1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

HGS’de 30 Lira Şartı Kaldırıldı!

17 Eylül’den itibaren otoyol gişeleri ve Boğaziçi köprülerinde daha hızlı geçişe imkân tanıyacak olan Hızlı Geçiş Sistemi’nde tüketici derneklerinin tepkisini çeken 30 lira bakiye mecburiyeti kaldırıld

hgs, hgs 30 lira şartı, hgs sistemi, kgs kaldırılıyor mu, otoyolda hgs

Geçişe yeterli bakiyesi olan herkes HGS’den yararlanabilecek. HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken ücretler de yarıya indirildi.

Otoyol ve İstanbul Boğaz köprüleri geçişlerinin daha hızlı olmasını sağlamak amacıyla uygulamaya alınacak olan Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) yer alan bazı uygulamalar tüketici derneklerinin tepkisi üzerine geri çekildi. Ulaştırma Bakanlığı, HGS hesabında en az 30 lira bakiye bulunması şartını kaldırdı. Geçişe yeterli bakiyesi olan herkes HGS’den yararlanabilecek. HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımında hesaba yatırılması gereken ücretler de yarıya indirildi. Buna göre araçları 1. sınıf kapsamına giren otomobil sahipleri ilk yüklemede 60 lira yerine 30 lira yatıracak.

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından tanıtılan HGS’de, 30 lira bakiyenin altındaki geçişlerin kaçak olarak değerlendirilerek cezai işlem başlatılması kararına tüketici dernekleri tepki göstermişti. Uygulamanın seyahat hürriyetine aykırı olduğunu savunan dernekler, 30 lira şartı sebebiyle şu anda kullanılan Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ile benzer bir maliyet ortaya çıktığına dikkat çekmişti.

Ulaştırma Bakanlığı dün konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada vatandaşların hizmeti en kısa sürede ve ucuz şekilde alabilmesini sağlamak amacıyla OGS ve KGS’ye alternatif olarak PTT ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Hızlı Geçiş Sistemi’nin, 17 Eylül 2012 tarihinde hizmete gireceği hatırlatıldı. HGS ile ilgili vatandaşlardan gelen istek ve temenniler doğrultusunda bazı hususlarda değişikliğe gidildiği belirtilen açıklamada hesapta en az 30 lira bulunma zorunluluğunun kaldırıldığı bildirildi. Açıklamada, kart bakiyeleri ile ilgili olarak HGS abonelerine gerektiğinde bilgilendirme-uyarı mesajları gönderileceği vurgulanarak, şunlar kaydedildi: ”Ücret hesap tablolarında yer alan liste uygulamaları hizmet içi uygulamalar olup, yalnızca bakiye durumlarının takibi ve sürücülerin bilgilendirilmesine yönelik olacaktır. Geçişe yeterli bakiyesi olan herkes HGS hizmetinden yararlanabilecek, bu listelerde yer alan hiçbir kimseye cezai işlem uygulanması söz konusu değildir.” Tüketicilerin tepkisini çeken kart ya da etiket alımında en az 60 lira yatırılma şartı da yarıya indirildi. Araçların sınıf ve cinsine göre şu şekilde olacak: 1. Sınıf: 30 lira, 2. Sınıf: 37 lira, 3. Sınıf: 53 lira, 4. Sınıf: 67,50 lira, 5. Sınıf: 81,50 lira. Kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerine, geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacak. Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücüler de 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayacak.

Zaman

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418