1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Oxford’lu Kadın Girişimci Tavuk Çiftliği Kurdu

Oxford Business College’de eğitim alan Derya Öztürk Aydın, bu ülkedeki kanatlı eti tüketiminin potansiyelini görünce Manisa’da piliç tesisi kurdu.

oxfordlu-kadin-girisimci-tavuk-ciftligi-kurdu-1

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde ailesi bağcılıkla uğraşan ve bu nedenle İngiltere’ye giderek Oxford Business College’de kuru üzümün pazarlaması üzerine eğitim alan Derya Öztürk Aydın, bu ülkedeki kanatlı eti tüketiminin potansiyelini görünce fikrini değiştirip piliç tesisi kurdu.

oxfordlu-kadin-girisimci-tavuk-ciftligi-kurdu-2

Derya Öztürk Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinin Sarıgöl ilçesinde bağcılıkla uğraştığını, kendisinin de Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde eğitim aldığını söyledi.

Eğitiminin ardından ailesinin ürettiği üzümü daha iyi pazarlamanın yollarını aradığını anlatan Aydın, bu amaçla İngiltere’ye gittiğini, Oxford Business College’de pazarlama eğitimi aldığını belirtti.

Aydın, İngiltere’de kanatlı eti tüketiminin yoğun olduğunu, kanatlı etinin Avrupa’daki Müslümanların da ilk tercihi olduğunu gözlemlediğini söyledi. Gördüğü tüketim alışkanlıklarının kafasında farklı iş fikirlerinin doğmasına yol açtığını ve kuru üzümün pazarlanması fikrinden uzaklaştırdığını anlatan Aydın, Türkiye’ye dönüşünde bununla ilgili projeler hazırlamaya başladığını ifade etti.

oxfordlu-kadin-girisimci-tavuk-ciftligi-kurdu-3

Bu dönemde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) benzer projelere hibe krediler verdiğini öğrendiğini ve TKDK’ya müracaat ettiğini anlatan Aydın, şöyle devam etti:

“40 bin kapasiteli ve toplam bedeli 1 milyon 274 bin lira olan projemiz için yüzde 55 oranında hibe desteği verildi. Geri kalanını ise TKDK garantörlüğünde bankalardan kredi çekerek tamamladık ve projemizi hayata geçirdik. Bugün tesisimizin kapasitesi 40 binden 160 bine çıktı.”

oxfordlu-kadin-girisimci-tavuk-ciftligi-kurdu-4

Sarıgöl’de tek geçim kaynağının üzüm olmasının büyük sıkıntı yarattığını, kadınlara istihdam imkanı sağlayacak alternatif yatırım imkanlarının araştırılması gerektiğini belirten Aydın, kurduğu tesiste kadın istihdamına önem verdiğini kaydetti.

Hedefinin Avrupa’ya ihracat olduğunu dile getiren Aydın, “Ana hedefim sağlıklı ve helal gıdalarla Avrupa pazarına açılmak. Devletimizin desteklerini kullanarak farklı sektörlerde açılım yapmak ve kadın istihdamını artırmak.” dedi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418