1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yalıtım, Yakıt Parasını Yarı Yarıya Düşürüyor!

İnşaat Mühendisleri Ordu İl Temsilcisi Fatih Sarı, ısı yalıtımının daireler için çok önemli olduğunu, ısı yalıtım yapılan binalarda ise yıllık yüzde 50’ye varan yakıt tasarrufu yapıldığını söyledi.

yalitim-yakit-parasini-yari-yariya-dusuruyor

Kış aylarının yaklaşması ile vatandaşlar ısınma ihtiyaçlarını karşılamaya başladı. Yakıttan tasarruf edilmesi konusunda ise ısı yalıtımlı binalar büyük kazanç sağlıyor. Konuya ilişkin açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Ordu İl Temsilcisi Fatih Sarı, ısı yalıtımlı binalar ile yalıtımsız binalar arasında önemli yakıt tasarrufu oluştuğunu söyledi. Yalıtımlı binalarda yıllık yüzde 50’ye varan yakıt tasarrufu yapıldığını aktaran Sarı, “Isı yalıtımı bir daire için olmazsa olmazların başında geliyor. Isı yalıtımı kesinlikle yapılması gerekiyor. Çünkü, boşuna havayı ısıtmak bir anlam ifade etmiyor. İnsan vücudu ortalama 22 derece ısıda kendisini rahat hissediyor. Isı yalıtımının da mantolamanın da en önemli amaçlarından bir tanesi de daire içerisindeki bu ısıyı uzun bir süre muhafaza etmektir. Isı yalıtımı daire fiyatlarını etkilese de yakıt parasını yüzde 50 seviyesinde düşürüyor. Baktığımızda enerjide dışa bağımlıyız. Bu sebeple ısı yalıtımı yaptırarak paranın dışarıya gitmesinin önüne geçelim ve yakıta verdiğimiz fazla paralar cebimizde kalsın. Isı yalıtımında kullanılan birçok malzemelerde bizim kendi yerli ürünlerimiz kullanılıyor. Buda bizim için büyük bir avantaj. Isı yalıtımlı daire ile yalıtımsız dairenin yıllık yakıt miktarında yüzde 50’yi varan düşüşler yaşanıyor” dedi.

“YALITIM İYİ YAPILMALI”
Isı yalıtım, mantolama sistemini işi iyi bilen kişiler tarafından kaliteli malzemeden yapılması gerektiğinin altını çizen Sarı, “Isı yalıtımı iyi malzemeden, işi bilen ustalar tarafından yapılmalı. Bunun önüne geçmek için de kesinlikle bu işi yapan mühendislere danışılmalı. Eğer ısı yalıtımı iyi yapılmazsa bina içerisinde ısı köprüleri oluşur, kaçaklar ortaya çıkar yıllık yakıtta yüzde 50 verim alınacakken bu değerler iyi yapılmayan ısı yalıtımlarda yüzde 30’lara düşebilir.

Ordu’da da ısı yalıtıma rağbet gittikçe artıyor.
Yasa gereği yeni binalarda yalıtım yapılması zorunluluğu getirildi. Bunun dışında da 2017’ye kadar da eski binalarında ’Enerji Kimlik Belgelerinin’ oluşturulması gerekiyor. Bu sebeple Ordu’da ısı yalıtıma ağırlık veriliyor. Herkesin de ısı yalıtım yapması onların cebine kar sağlayacaktır” diye konuştu.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

EPS Straforlu Hafif Beton Duvar Blokları

DÜNYANIN BİLİNEN ÜSTÜN ÖZELLİKLİ DUVAR/YAPI MALZEMESİ: EPS’Lİ HAFİF BETON DUVAR BLOKLARI: Su emme özelliğinden dolayı …