1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Türkmenistan İnşaat Sektöründeki Yatırımını Arttıracak

Orta Asya’nın enerji devi Türkmenistan, dünya genelindeki mali krize rağmen, inşaat sektöründeki yatırımını arttıracak.

Yoðun ve koordineli bir çalýþma ile dünyada Türk müteahhitlerin en çok iþ aldýklarý ülke konumuna yükselen Türkmenistan'da 2013 yýlýnýn baþýndan bu yana alýnan iþlerin bedeli þimdiden 2012 yýlýný yakaladý.

Orta Asya’nın enerji devi Türkmenistan, dünya genelindeki mali krize rağmen, inşaat sektöründeki yatırımını arttıracak. Bu ülkede inşaat alanında söz sahibi olan Türk şirketlerini yeni işler bekliyor.

Her sene düzenli olarak yapılan Yaşlılar (Aksakallar) Konseyi Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde toplandı. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığındaki Yaşlılar Konseyi toplantısı, Avaza turistik bölgesinde bir Türk şirketi tarafından inşa edilen Orta Asya’nın dev Kongre Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Konseye başkanlık eden Devlet Başkanı Berdimnuhamedov, katılımcılara hitap etti. Türkmen lider, 1 saatten fazla süren konuşmasında ülkesinde enerjiden sanayiye, iletişimden inşaat, turizmden kültüre kadar pek çok alanda 2016 yılında yapılacak çalışmaları değerlendirdi. Berdimuhamedov, özellikle yapılanma ve altyapı çalışmalarına hız verileceğini söyleyerek, inşaat sektörüne önemli yatırımlar yapılacağını kaydetti.

2016’DA 18 MİLYAR DOLARLIK İNŞAAT YATIRIMI
Devlet Başkanı Berdimuhamedov, 2016 yılında 18 milyar dolarlık inşaat projeleri için bütçeden dev bir kaynak sağlanacağını kaydetti. Önümüzdeki sene enerji sektöründeki projelere de önemli yatırımların yapılacağını söyleyen Berdimuhamedov, “Önümüzdeki sene 220 tesisin temeli atılacak. Bu projelerin arasında Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı, polipropilen ve polietilen üretim tesisi, doğalgaz arıtma tesisi, havalimanı, çimento fabrikası, 5 hastane, 25 sağlık evi, 13 kreş, 21 okul, konut ve diğer projeler yer alıyor.” dedi.

Berdimuhamedov, 2016 yılında ayrıca 9 milyar 700 milyon dolar değerinde çok sayıda tesisi hizmete açacaklarını ve bunların arasında Uluslararası Aşkabat Havalimanı, Avaza’da oteller, elektrik santrali gibi dev projelerin yer aldığını belirtti.

Türkmen lider, kırsal kesimin kalkınması için de 7 milyar dolarlık bir bütçe ayıracaklarını kaydederek, ülkenin il ve ilçelerinde 44 hastane, 72 sağlık evi, 193 kreş, 260 okul ve 31 kültür merkezi gibi pek çok sosyal amaçlı tesisleri inşa edeceklerini ifade etti.

Türkmenistan’da inşaat alanında büyük projelere imza atan Türk şirketleri, bu ülkedeki inşaat pastasından pay almak için yarışacak. Türk şirketleri bu ülkede bugüne kadar 40 milyar dolarlık iş aldı ve Türkmenistan Türk şirketlerinin son yıllarda en çok müteahhitlik işi aldığı ülkesidir.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Nata Türkmenistan’ı Yeniden İnşa Edecek

Ankara merkezli Nata Holding, Türkmenistan’ı yeniden inşa etmeye hazırlanıyor. Kazakistan, İran ve Türkmenistan’ı bağlayan demiryolunu …