1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İzmir-İstanbul Otoyol İnşaat Maliyeti 13 Milyar $’ı Bulacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi’nin, toplamda 7,5 milyar doları (13 milyar TL) bulacağını söyledi.

izmir-istanbul-otoyol-insaat-maliyeti-13-milyar-i-bulacak

Bursa Orhangazi ilçesi Samanlı Tüneli’ndeki çalışmaları inceleyen Yıldırım, otoyolun 1. etabının 2015 yılında hizmete açılmasının planlandığını söyledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yapımı devam eden dünyanın en büyük ikinci altyapı projesi olan İstanbul-Gebze-İzmir Otoyolu’nda incelemelerde bulundu. İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan helikopterle geldiği Bursa Orhangazi ilçesi Samanlı Tüneli’ndeki çalışmaları yakından inceleyen Bakan Binali Yıldırım, otoyolu 2015 yılında hizmete açmayı planladıklarını söyledi. Yaklaşık 300 işçinin 150 araç ile aralıksız çalıştığı otoyol tünel projesini yerinde inceleyen Yıldırım, yetkililerden bilgi aldı.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Binali Yıldırım, otoyolun maliyetinin sorulması üzerine, şu cevabı verdi:

“Projenin toplam maliyeti aşağı yukarı 11 milyar TL civarında. Sadece inşaat maliyeti 6 milyar dolar. Diğer girdileri de buna eklediğinizde 7,5 milyar doları buluyor. Türk parasına çevirdiğinde 13 milyar TL’yi geçiyor. 53 tane küçük ülkenin milli gelirinden büyük bir proje.”

Maliyetten ziyade süreyi önemsediklerini anlatan Yıldırım, “Süre bizim için çok önemli. 2015 yılı içinde birinci etabın hizmete girmesi çok önemli. Bunun için arkadaşlar sağ olsun canla başla çalışıyorlar.” şeklinde konuştu.
Yolların ülkenin büyüklüğü ve azametinin göstergesi olduğunun altını çizen Yıldırım, şöyle devam etti: “Yani böyle yolları yapabiliyorsanız o zaman büyük ülkesiniz. Türkiye ‘teker dönsün yol olsun’ noktasından bu noktalara geldi.” Yıldırım, “Eskiden bir dağla karşılaşınca yol değiştiriliyordu. Şimdi biz dağları delip geçiyoruz.” şeklinde konuştu.
Projenin dünyada en büyük ikinci projesi olduğunun altını çizen Yıldırım, “Avrupa’daki en büyük proje. Dünyanın en büyük ikinci altyapı projesi. Ayrıca bu proje kapsamında yapılacak olan köprü toplam boy itibarı ile 4 bin 200 metre ile dünyada üçüncü büyük köprü olacak.” dedi.

Projenin şu ana kadar yap-işlet-devlet projesi olarak Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük kamu özel ortaklığı projesi olduğunun altını çizen Bakan Yıldırım, Türk müteahhitlerinin dünya çapında Türkiye’nin yüzünü ağartan işler yaptıklarını söyledi. Yıldırım şöyle konuştu: “Müteahhitlerimizin parasal güçleri proje olarak 25 milyar TL’yi aşmış durumda. Dünyada toplam altyapı projeleri bakımından Çin’den sonra ikinci sırada geliyoruz.”

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul-Erzincan Arası 7 Saate İniyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, hızlı trenle İstanbul-Erzincan arasının 7 saate ineceğini söyledi. …