1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Boğaziçi Köprüsü’nün İsmi Değiştiriliyor

Başbakan Binali Yıldırım, Boğaziçi Köprüsü’nün isminin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirildiğini söyledi.

bogazici-koprusunun-ismi-degistiriliyor

15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde askerlerin halka ateş açması sonucunda hayatını kaybeden vatandaşların anısına köprünün adının 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmesine karar verildi. Dün Bakanlar Kurulu toplantısından sonra konuşan Başbakan Yıldırım: “İstanbul ve Ankara’da birer şehitler anıtı kurulması bugünkü Bakanlar Kurulunda kararlaştırdığımız diğer bir konudur. Darbecilerin ilk hedefi olan ve vatandaşlarımızın şehit edildiği Boğaziçi Köprüsü’nün adının ’15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ olarak değiştirilmesine de karar verilmiştir.” dedi.

Avrupa’yı Asya’ya bağlayan, İstanbul Boğazı üzerinde inşa edilen ilk köprü olan Boğaziçi Köprüsü’nün temeli 20 Şubat 1970 tarihinde atılmıştı. Projesini Freeman, Fox and Partners adlı İngiliz firmanın tasarladığı köprü, 30 Ekim 1973 tarihinde saat 12:00’de, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 50. yıldönümü şerefine devlet töreniyle kullanıma açılmıştı.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Doğu’da Yatırım, Batı’da Proje Seferberliği!

Hükümet, `yatırım ve kalkınma seferberliği`yle hem Doğu ve Güneydoğu’yu kalkındıracak hem de dev projeleri devreye …