1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Diyanet Alışveriş Merkezlerine Cami ve Mescit İstedi!

Diyanet Müslümanların artık vatandaşların alışveriş ve seyahat noktalarında daha çok vakit geçirdiğini belirten bir rapor hazırladı. Raporda alışveriş ile seyahat noktalarına cami vemescit gerektiği belirtildi

alışveriş merkezinde mescit, alışveriş merkezleri, dinlenme tesisleri, Diyanet İşleri başkanlığı, mescit

Diyanet İşleri Başkanlığı günümüzde kadın erkek herkesin çalışma ve sosyal hayatta daha aktif olduğunu göz önünde bulundurarak dinlenme tesisleri ve alışveriş merkezlerindeki cami ve mescitlerin durumu ile ilgili bir çalışma başlattı. Konuyla ilgili hazırlanan ilk raporda artık namaz vakitlerini evde veya mahalle camiinde bekleyen Müslüman yerine iş ve alışveriş amaçlı gezilere katılan Müslüman modelinin ortaya çıktığı vurgulandı. Değişen Müslüman profiliyle de artık alışveriş ve seyahat noktalarına cami gerektiği belirtildi.

70 İLİN DİNLENME TESİSİ UYGUN

Raporda, 70 il müftülüğünün dinlenme tesisleri ve yol güzergahlarındaki cami ve mescitlere ilişkin verilerine yer verildi. Buna göre il müftülükleri 31 Mayıs 2012 tarihi itibariyle 70 ilde 2 bin sekiz caminin ibadete elverişli olduğunu bildirdi. Sinop, Siirt, Muş,Kırklareli, Kars, Iğdır,Hakkari, Bartın ve Ağrı müftülükleri, dinlenme tesisleri ve yol güzergahında cami bulunmadığını bildirdi.

ADANA VE AĞRI’YA CAMİ GEREK

Raporda alışveriş merkezlerine ilişkin istatistiklere de yer verdi. Buna göre, 38 ilde 181 caminin kullanıma elverişli olduğu belirtildi. Uygulama kapsamında alışveriş merkezlerinde istenilen vasıfta cami ve mescit bulunmadığını beyan eden iller ise şöyle sıralandı: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Burdur, Çanakkale, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Giresun, Hatay, Iğdır, Karaman, Kars, Kırklareli, Kilis, Malatya, Manisa,Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Van, Yalova,Zonguldak.

Yurt genelinde yaygınlaştırılsın

Diyanet İşleri tarafından hazırlanan raporda, Türkiye genelinde 181 AVM’de ibadete uygun cami vemescit uygulamasının başlatılmış olmasınınmemnuniyet verici olduğu belirtildi. 11 ilin müftülüğüne ise dinleme tesislerine cami gerektiği hakkında bilgi verildi. 43 ile ise AVM’lere mescit yapılması yönünde talimat verildi.

EZELHAN ÜSTÜNKAYA – BUGÜN GAZETESİ

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yeni DAP, GAP, KOP, DOKAP Hayvan Alımına %80 Hibe Başvuruları Başladı

Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) Doğu Karadeniz …