1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Kamyonları Sektöründe Büyük Umutlar

Küresel kriz yüzünden endişeli olan otomotiv sektörünün aktörlerini, 3. Havalimanı, 3. Köprü, Kanal İstanbul gibi projeler umutlandırıyor.

insaat-kamyonlari-sektorunde-buyuk-umutlar

Bu çerçevede artan otoyol, konut projelerinin başta beton ile hafriyat kamyonları gibi iş amaçlı araçlara talebi artıracağını düşünen şirketler, bu sayede yüzde 20 büyümeyi hedefliyor. Mikser ve damper kamyon üreticisi Ford Otosan’ın Pazarlama İletişimi ve İş Geliştirmeden Sorumlu Yöneticisi Tufan Altuğ, inşaatta yakalanan ivmeye bağlı olarak üretimlerinin katlanacağını söyledi. Axor markasıyla beton ve hafriyat kamyonu üreten Mercedes Benz’in Kamyon Filo Satış Kısım Müdürü Alper Kut da otoyol, tren ve konut faaliyetlerinin sektörü memnun ettiğini, üretim ile satışları adına ümitlendirdiğini kaydetti.

İnşaat ve inşaat ürünleri sektörü ‘5. Beton, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’nda buluştu. 21-24 Şubat günlerini kapsayan fuarda Cargo serisi kamyonları ile anılan Ford Otosan, damper ve mikser tipleri ile çekicillerini tanıtıyor. Şirketin 6×4 ve 8×4 modelleri büyük ilgi görüyor. Fuarda bayileri ile müşterilerine hitap eden Fort Otosan’ın Pazarlama İletişimi ve İş Geliştirmeden Sorumlu Yöneticisi Tufan Altuğ, inşaat sektöründe yakalanan ivmeye paralel üretim ile satış faaliyetlerinin artacağını aktardı. Altuğ, yakın vadede büyük inşaat yatırımları olacağından söz ederken, “Kentsel dönüşüm; otoyollar, tren, konut, kanal, havalimanı konut, hidroelektrik santralleri ile ilgili projeler devam ediyor. Bütün bunlarla büyük bir hafriyat ve beton faaliyeti ortaya çıkacak. Türkiye, 2012’de 92 milyon metreküp üretim ile hazır betonda birinci, Almanya ve İtalya ardından geliyor. Bu da Türkiye’de yatırımların projelerin arttığını, giderek de sektörün yatırımlarını artıracağının emaresi.” ifadelerini kullandı. Altuğ, inşaat sektöründe ilerleme ile uyumlu olarak taşıt üretim adetlerinin artacağını vurguladı. İnşaat taşıtları üretimi ve satışında da 5 senede yüzde 20’ye varan artışlar görüleceğine temas etti.

Toplam 82 firmanın katıldığı ‘5. Beton, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’nda Axor marka kamyonlarını vitrine koyan Mercedes Benz’in Kamyon Filo Satış Kısım Müdürü Alper Kut ise 2013’te inşaat sektörünün atılım yapacağını ifade etti. Kut, “Altyapı ve konut anlamında pek çok proje söz konusu. 3. Havalimanı inşa edilecek. 3. Köprü var. İzmir-İstanbul Otoyolu’nun yapımına başlandı. Anadolu’da Ankara-Sivas yönünde hızlı tren, Çoruh’ta santral ve baraj etkinlikleri var. Bunun dışında konut projeleri ve kentsel dönüşüm söz konusu. Bmunlar sektör için sevindirici, heyecan verici.” dedi. Kut, 2013’ün sektörde olduğu gibi çift çekerde de artan yapı projelerine bağlı olarak 2012’den daha iyi olabileceği tahmininde bulundu.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN KAMYONLAR AVRUPA’YA SATILIYOR

Bu arada Eskişehir ve Aksaray’da üretilen damper ile mikser kamyon tipleri, çekiciler Avrupa’ya, Rusya’ya, Orta Asya’ya, Afrika’ya ihraç ediliyor. Eskişehir’de üretim yapan ve kamyonlarının yerlilik oranı yüzde 75 olan Ford Otosan, ürünlerini pek çok ülkeye satıyor. Taşıt motorlarının yüzde 100 yerli üretim olduğunu anlatan şirketin Pazarlama İletişimi ve İş Geliştirmeden Sorumlu Yöneticisi Tufan Altuğ, Doğu Avrupa, Rusya, Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine satış yaptıklarını açıkladı.

Aksaray’da üretim yapan Mercedes Benz’in kamyonlarının yerlilik oranı yüzde 50’yi aşıyor. Ürünleri ile iç piyasayı beslediklerine değinen şirketin Kamyon Filo Satış Kısım Müdürü Alper Kut, üretimlerinin yüzde 15-20’sinin ana firma tarafından Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelere ihraç edildiğini aktardı.

Kaynak: CİHAN

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Ekonomideki Belirsizlik İnşaat Sektörünü Etkiliyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum …