1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

‘Konut Fiyat Artışı Malzeme Fiyatlardan Kaynaklanmıyor’

İMSAD Başkanı Hinginar, konut fiyatını yükselten inşaat malzemeleri değil, arsa rantı olduğunu söyledi.

konut-fiyat-artisi-malzeme-fiyatlardan-kaynaklanmiyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, konut fiyatlarındaki artışların inşaat malzemeleri fiyatlarından kaynaklanmadığını belirterek, “2015’te inşaat malzemelerinin fiyatları yüzde 5,9 arttı, enflasyon oranı ise yüzde 8,8. Yani enflasyonun gerisinde artmış. Buradaki artışın sebebi arsa rantları ve bir anlamda dövize endeksli satışlar.” dedi.

Hinginar, Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları etkinliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2015’te yüzde 4 büyümesine değinerek, bu rakamın son çeyrekteki yüzde 5,7’lik büyümeyle yakalandığını söyledi.

“İnşaat sektörü 2015’te geçmiş yılların aksine ülke büyümesine paralel büyümedi ve oran yüzde 1,7’de kaldı” diyen Hinginar, inşaat sektörünün son çeyrekteki büyüme oranının yüzde 5,4’e ulaştığını ifade etti.

Hinginar, açıklamalara göre büyümede ağırlıklı olarak kamu inşaat harcamalarının etkili olduğunu, Üçüncü Havalimanı, Üçüncü Köprü, Körfez Geçiş Köprüsü gibi mega projelerin özel üstleniciler tarafından yapılmasına rağmen kamu harcaması olarak gösterildiğini iddia etti.

Geçen yıl kamu inşaat harcamaları yüzde 8,4 artarken özel sektör harcamalarının yüzde 1,2 azaldığı bilgisini veren Hinginar, “Üçüncü Havalimanı, Üçüncü Köprü gibi yatırımlar ele alınıyor. Ancak bunların ne kadarı kamu? Mesela Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havalimanı özel sektör tarafından yürütülüyor. Bu, özel sektör harcaması mı kamu harcaması mı biraz tartışmaya açık” diye konuştu.

Hinginar, özel sektör inşaat harcamalarının yıl genelinde eksi büyümeye sahip olmasına rağmen son çeyrekte yüzde 1,5’lik büyüme gösterdiğini kaydederek, 2015’in iki büyük seçim ve gerilmiş bir atmosferle geçtiğini, söz konusu rakamların bu etkiler altında gerçekleştiğini, kasım seçimlerinden sonra son çeyrekte iyimserliğe dayalı bir toparlanma olduğunu anlattı.

Nitekim inşaat malzemeleriyle ilgili endeks çalışmalarında bu etkileri gördüklerini dile getiren Hinginar, güven ve beklenti endeksinde 2013 Ağustos’tan bu yana yaşanan aşağı doğru hareketin yeni bir normalleşme sürecine girilmesi gerektiğini gösterdiğini bildirdi.

Artış fiyatlardan kaynaklanmıyor

Hinginar, konut fiyatlarındaki artışlara değinerek, bazı ortamlarda bu yükselişlerin kaynağının inşaat malzemeleri fiyatlarından kaynaklandığının söylendiğini ancak bunun doğru olmadığını belirtti.

Başkan Hinginar, “Konuttaki artışlar inşaat malzemelerinin fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmıyor. 2015’te inşaat malzemelerinin fiyatları yüzde 5,9 arttı. Enflasyon oranı ise yüzde 8,8. Yani enflasyonun gerisinde artmış fiyatlar. Konut ücretlerindeki yükseliş ise bu rakamın oldukça ilerisinde. Buradaki artışın sebebi arsa rantları ve bir anlamda dövize endeksli satışlar” ifadelerini kullandı.

Kaynak : AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Samsun İnşaat Fuarı yarın başlayacak

Samsun’da yapı, inşaat malzemeleri, tesisat, ısıtma, soğutma, havalandırma, doğalgaz ve teknolojileri alanında faaliyet gösteren firma …