1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

“Kötü Şirket Yoktur, Kötü Yönetim Vardır”

İNSİAD tarafından düzenlenen ‘Bir Konu Bir Konuk’ programının konuğu olan LC Waikiki firmasının Yönetim Kurulu Başkanı “Kötü şirket yoktur, kötü yönetim vardır.” dedi.

Azerbaycan, Bir Konu Bir Konuk, fildişi, Güney Afrika, İnegöl Sanayici ve İşadamları Derneği, insiad, Kötü Şirket Yoktur Kötü Yönetim Vardır, kuzey ırak, lc waikiki, LC Waikiki firması, LC Waikiki firması Yönetim Kurulu Başkanı, markalaşma, Ortaklık Kültürü, Sırbistan, Sürdürülebilirlik, Suriye, Suudi Arabistan, Vahap Küçük, Yemen, YÖNETİCİ CESUR OLMALI

İnegöl Sanayici ve İşadamları Derneği (İNSİAD) tarafından Hera toplantı salonunda düzenlenen ‘Bir Konu Bir Konuk’ programının bu ayki konuğu olan Lc Waikiki firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, “Kötü şirket yoktur, kötü yönetim vardır. Doğru ve iyi yönetim aileden başlar” dedi.

‘Markalaşma, Sürdürülebilirlik, Ortaklık Kültürü’ konulu programa Yenice Belediye Başkanı Hasan Aksu, Tahtaköprü Belediye Başkanı Eşref Yiğit, İl Genel Meclisi Başkan vekili Murat Gültekin, Ak Parti İlçe Başkanı Bülent Temelli, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl, bazı oda ve dernek başkanları ile çok sayıda İNSİAD üyesi katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan İNSİAD Başkanı Ahmet Akıskalı, TUSKON önderliğinde daha güzel işler yapma arzusunda olan İNSİAD’ın, 250 üyesi ile İnegöl’e hizmet etmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için var gücüyle çalıştığını belirterek, “Neredeyse her gün bir iş formu düzenleyen TUSKON, yurt içi ve yurt dışı programlarla, Türk işadamlarımızın ufkunu açmaktadır. Yine bu faaliyetlerle dünyanın her yerinden farklı iş kollarında faaliyet gösteren sanayiciyi ve işadamlarını ülkemize getirme gibi çok önemli hizmetler sunmaktadır. İNSİAD olarak bizim de dışa açılım çerçevesinde bir dizi yurt dışı faaliyetimiz ve çok sayıda iş forumumuz oldu. Azerbaycan, Kuzey Irak, Sırbistan, Suriye, Yemen, Suudi Arabistan, Fildişi ve Güney Afrika gibi ülkelere iş gezileri düzenledik. Bu görüşmelerin bir kısmında sıcak satışlarda gerçekleşti. Rusya Federasyonu, Tataristan gibi coğrafyalarda ise ileriye dönük mobilya sektörü ile ilgili ciddi hamlelerimiz oldu. Bu faaliyetlerimizin yakın bir gelecekte bölgemizin ve ülkemizin ihracatına artı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Üyelerimize ve İnegöl ekonomisine katkı sağlayacağını düşündüğümüz çalışmalar çerçevesinde önümüzdeki ay 7-10 Aralık Cezayir-Türkiye Mobilya İş Formunu İNSİAD olarak Cezayir’de gerçekleştireceğiz. 2013 yılı sonuna kadar da Katar, Mısır, Türkmenistan ve Kazakistan da İNSİAD olarak iş formları planlıyoruz. Bunun yanında TUSKON’un düzenlemiş olduğu yurt içi ve yurt dışı iş formlarına da üyelerimizin katılımını sağlıyoruz” dedi.

“ORTAK HAREKET ETMEK GEREK”
İnegöl’ün sadece mobilya şehri değil, Bursa’nın en önemli tekstil ve tarım merkezi olduğunu ifade eden Akıskalı, “Biz de dernek olarak üyelerimizi sektörel komitelere ayırarak, İnegöl iş dünyasının, hem beraber iş yapabilme hem dışa açılma hem de kurumsallaşmayla ilgili taleplerine yardımcı olma gayreti içerisindeyiz. Bu çerçevede 13-17 Ocak 2013 tarihlerinde Almanya’da düzenlenecek ve dünyanın sayılı fuarlarından olan Almanya İnşaat Fuarına, derneğimizin inşaat komitesi önderliğinde inşaat sektöründeki 40 üyemizle katılacağız. Yine ara vermeden Şubat ayında gıda komitesi üyelerimizle Dubai Gıda Fuarına katılacağız. Firmalarımızın güncel konularda ihtiyaç duyduğu yeni Türk Ticaret Kanunu, işçi ve işveren ilişkileri gibi konularda Ticaret Odamızın salonunda her ay düzenli bir şekilde programlarımız devam etmektedir. Seminerlerimizde bizlere salonlarını açarak, desteklerini esirgemeyen İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına ve Yönetim Kuruluna teşekkür ediyorum. TUSKON’un dış ticaret köprülerinde ve dernek olarak yaptığımız iş formlarında dünyada karşımıza çıkan önemli fırsatları yakından görme imkanımız oluyor. Orada şunu görüyoruz; bu fırsatları değerlendirmek için güçlü olmamız ve ortak hareket etmemiz gerekiyor. İş dünyasının ‘Küçük olsun bizim olsun’ mantığından kurtulması gerekmektedir. Artık ‘Küçük olsun benim olsun’ dönemi bitti. Böyle düşünenlerin iş yapma şansıda gittikçe bitiyor. ‘Ortağın mı var derdin var’, ‘Kurumsallıkta neymiş’, ‘Ortağı olan eve gelin gidilmez’, sözlerinin sona erdiğini ‘Bir elin nesi var iki elin sesi var’, ‘Birlikten dirlik doğar’, ‘Birlikte rahmet vardır’ sözlerinin biz iş dünyasına ufuk olması gerektiğini düşünüyorum ve inanıyorum ki, İnegöl’de faaliyet gösteren iş adamları olarak bizler, bugünkü birlik ve beraberliğimizi perçinleştirerek geleceğe taşırsak, yarınlarda sesimiz daha gür çıkacaktır. Bunların ana temelinde sürdürülebilir kurumsallık olduğuna inanıyoruz. Kardeşleri ve ortaklarıyla yıllardır önemli başarılara imza atan, kurumsallık konusunda perakende sektöründe söz sahibi olan ve sektörün örnek almaya çalıştığı Türkiye’mizin önemli gururu Lc Waikiki firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük beyefendiden bu gece istifade edeceğiz” diye konuştu.

“MARKALAŞMAK ÇÖK ÖNEMLİ”
‘Bir Konu Bir Konuk’ programının konuğu olarak programa katılan Lc Waikiki firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, İNSİAD üyesi işadamlarına çalışma hayatı ile kurumun başarısı hakkında bilgiler verdi. İnegöllü işadamlarının programa gösterdiği ilgi nedeniyle memnun olduğunu ifade eden Vahap Küçük, “Ben toplantıya katılacak işadamlarının 150-200 kişi olabileceğini düşünüyordum ancak karşımda 600-700 civarında işadamı topluluğunu görünce doğrusu şaşırdım. İnegöl’ün ekonomik yönden bölgede önemli bir aktör olduğunu düşünüyorum. Markalaşmak sabır isteyen zorlu bir süreçtir. Aynı bebek gibi ilgi ve bakım ister. 1990’lı yıllarda biz şirket olarak iyi kazanıyorduk. Ama biz uzun ömürlü ve kalıcı olabilmek için markalaşmaya yatırım yaptık. Ama o yıllarda bir anlamda sonucu bilinmeyene yatırım yaptık. Yani zoru seçerek iyi para kazanmayı hedefledik. Bunu başarmak aslında herkes içinde mümkündür. Yeter ki, hedefiniz büyük olsun. Bu hedef için var gücünüzle mücadele ettiğiniz zaman başarı, dolayısıyla da iyi kazanç arkadan geliyor” dedi.

“YÖNETİCİ CESUR OLMALI”
Vahap Küçük, “Kötü şirket yoktur, kötü yönetim vardır. Doğru ve iyi yönetim aileden başlar. Bu bir şirket olabilir, belediye olabilir, hatta ülke olabilir. Bunlar iyi yönetilirse başarılı ama kötü yönetilirse maalesef başarısız olur. Avrupa’nın şimdi yaşadığı krizin en önemli nedenlerinden biride, cesur karar alamamalarından kaynaklanıyor. Özellikle şirketi veya şirketleri yöneten kişiler mutlaka cesur, bilgili ve ekonomik politikalarda istikrarlı olmalıdır” şeklinde konuştu.

Program İNSİAD Başkanı Ahmet Akıskalı’nın günün anısına Lc Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’e teşekkür plaketi vermesiyle son buldu.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Türkiye’de Geçen Yıl 21 Bin Yabancı Tapu Sahibi Oldu

Başta Körfez ülkelerinden olmak üzere 21 bin 178 yabancı uyrukluya, 19 bin 91 konut ve …