1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Hafif Çelik Yapıların Yıldızı COVID-19 Sürecinde Bir Kez Daha Parladı!

Düşük ağırlığına kıyasla yüksek mukavemeti, yanmazlık özelliği, ama hepsinden de öte hızlı ve kolay montaj ve kurulum özelliklerine sahip çelik konstrüksiyon yapıların önemi, COVID-19 Koronavirüs Salgını sürecinde bir kez daha ortaya çıktı.

Hafif Çelik Yapıların Yıldızı COVID-19 Sürecinde Bir Kez Daha Parladı!

45 günde tamamlanmak üzere 8 Nisan’da çalışmalarına başlanan ve çelik konstrüksiyon yöntemi ile yapılan 1000’er yatak kapasiteli Yeşilköy Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe Salgın Hastaneleri, 25 günde neredeyse tamamlanma noktasına geldi. SerProfil Hafif Çelik Yapı Profilleri firması yönetim kurulu başkanı Mimar İdris YAĞMAHAN, salgın hastanelerinin inşaatında kullanılan olan hafif çelik yapılar hakkında önemli bilgiler verdi.

Hafif Çelik Yapıların Yıldızı COVID-19 Sürecinde Bir Kez Daha Parladı!

Yapılarda soğuk hadde çelik elemanların kullanımının ilk olarak ABD ve İngiltere’de 1850’lerde savaştan dönen gaziler için düşük maliyetli ve hızlı konut yapımı amacıyla başladığını belirten Mimar İdris YAĞMAHAN; “Günümüzde soğuk-hafif çelik profiller; evlerde duvar sistemlerinde, çatı makasları, yapı çerçevelerinde kullanılmaktadır. ABD, Japonya ve Batı Avrupa ülkelerinde hafif-çelik binalara yaygın olarak rastlanılmaktadır.

Türkiye’de ise bu yapı türü özellikle 1999 Marmara Depremi’nden sonra ilgi çekmeye başlamıştır. Soğuk-haddelenmiş çelikler; genellikle binalarda, otomobillerde, ekipmanda, ev ve ofis mobilyalarında, servis direklerinde, depolama raflarında, tahıl silolarında, karayolu bariyerlerinde, drenaj tesislerinde ve köprülerde kullanılmaktadır. ABD’de bina inşaatlarında kullanılan toplam çeliğin yaklaşık olarak %40’ı soğuk-hadde çeliktir. Diğer yapı malzemelerine nazaran avantajlarından dolayı soğuk-hadde çelik önemli bir pazar payına sahiptir. Soğuk-haddelenmiş çelik görece düşük ağırlığa sahip olup, inşaat ve nakliye sırasında kısmi kolaylıklar sağlamaktadır. Mukavemeti yüksektir, kalıp gerektirmez ve yanmaz bir malzemedir. Geri dönüştürülebilir ve tekrar kullanılabilirdir, hızlı ve kolay montaj ve kurulum imkânı verir” ifadelerini kullandı.

Hafif Çelik Yapıların Yıldızı COVID-19 Sürecinde Bir Kez Daha Parladı!

Çeliğin bu özellikleri nedeniyle, binaların konstrüksiyonunda sıklıkla tercih edilmeye başlandığının altını çizen Mimar İdris YAĞMAHAN, “Çelik kontrüksiyon yapılar depreme daha dayanıklıdır. Yapı elemanları fabrikada üretilip, beton kaide üzerinde birleştirilebilir. İstenildiği zaman sökülerek başka yerde tekrar kurulabilir. Yapısal çelik binalar, standart parçalardan oluşur ve civata-somun bağlantı yapılabilir” dedi.

Yağmahan İnşaat Ltd. Şti.
Şile Otoban Üzeri Kirazlıdere Mahallesi Kışla Caddesi Havuz Sokak No: 20 / 8 İlhanlar Plaza Kat: 3 Çekmeköy / İstanbul
0216 614 04 34 – 0505 507 04 18
www.yagmahan.com
www.serprofil.com
www.acikprofil.com

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

‘Sanayi Kenti’nde Teşvikli Yatırımlarla 5 Bin Kişiye İş Kapısı Açılacak

Sanayi ve teknoloji kenti Kocaeli’de hayata geçirilmesi planlanan ve sabit yatırım tutarı 4,5 milyar lira …