1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

“Yeni Evim” Projesinde Ayrıntılar Belli Oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası’nın detaylarını ortak basın toplantısıyla duyurdu.

yeni-evim-projesinde-ayrintilar-belli-oldu

Buna göre, proje kapsamında ilk 3 yıl ödeme kolaylığı sunulacak.

Vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını uygun koşullarda ve uygun maliyetlerle karşılamasını son derece önemsiyor, bu doğrultuda kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanıyoruz diyen Bakan Nebati, “Bugün de özellikle orta gelirli vatandaşlarımıza yönelik uzun süreli devam edecek yepyeni bir projeyi hayata geçiriyoruz.” dedi.

Orta gelir düzeyindeki vatandaşlar için; Piyasa koşullarına göre çok daha avantajlı faiz/kar payı ve vade yapısı, İlk 3 yıl Bakanlığımız katkısıyla ödeme kolaylığı ve kredi vadesi boyunca hanehalkının geliriyle uyumlu bir ödeme planı sunulduğunu söyleyen Bakan Nebati, Yeni Evim Programı’nın detaylarını aktardı.

Program kapsamında sağlanacak finansman tutarları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte çalışarak, gelir düzeyi ve konut fiyatlarının genel seyri açısından 3 bölge ele alındı.

Program kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller ise 3. bölge olarak belirlenmiştir.

Program çerçevesinde bankalar ve katılım finans kurumları tarafından sağlanacak finansman tutarları: 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir.

Programdan yararlanma kriterleri neler?

Program kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yöneliktir. Programdan yararlanabilmek için hanehalkı toplam gelirini dikkate alınacaktır. Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir.

Ayrıca, 1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerde konut almak isteyen vatandaşların, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacaktır. 3. Bölgedeki illerdeyse ikamet şartı aranmayacaktır. Alınan konutlar ise 5 yıl boyunca satılamayacaktır.

Hangi konutlar alınabilir?

Program kapsamında vatandaşlar 3 farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecektir: Birincisi, tamamlanmış konutlar. İkincisi, belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar. Üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar. İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde, program kapsamında finansman imkânı ve Bakanlığımız katkısı sağlanacaktır.

Yeni başlayacak projeleri kapsayan üçüncü durumda ise konutun bir parçası olduğu konut projesinin bankalar tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirmesi ana kıstas olacaktır. Bu durumda projenin bu program kapsamına alınması için bankanın müteahhitle proje bazında Garantörlük Anlaşması imzalaması gerekecektir. Bu sayede, inşaatın temeli atılmadan konut kredisi kullanma imkânı oluşacaktır.

Yeni Evim programı inşaat destek paketi

Bu kapsamda, bankalarla garantörlük anlaşmalarını yapan ve programa dâhil olarak konut üretme taahhüdü veren müteahhitler için Hazine Destekli KGF kefaletiyle başlangıçta 25 milyar liralık finansmana erişim imkânı da sunulacaktır.

Program kapsamında diğer önemli bir hedef ise konut arzının dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde artırılması olacak. Buna göre, konut fiyatlarında ortaya çıkan dönemsel hızlı yükselişleri de orta vadede en az seviyeye indirilmeye çalışılacak.

Hangi konutlar için geçerli olacak?

3 aşamadaki konut için kredi kullanılacak. Tamamlanmış konutlar, belirli oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterine uygun konutlar, yapımına başlanacak olan konutlar.

Proje kapsamında müteahhitlere KGF kefaletiyle 25 milyar liralık finansman imkanı sağlanacak.

“Taksit tutarının belli kısmını Bakanlık üstlenecek.”

İlk üç yıl ödenecek aylık taksit tutarının belirli bir kısmını geri ödenmek koşuluyla Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek.

3 aşamadaki konut için kredi kullanılacak. Konutlar tamamlanmış , krediye uygun ve yapımı başlanacak konutlar için uygun olacak. İlk iki durumda ilgili bankalar tarafından kredilendirme uygun olursa bakanlık katkısı sağlanacak. Üçüncü durumda ise konutun bir parçası oluduğu projenin bankalar tarafından kredilendirmeye uygun olarak değerlendirilmesi kıstas olacaktır. 

“Başvuru bankalara yapılacak”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da konuşmasında şunları kaydetti: 

“İlk etapda 100 bin ailemizi ev sahibi yapmayı hedefliyoruz. Bu finans modelinden faydalanmak isteyen firmalar kampanyamıza dahil olacak. Konut alacak olanlar bankaların şubelerine başvuru yapacaklar. Vatandaşlar Türkiye’nin her yerindeki bitmiş projelerinden, belli oranda tamamlanmış olan projelerden faydalanabilecek. Yeni arzları da artırmak durumundayız. Bankalarlar garantörlük sözleşmesi imzalamış projelerden de yararlanılabilir.

“16 Ocakta başlayacak, taksitler hanehalkı gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek”

Emlak Konut bünyesindeki tüm projeler kampanyaya dahil olacak. Büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri teknik ve mali kriterleri karşıladıkları müddetçe kampanyaya dahil olacak. Yüklenici firmalar da konut bedelinin yuzde 5’i kadar vatandaşa destek sağlayacak. Kampanya 16 Ocak itibariyle başlayacak.Yeni Evim Kampanyası ile ilgili ayrıntılar ve gelişmeler 16 Ocak’tan itibaren kurulacak web sitesi üzerinden takip edilebilecek. Kampanyada alınacak konutun aylık taksiti hane halkı gelirinin yüzde 40’ını geçemeyecek. Kampanya ekonomiye 600 milyar liralık bir katma değer oluşturacak.” 

Ailede konut olmama şartı olduğunu belirten Kurum, “Ailede konutu olmayanlar başvurabilecek. Bu çerçevede 18 yaşını doldurmuş bireyler başvurabilir” dedi. 

“Tavan fiyat olacak”

Bakan Kurum, konutta tavan fiyat olacağını ve iller bazında tavan fiyatları açıklayacaklarını kaydetti. 

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Bankalara İbraz Edilen Çek Tutarında Artış

2023 yılında bankalara ibraz edilen çeklerin toplam tutarı yüzde 73 artışla 4,567 milyar TL’ye çıktı. …