1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Bursa’daki Restorasyon Çalışmaları Trakya’ya Örnek Oldu!

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi restorasyon çalışmasına başlayan Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, “Bursa’yı örnek alıyoruz, Recep Altepe’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

bursa restorasyon çalışmaları, lüleburgaz restorasyon çalışmaları, trakya restorasyon çalışmaları

Lüleburgaz Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Marmara Belediyeler Birliği Encümen heyeti toplantısı için Kırklareli’nde bulunan Birlik Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın davetiyle Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi restorasyon çalışmalarını inceledi.

Lüleburgaz Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla restorasyonu yapılan çalışmayla ilgili bilgi veren Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, “Osmanlı’nın Rumeli seferlerinin ardından konaklama yeri olan ve yapımına 1557 başlayarak 1564’te tamamlanan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ve Hamamı, Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biridir. Çalışmalara başlayalı üç hafta oluyor ve bir sene içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda çok önemli çalışmalar yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları, bizlere de ilham kaynağı oldu. Bursa’yı bu konuda örnek alıyoruz, Recep Altepe’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, “Ecdadın almak için bu kadar emek verdiği ve böyle güzel eserler bıraktığı şehirlerimize hizmet etmek, biz belediye başkanları için büyük onur. Bir ilçe belediyesi olan Lüleburgaz Belediyesi’nin, öz kaynaklarıyla Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin restorasyonuna başlaması, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın vizyonunu ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Bursa’da başta Osmanlı dönemi olmak üzere, Cumhuriyet dönemi, Roma İmparatorluğu ve Bitinya Krallığı’na ait tarihi eserlerin tümü bir bir ayağa kaldırıldı. Osmanlı Medreseleri, hanları ve camilerinin neredeyse tümü tadilattan geçerek hizmete açıldı. Bursa’daki hamam, kale surları ve kapıları, tarihi köprüler, su yolları ve çeşmeler ile tarihi çarsı ve han restorasyon çalışmaları büyük dikkat çekmişti.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

2019 Yılı Toplam Konut Satış Rakamları Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu, aralık ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Böylece konut satışları 2019 yılında bir …