat işlerine…

ESENYURT CAZİBE MERKEZİ
Neden Esenyurt’u tercih ettiniz?

Esenyurt büyük firmaların gözde mekanı. Arsa ve maliyetler ucuz. Esenyurt Belediyesi’nin inşaat firmalarına özel bir desteği var. Davet ediyor, kolaylıklar sağlıyor, her türlü imkanı sunuyor. Talep açısından da uygun bir konumda. Ulaşımı rahat. yukarıda E-5, sol tarafımızda TEM oto-yolu. Metrobüs Beylikdüzü’ne kadar uzatılacak. Metro istasyonu geliyor.

Acunkent bu büyüklükte ilk projeniz mi?
Ortaklar olarak bireysel baktığınızda ilk değil. Süleyman beyin TOKİ’de müteahhitlik yapması nedeniyle epey bir proje tecrübesi ve portföyü var. Fakat şirket olarak baktığınızda bu büyüklükte ilk proje diyebiliriz. Acunkent bizim için bir referans proje olacak. Bundan sonraki süreçte benzer projeleri göreceksiniz.

YARISI LANSMAN ÖNCESİ SATILDI
Acunkent’le ilgili biraz bilgi verebilir misiniz. Proje ne aşamada?

Arsayı kat karşılığı aldık. Toplam maliyet 65 milyon lirayı buluyor. 2010 nisan ayında hafriyata başladık. Satışa binalar yapıldıktan sonra çıktık. 2 ay önce reklamlara başladık. Diğer projelerden farklı bir sistemle çalıştık. Sat-yap değil de yap-sat şeklinde bir yol izlemeyi uygun bulduk. İkinci proje için sat-yap yolu izleyebiliriz belki. İnşaatın yüzde 65’i tamamlandı. Satış olarak da yüzde 70 civarındayız. 670 daireden şu anda elimizde 170 tane falan kaldı. 3+1’ler bitti.

İstanbul’un görünmeyen bir talep potansiyeli var
Esenyurt ve çevresi proje kaynıyor. Arz-talep dengesi açısından nasıl bir gelecek öngörüyorsunuz?

İstanbul’un nüfusunun yanında bir de Türkiye’nin geneline bakmak lazım. İstanbul gözde bir şehir. herkes yatırımını İstanbul’a yapmaya çalıyor. Eskişehir’de oturan biri, oğlum üniversiteye gider diye, akrabam gider diye konut alabiliyor. Avrupa’daki vatandaşlarımız da yatırım olarak burayı düşünüyor. Yurda geldiğinde memleketine gitmeden önce akrabalarını ziyaret etmek istediklerinde onları rahatsız etmemek için konut alabiliyor. Taksitle, 40 ay, 50 ay vadeyle uygun daireler alabiliyor. İstanbul, ikamet edenlerin dışında da konut talebi alıyor. Yatırım ve kullanım amaçlı. Bu da İstanbul içerisinde görünmeyen bir talep oluşturuyor.

Sektörde rekabet ne getirir?
Firmalar kaliteyle öne çıkması lazım. Rekabet tüketicinin lehine gelişiyor. İnsanlar daha seçici oluyor. rekabet fiyatlara da yansıyor. neticede satmak için yapıyorsunuz ve satabileceğiniz fiyata kadar şartlar zorlanır.

‘Acun Ilıcalı’yla ilgimiz yok’
Acunkent isminin televizyon programcısı Acun’la bir ilgisi var mı?

O bir tevafuk. Acun, Farsça’da dünya demek. Biz de dünya kenti anlamında Acunkent dedik.

Bunun bir avantajı var mı?
Bizim ona bir ihtiyacımız yok. Acun’un ismi bir marka değil zaten. Acun’un yaptığı işler aslında bir marka. Projemizin Acun Ilıcalı ilgisi yok. hatta bize zaman zaman zarar da vermiştir. Özellikle boşanma davasından dolayı. Buraya gelen müşteriler de bunu soruyor. Acun ortak mı diye.

Acunkentler çoğaldıkça dönüşümler hızlanacak
Duyurulmadan satışın bu kadar çok olmasını neye bağlıyorsunuz. Fiyat mı çok uygun
?
Fiyat ciddi bir etken ama firmanın gücü de önemli. Projeden satsaydık belki bu kadar olmazdı. Özellikle bizim ve Necati beyin çok geniş bir işadamı çevremiz var. Hatta satın alanların yarısına yakını bürokrattır. İnternet sitemizde komşularımız diye bir bölüm var. Oraya baktığınızda hep emniyet müdürü, vali, vali yardımcısı, kamu personeli, belediye personeli gibi unvanlar görürsünüz. Bir kişi alınca o ona, o da başkasına tavsiye ediyor. Hemen bir potansiyel oluşuyor.

Saydığımız isimler de ayrıca bir güven vesilesi olabilir mi?
Tabii. Diğer müşterilere de referans olabilir. Onlar satın almayı daha da kolaylaştırıyor. Adam oturacağı sitede kimlerin olduğunu merak ediyor. Açıp bakıyor, uygun insanlar var diyor. Sitemize komşularımız bölümünü de özellikle koydurduk.

KAPALIÇARŞI’NIN MODERN VERSİYONU
Projenin ticari kısmını, alışılmışın dışına çıkıp, yer altına almışsınız. Bu tercih neden?

Kapalıçarşı’nın modern versiyonu diyebiliriz. Kapalı ve ferah bir ortam olacak. 14 bin metrekare kapalı alan var ve bunun 7 bin 500 metrekaresi ticariye tahsis edilmiş. Çok sık değil. Çok iyi planlandı. Yukarıdan aydınlatmalar olacak. Üstler komple cam şeklinde olacak. AVM, kafeteryalar, internetkafeler, pastaneler, mefruşatçılar, bütün sektörler olacak.

HER YIL BİR PROJE YAPACAK
Yeni projeler ne zaman nerede başlıyor?

Acunkent’e 500 metre mesafede, Esenyurt Devlet Hastanesi’nin karşısında olacak. Metro istasyonu tam önünde olacak. 14 bin metrekare alanda yapılacak. 1000 daire olacak. 15 bin metrakarelik kapalı AVM düşünüyoruz. İki haftaya kadar lansmanına çıkacağız. İsmini orada açıklayacağız. Şu an herşey hazır. Hafriyata başlandı. Mimari çalışmaları yapılıyor. Satış ofisi hazırlanıyor.

Acunkent gibi projelerin bölgeye katkısını gözlemleyebiliyor musunuz?
Acunkent projesi bu bölgeyi komple değiştirecektir. Sokaktaki esnaf bile alışveriş merkezinden iş yeri taleplerine başladı. Esenyurt’ta ciddi bir dönüşüm yaşanıyor. Bu tür projeler çoğaldıkça İstanbul’un çehresi değişecek. Şehrin merkezindeki bölgeler de zamanla kendiliğinden bir dönüşüm yaşayacak.

35 bin liraya daire
10 bin 250 metrekare alan üzerinde 8 bloktan oluşan projede 670 adet daire bulunuyor. Acunkent’in altında yer alacak AVM ise bölgenin en büyük alışveriş merkezi olacak. 170 adet dükkandan oluşacak merkezde marketinden terzisine bütün ihtiyaçlara cevap verilecek. Hem ofis hem de avm konsepti yer alacak. projenin alt bölümünde kapalı havuz, sauna, fitness center gibi yaşam olanakları yer alacak. 1+0 (stüdyo), 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 seçeneklerinin bulunduğu acunkent’te, 3+1’lerin tamamı satılmış durumda. Fiyatlar nakit ödeme 35 bin liradan başlıyor, 1+1’ler 60 bin lira, 2+1’ler 95-100 bin liradan satılıyor.

YILMAZ YILDIZ/YeniŞafak
www.acunkent.com
0212 450 33 33

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Pandemi ve Deprem Bodrum’da Ev Kiralarını 2 Katına Çıkardı

Muğla’nın turizm cenneti ilçesi Bodrum’da corona virüs salgını ve deprem korkusu yaşayanların büyükşehirlerden kaçarak ilçeye …