1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Çağlayan: Demirde Yüzde 5’lik Vergi Söz Konusu Değil

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Türkiye’den inşaat demiri ithalatına yüzde 5 gümrük vergisi getirmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

caglayan-demirde-yuzde-5lik-vergi-soz-konusu-degil

Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği (DÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan’ın, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 5 Ocak’tan itibaren Türkiye’den inşaat demiri ithalatına yüzde 5 vergi uygulayacağını belirtmesinin üzerine açıklama yapan Çağlayan, “Yaptığımız girişimler sonucunda BAE Ekonomi Bakanlığı, Türkiye’den inşaat demiri ithalatında yüzde 5 gümrük vergisi uygulamasının söz konusu olmadığını, mevcut ithalat rejimindeki muafiyet uygulamasının devam ettirildiğini teyit etti” dedi.

YANLIŞ YORUMLANMIŞ

DÇÜD Genel Sekreteri Yayan “Türkiye’den inşaat demiri ithal edip BAE’de kesip büken tesisler, vergi muafiyeti alıyordu. Türkiye’den bu ülkeye yapılan ihracatın yüzde 75’i bu kapsamdaydı. BAE, bu kesme bükme işlemlerinde bazı usulsüzlükler tespit edince denetimleri sıkılaştırıp işlemlerin daha yakından takip edileceği bilgisi verilmiş. Bu da bazı firmalar tarafından muafiyetin kaldırıldığı şeklinde yorumlanmış” dedi. Yayan’ın verdiği bilgiye göre Dubai, Türkiye’den ayda yaklaşık 80 bin ton inşaat demiri ithal ediyor.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Libya’ya İlk Dönen ENKA Oldu!

Libya tarafından Türk şirketlerine yapılan dönün çağrısına ilk cevabı ENKA verdi Dünya müteahhitler liginde 2’nci …