1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

300 Metre Uzunluğu İle Görenleri Şaşırtıyor!

Doha’da 300 metre yüksekliğinde ve ” Olimpiyat Meşalesi” şeklindeki Torch Kulesi, görenleri hayrete düşürüyor.

300-metre-uzunlugu-ile-gorenleri-sasirtiyor

Adını şeklinden alan ”Meşale Kulesi”ni, Doha’da şehrin en uzak yerinden bile görmek mümkün. Kule, kentin en yüksek binası olmakla kalmayıp, kilometrelerce öteden görülebilen bir ”olimpiyat merkezi” simgesi olarak biliniyor.

Kule’de, bir otel, bir rezidans, panoramik manzaralı bir restoran, spor müzesi ve kulenin en üstünde, tüm kenti denizden çöle kadar izlemeyi sağlayan görüş platformu bulunuyor.

Bina, şeffaf, metal bir materyalle kaplanmış. Bu kaplama, ışığı filtreleyerek, kulenin çevresinde, farklı bir görüntü ortaya çıkarıyor. Paslanmaz çelikten olan kaplama, yukarıya doğru kıvrılıp gerilerek, hilal şeklinde bir biçim oluşturuyor. Binanın gözenekli yapısı, rüzgârla başa çıkmayı kolaylaştırıyor.

Örümcek Adam lakabı ile tanınan Fransız asıllı tırmanışçı Alain Robert, 300 metre yüksekliğindeki Torch Kulesi’ne hiçbir güvenlik önlemi almadan tırmanmayı başarmıştı.

-Katar’ın büyüleyici stadyumları-

Katar’ın 2022 Dünya Kupası Finalleri için hazırladığı stadyum projeleri oldukça ilgi çekiyor. Katar, bu amaçla teknolojiden sonuna kadar faydalanan 5 yeni stadyum yapacak.

Katar’ın doğusunda konumlanan 130 hektarlık alanı kaplayan ”Spor Sitesi”, Halife Stadyumu, spor akademisi, kadınlar için spor merkezi, kadınlar kulübü, havuz, fitness merkezi, ortopedi hastanesi ve bir camiden oluşuyor.

Yeniden tasarlanması planlanan 3 stadyumdan sonuncusu olan ”The Khalifa International” stadyumu, 2006 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmıştı. Stat, kısmen kapalı bir oturma bölümü ve uzun kemer özellikleri taşıyor.

Katarlı yetkililer, 40 bin kişilik Al Halife Stadyumu’nda güneş enerjisi ile çalışan soğutma sistemi bulunduğunu belirtti. Sistem soğuk havayı tribünlerde bulunan koltukların altından üfleyerek, hem stadyumu hem sahayı soğutuyor.

Katar, 2022 yılında düzenlenecek dünya kupasına ev sahipliği yapma hazırlıkları çerçevesinde, çölün körfeze bakan şeridinde stadyumlar, yollar, köprüler, konutlar ve oteller inşa etmek için milyarlar harcıyor. Stadyumlara giden bütün yolların şeritleri büyütülerek, trafik sorunu çözülmeye çalışılıyor.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çanakkale Köprüsü, Gayrimenkul Emlak Villa Daire Fiyatlarını Uçurdu

Çanakkale Boğazı’na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ile otoyol projesi, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine …