1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kiracı Olduğu Evi Günlük Kiraya Verene 100 Bin TL Ceza

Kira fiyatlarının yükselmesinin ardından kiracı olduğu evi, başkalarına günlük kiraya verip, kazanç elde edenlere 100 bin lira ceza kesilecek. 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak yasayla kiraladığı konutu günlük kiraya verenler ile izin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenlere de aynı ceza uygulanacak.

Kalabalık mekanlarda bulunmayı istemeyen veya otelde konaklamayı tercih etmeyenlerin tatil anlayışındaki değişiklik, son yıllarda günlük ev kiralama yöntemini yaygınlaştırmıştı.

Tatil maliyetini düşürmek isteyenlerin de tercihinin bu yönde olması sonrasında ise günlük kiralanan ev sayısı hızla artış kaydetti.

Ancak, ev sahiplerinin yüksek kazanç beklentisi ile konutunu günlük kiraya vermesi, emlak sektörünü olumsuz etkiledi. Buna göre Antalya’da pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle ev kiraları 8 kat arttı.

Korsan emlakçı sayısı hızla arttı

Kira fiyatlarındaki yükseliş sonrası bazı ev sahipleri yaşadığı konutta kullanmadığı odayı, bazıları kullanmadığı konutu, bazıları da kiraladığı konutu başkalarına gündelik fiyata kiralamaya başladı.

Konut fiyatlarındaki bu hareketlilik ise emlakçıların kiralık ev arayanlara konut temin etmekte zorlandığı süreçte “ayakçı” diye tabir edilen yetkisiz kişilerin emlakçılık faaliyetine başlamasına yol açtı.

Bu durum ise gayrimenkul sektöründe sorunları da beraberinde getirdi.

Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar ise kentte her gün 20-30 dolandırıcılık olayı olduğunu söyledi.

Çağlar, kiralık ev düzenlemesinin Meclis’e geldiğini de anımsatarak, düzenlemeyle birlikte konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için izin belgesi alınması gerekeceğini söyledi.

Çağlar, yasanın 1 Ocak’tan itibaren uygulanacağını belirterek, şunları kaydetti:

“İzin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralanan konutları kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için 15 gün süre verilecek. Bu süre sonunda izin belgesi alınmaksızın turizm amaçlı kiralama faaliyetine devam edenlere 500 bin lira idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için bir kez daha 15 günlük zaman tanınacak.”

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Artan Kiralar Sonrasında Ev Sahiplerinden Kiracılara Tahliye Taahhüdü Dayatması

Turizm kenti Antalya’da gayrimenkullerin kiralama ve satış bedellerinde yaşanan artış sonrasında evini kiraya verecek ev …