1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Sektörü 150 Bin Eurodan Başlayan Kule ve Vinçlere Yöneldi!

İnşaatların yükselmesinde önemli rolü olan ve fiyatları 150 bin Euro’dan başlayan kule vinçler, firmaları sıraya soktu

Azerbaycan, bemtaş vinçleri, candar can, ırak, iran, kule vinç, kule vinç fiyatları, rusya, Soima Kule Vinçleri, türkmenistan

Talebin canlanmasıyla bugün sipariş veren inşaat firmaları, eğer yerli vinç seçeceklerse yaklaşık 3 ay üretimin tamamlanmasını, ithal vinç tercih edeceklerse de 30-40 günlük süreyi beklemek zorunda.

İstanbul’da nereye baksanız bir inşaat yükseliyor, bu inşaatların yanı başında ise kule vinçler… Şehrin silüetine baktığınızda, kat kat yükselen inşaatların ve vinçlerin manzarası hakim. Eylül ayının gelmesiyle inşaatların da hız kazanması, bu görüntünün pek çok yerde karşımıza çıkmasını sağlıyor. Müteahhitler inşaat hızlı ilerlesin, kimi zaman da ‘şanı yürüsün’ diye kule vinç kullanıyor. Yılda 300-400 kule vincin satıldığı, yaklaşık 1000 vincin de kiralık bulunduğu Türkiye’de talebin canlanmasıyla bugün sipariş veren firmalar için hemen yanıt almak da zorlaşıyor. İnşaat firmaları, eğer yerli firma seçeceklerse yaklaşık 3 ay üretimin tamamlanmasını beklemek zorunda. İthal vinç tercih edeceklerse de 30-40 günlük süreyi beklemeleri gerekiyor. Kentsel dönüşüm hayata geçtiğinde ise talebin daha da artmasıyla, Türkiye Avrupalı firmaların radarına girecek.

45 gündür hız kazandı
Portekizli Soima kule vinçlerinin yetkili satıcısı Bemtaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı Candar Can, kule vinç sektöründe en hareketli dönemin eylül ayı olduğuna dikkati çekerek, özellikle son 45 gündür hareketin olduğunu, canlılığın artarak devam ettiğini belirtti. Can, şu bilgileri verdi: “Biz de 45 gün içerisinde beş adet satış yaptık. Satılığın yanı sıra kiralama taleplerinde de artış var. 18 ay, 24 ay gibi uzun süreli inşaatlar için satın almayı öneriyoruz. Çünkü 8 ay üzerinde makine kendini amorti ediyor. ”

1000 kule vinç var
Candar Can, Türkiye’de yılda 300-400 kule vincin satıldığını, yaklaşık 1000 adet vincin de kiralamada olduğunu ifade ederek, “Firmaların mevcut makine parkı artık yetmiyor. Yeni siparişlerde de 30-40 gün beklemek gerekiyor. Piyasadaki kule vinçlerin hepsi çalışıyor. Kule vinçlerin yüzde 95’i Avrupa ülkelerinden ithal ediliyor. Ancak son dönemde Çin malı kule vinçler de Türkiye’ye gelmeye başladı. Dolar üzerinden satıldığı için de ucuz oluyor” dedi.

Yerli vinç daha ucuz
KULE vinç üretimi konusunda yerli sanayininin de girişimleri bulunuyor. Ancak kapasiteleri sınırlı olduğu için ithal markalar ağırlık kazanıyor. Kentsel dönüşüm ile birlikte talebin artmasıyla, yerli sanayinin de yeni yatırım yapmasının önünün açılması bekleniyor. Yerli vinç üreten TGM Kule Vinç’in Üretim Müdürü Abdurrahman Karademir, ithal kule vinçlerin fiyatlarının daha yüksek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Aralık ayından bu yana üretim yapıyoruz. Yılda 30 tane üretme kapasitesine sahibiz. Bugüne kadar 15 adet vincin satışını yaptık. Yerli kule vinçler, Avrupa’dan ithal edilenlere göre daha ucuz oluyor. Avrupa’dan gelen 8 tonluk makineler yaklaşık 160 bin Euro’dan satılıyor. Burada ürettiğimizi ise 140 bin Euro’dan teslim ediyoruz.”

8 bin liradan başlıyor
TÜRKİYE’deki ilk yerli üretimi yapan Panel Makina’nın Genel Müdürü İsmail Canbolat, kule vinç kiraları hakkında şu bilgileri verdi: “Fiyatlar vincin çalışma yüksekliğine göre değişiyor. Örneğin 50 metre yüksekliğe çıkabilen kule vinçlerin satılık fiyatları yerlide 150-200 bin Euro’dan başlıyor. Aynı özellikteki ürün ithalde 300 bin Euro olabiliyor. 160 metre yükseklikte ise 600 bin Euro’yu buluyor. Kira bedelleri ise süreye göre değişiyor. Aylık KDV hariç 8 ile 15 bin lira arasında kule vinç kiralanıyor.”

Türk müteahhitlerle yurtdışına da gidiyor
TÜRKİYE’de kule vinçler, Türk müteahhitlerinin talebi ile yurtdışına da açılıyor. Kule vinçlerin satış ve pazarlamasını yapan kuruluşlar, Türk müteahhitlerin çalıştığı her ülkeye kule vinç gönderiyor. Ağırlıklı olarak Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine kule vinçler çalışıyor. Irak, İran, Rusya, Türkmenistan, Azerbaycan başı çekiyor. Son dönemde, Gürcistan’dan da talep geliyor.

Krizde yüzde 50 daraldı

  • 2004’ten önce Türkiye’de yılda 50 kule vinç satılıyordu. 2008 krizinden önce satışlar yılda 600 adete çıktı.
  • Krizden sonraki daralmayla sektör yüzde 50’lik bir daralma yaşadı.
  • Şu anda yılda yaklaşık 300-400 kule vinç satılıyor.
  • Hızlı çalışan, yüksek binaların inşaatına uygun kule vinçlerin yanı sıra villa ve dar alanlarda da çalışabilen vinçler sektöre sunuluyor. İnşaat süresi yarı yarıya azalıyor.
  • Kule vinç sektörünün büyüklüğü ise yaklaşık 70 milyon Euro’ya ulaşıyor.

Hürriyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Karadeniz-Akdeniz Yolu 50 İlin Kaderini Değiştirecek

Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez gündeme gelen, 2. Abdülhamid zamanında ise projesi çizilen …