1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Pakistan’a 80 Evden Oluşan 5 Köy Kurulacak

Kimse Yok mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Pakistan’da sel felaketinden zarar gören bölgede her biri 55 metrekarelik 80 beton evden oluşan 5 kalıcı köy kuracak

Dernek Genel Başkanı Özkara, bir programa katılmak için geldiği Konya’da AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak Pakistan’a yönelik yardımlarını sürdüreceklerini bildirdi. Pakistan ve Türkiye arasındaki sevgi bağının hiçbir zaman azalmadığını, sevgi ve muhabbetin zamanla arttığını dile getiren Özkara, Pakistan halkına yapılan yardımların bir vefa borcu olduğuna dikkat çekti.

Bölgede bulunan halkın barınması için orta vadede çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Özkara, “Nasip olursa şimdi 3 yere çadır kent
kuruyoruz. Bu alanlarda her türlü sağlık ve eğitim hizmeti sunulacak. Ayrıca, herşeyini kaybetmiş insanlara gıda yardımları da devam edecek” dedi.

Pakistan’da kalıcı projeler yapmayı planladıklarını da dile getiren Özkara, şunları kaydetti:

“Sel felaketi sonucu harabe haline gelmiş bölgede 5 köy inşa edeceğiz. Bu çalışmamızla ilgili Pakistanlı yetkililerle görüştük. Yetkililer orada bize yer tahsis etti. Şu anda mühendis ve mimarlarımız gerekli imar çalışmalarını yapıyor. Kuracağımız her bir köyde 80 adet beton ev olacak. 55 metrekarelik beton evlerde, beyaz eşyadan halıya, koltuk takımından çocukların ders çalışma masasına kadar her türlü ihtiyacı derneğimiz karşılayacak. Projenin toplam 10 milyondolara mal olacağını tahmin ediyoruz.”

Özkara, Kurban Bayramı’nın ardından Aralık ayı gibi evlerin yapımına başlamayı düşündüklerini belirterek, “Kuracağımız 5 köyde, sağlık ocağı, ibadethane ve okul da bulunacak. Çocuklarımızın oynayabileceği alanlar kurulacak. Her köyde temiz su bulunması için temiz su çeşmeleri yapacağız. Bu proje için bize her zaman destek vereceğini ifade eden kuruluşlar var. Bu kuruluşlar kuracağımız köydeki evlerin eşyalarını karşılayabileceklerini bizlere iletti” diye konuştu.

PAKİSTAN’IN 7 BÖLGESİNDE KURBAN KESİLECEK
Yardımların kalıcı köy projesi ve çadır kent ile sınırlı kalmayacağını anlatan Özkara, Kurban Bayramı’nda da çalışmalarının süreceğini söyledi.

Özkara, Kurban Bayramı’nda Pakistan’da yapılacak çalışmalarla ilgili de şu bilgileri verdi:

“Pakistan’da dağıtılmak üzere 15 bin kurbanlık aldık. Pakistan’ın 7 noktasında geçici mezbahaneler kuruyoruz. Bu mezbahanelerde halkımızın bağışlamış olduğu kurbanları keseceğiz. Kurbanlık hayvanların kesiminden sonra hazırlanan 7’şer kilogramlık yardım paketlerini bu bölgelerdeki yardıma muhtaç insanlara bayram hediyeleriyle dağıtacağız.”

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çalıştırmak İçin Vasıfsız Eleman Bile Bulamıyorlar!

Bilecik Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Yusuf Subaşı, kentte fabrika sahibi işverenlerin vasıfsız eleman …