1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Maketten Konut Satışında Yeni Mağdurlar!

Konut sektöründeki atılımını 2000’li yılların ortasında yapan KC Grup, İstanbul Pendik’te inşa ettiği konutları yarım bıraktı, geride 450’ye yakın mağdur aile bıraktı.

KC Grup, konut, mağdur, Maket, maketten konut satışı, proje

Şirketin geliştirdiği projeden konut alan yüzlerce aile dairelerini teslim alamadıkları gibi, ödemelerini de sürdürüyor. Kimi ailelerin verdikleri senetler piyasaya verildi, üçüncü kişiler konut sahiplerine icra takibi başlattı. dairelerinin ne zaman teslim edileceği ise belirsiz. Konutlarını alamayan aileler 22 Eylül’de eylem yapmaya hazırlanıyor.

Maketten konut satışına bir mağdurlar grubu daha eklenmiş durumda. Kendilerine verdikleri isimle “Binbirzedeler” Ankara merkezli KC Grup’un Pendik Kavakpınar mevkiinde geliştirdiği 1154 daireli ‘Binbir Evler’ isimli projeden konut almaya başladı.

Ancak satışların yapıldığı süreçte daha henüz konutların inşasına başlanmamıştı. Şirket yoğun reklâm kampanyaları ile kısa sürede konutların önemli bir bölümünün satışını gerçekleştirdi. “Sözlerini tutmayı alışkanlık haline getirenler değerleriyle yükselir” sloganı ile konut satışı yapan KC’nin proje geliştirdiği arazi ise Polisan Holding’e aitti. Şirket, Polisan ile kat karşılığı sözleşmesi yapmıştı.

Eylül 2010’da teslim edilecekti
Ancak proje istenildiği gibi yürümediği gibi inşaatına başlanan iki blok için de inşaat ruhsatı alınmadı. Söz konusu iki blok da kaçak konuma düşmüş durumda. Polisan tarafı, sözleşme hükümlerine uyulmadığı gerekçesi ile sözleşmeyi iptal etti. Taraflar davalık oldu ve karşılıklı açılmış olan davalar sürüyor.

Polisan tarafı, yüzlerce konut sahibinin yaşadığı mağduriyetin yanı sıra kendilerinin de ciddi bir mali kayıp yaşadığını, mağdur edildikleri görüşünde. Konutların Eylül 2010’da teslim edileceği açıklanmıştı. Ancak proje alanında kaçak konumdaki iki blok dışında her hangi bir yapı söz konusu değil.

Aileler ödemelerini sürdürdü
Taraflar arasındaki sözleşmenin iptalinden habersiz olan aileler ise ödemelerini sürdürmeye devam etti. Mağdur aileler, konu ile ilgili hurriyet.com.tr’ye yaptıkları açıklamada “Polisan A.Ş., KC Grup ile aralarındaki anlaşmayı tek taraflı fesih ettiğini kamuoyundan gizlediği için projeden daire alan müşteriler düzenli olarak ödemelerini yapmaya devam etti. Bu süre içerisinde de yeni daire satışları ile beraber toplamda yaklaşık 450 daire satışı gerçekleşmiş ve yukarıda bahsedilen üzere yaklaşık 1500 kişilik mağdur kitlesi oluşmuştur” bilgisine dikkat çekti.

Mağdurlar adına bilgi veren grup üyeleri “KC GRUP, müşterilerini henüz yapım ruhsatını almadığı bir projede maketten konut satışı yaparak mağdur etmiştir. Arsası değerlenen Polisan A.Ş.’nin, KC Grup’u aradan çıkarıp projenin yapımını daha yüksek paylaşım oranıyla farklı bir inşaat firmasına vermek istemesi süreci kilitlemiş ve üyelerin mağduriyetini arttırmıştır” dedi.

KC’nin iflası istendi
Proje alanında hiçbir inşaat faaliyeti olmadığı gibi,. Mali darboğaz içine girdiği ifade edilen KC Grup hakkında, bazı konut sahipleri ise iflas istemi ile mahkemeye başvurmuş durumda. Şirketin iflası yönünde bir kararın çıkması durumunda, konut sahipleri, konunun tamamen çözümsüzlüğü gideceğini, iflas işlemleri sonuçlanana kadar sorunun çözülemeyeceği görüşünde.

‘Yabancı ortak’ sözü
Kontaş ve Canberk firmalarının işbirliği ile Ekim 2004’te kurulan KC Grup, yarım kalan projelerinin yabancı ortak ile çözüleceği yönünde açıklamıştı. Ancak aradan geçen üç yıldan bu yana ne bir ortak bulundu ne de projeler hayata geçirildi. KC Grup, 2006 yılında ‘Marka Büyük Ödülü’ almıştı. 2005 yılında Şekerspor’u satın alan KC Group, Sergen Yalçın gibi yıldız futbolcuları transferi ile gündeme gelmişti.

Dinçer GÖKÇE / Hürriyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Budapeştepe’de Yaşamak İçin 5 Sebep

Avrupa’nın en yaşanabilir şehirleri arasında yer alan Macaristan’ın başkenti Budapeşte, geçmişten günümüze taşıdığı tarihi atmosferi …