1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Timur Bayındır: Turizmde Hedefler Tutturulabilir!

TUROB Başkanı Timur Bayındır, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği tarafından açıklanan “Sürdürülebilir Turizm Raporu” ile ilgili görüşlerini paylaştı…

Timur Bayındır, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği, turob başkanı Timur Bayındır, TÜSIAD

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği tarafından açıklanan “Sürdürülebilir Turizm Raporu” ile ilgili görüşlerini paylaşan TUROB Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’nin parlayan yıldızı turizm sektörünün 2023 hedefinin 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri olduğunu belirterek, TÜSİAD gibi saygın STK’lar tarafından yapılan çalışmaların bu hedefin yakalanmasına destek olacağını vurguladı.

TÜSİAD tarafından, 13 Eylül 2012 tarihinde Martı İstanbul Oteli’nde düzenlenen “Sürdürülebilir Turizm Semineri” hakkında görüşlerini açıklayan TUROB Başkanı Timur Bayındır, ülkemizin en güçlü ve en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan TÜSİAD’ın Türkiye Turizmi ile ilgili bir çalışma yapmış olmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden turizminde hedeflerin yükseldiğini, turizm sektörünün 2023 hedefinin 50 milyon turist, 50 milyar Dolar turizm geliri olduğunu söyleyen Timur Bayındır, “Bu hedef ulaşılmayacak bir hedef değildir. Türkiye’de turizme gerekli ilginin gösterilmesi, sektör temsilcilerinin görüşlerinin etkin şekilde değerlendirilmesi ve TÜSİAD gibi ülkenin en güçlü STK’larının da sektöre sahip çıkmaları ile bu hedefe rahatlıkla ulaşılabileceğine inanıyoruz” dedi.

Şehir turizmi ön plana çıkıyor
TUROB Başkanı Bayındır, bu çalışma sonunda yayınlanan raporda önemli tespitlerin yer aldığını belirtti. Sürdürülebilir bir dünya için kaynakların israf edilmeden kullanılması gerektiğinin vurgulandığı raporda ayrıca küreselleşme ile şehir turizminin ön plana çıktığı belirtilerek kültürel ve yerel değerlerle sürdürülebilir şehirler ve sürdürülebilir turizm yönetiminin sağlanabileceği belirtiliyor.

1980’li yıllarda turizmi nasıl 12 aya yayabiliriz diye konuşulduğunu söyleyen Bayındır, ardından turizmin sadece büyük şehirlerde değil, ülke geneline yayılması için çalışmalar yaptıklarını, gelen turist sayısının sürekli artması için gerekli altyapı ve tesis çalışmaları yapıldığını ve artık bunun bir adım ötesine geçilerek sürdürülebilirlik çalışmalarını “TUROB Yeşillenen Oteller” programı ile taçlandırdıklarını söyledi.

TUROB Başkanı Timur Bayındır, TÜSİAD’ın Raporu’nu dikkatle inceleyeceklerini ve gerekirse Türkiye turizminin gelişmesi için TÜSİAD ile ortak çalışmalar yapmaktan memnun olacaklarını belirtti.

Habertürk

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418