1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Asrın Projesinde Test Sürüşleri Başlıyor

4.3 milyar dolar yatırımla 9 yıldır yapımı devam eden ‘Marmaray Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi Projesi’nin yüzde 95’i tamamlandı.

asrin-projesinde-test-surusleri-basliyor

Hürriyet’in haberine göre, tüm hat işlerinin bittiği, rayların döşendiği projede test sürüşleri 1 Ağustos’ta başlayacak.

Asrın Projesi olarak nitelenen ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılışı yapılacak olan Marmaray’da sona yaklaşıldı. Yapımına 2004’te başlanan projenin, inşaat çalışmalarının yüzde 95’i tamamlandı. 2004 yılı Ağustos ayında temeli atılan inşaat,

2009 yılının Nisan ayında faaliyete girecekti. Yenikapı ve Sirkeci arasındaki arkeolojik çalışmalar açılışın 4 yıl uzamasına neden oldu.

RAYLAR DÖŞENDİ

Marmaray Bölge Müdürü Haluk İbrahim Özmen, Marmaray Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi Projesi’nin 13,6 kilometrelik güzergâh üzerinde planlandığını belirterek, “Bu güzergâh üzerinde 5 istasyon bulunuyor. Deniz kesiminde delme tünel 1.4 kilometre, diğer bölüm ise 9.8 kilometre uzunluğunda. Hat işleri bitti, raylar döşendi, makas yerleştirme çalışmaları tamamlandı” diye konuştu. Şu an itibarıyla hat işlerinin yüzde 99 seviyesinde olduğunu kaydeden Özmen şöyle konuştu: “Sistemin elektrikasyon ve sinyalizasyon işleriyle ilgili kablolama çalışmaları ve montaj çalışmaları devam ediyor. Hedef, Temmuz sonu itibarıyla tüm işleri tamamlayıp, 1 Ağustos’ta sistemde çalışacak araçları hat üzerine getirip, test sürüşlerine başlamak. 365 aracın imalatı tamamlandı. Araçların bir kısmı Haydarpaşa, bir kısmı ise Edirne gar sahasında. Sisteme deneme amaçlı enerji verildi.”

2 bin 550 kişi çalıştı

Marmaray Projesi BCI Sözleşmesi kapsamında, bu güne kadar yerli ve yabancı 2 bin 550 kişi, mühendis, mimar ve işçi olarak çalıştı. Projede, 835 bin metreküp beton, 145 bin ton demir kullanıldı. Bu güne kadar 3 milyar 21 milyon 389 bin 952 dolar harcanan projenin toplam maliyeti 4 milyar 308 milyon 636 bin 815 dolar.

20 bin kişi inceledi

Marmaray, Türkiye’ye gelen yabancı devlet adamlarının da ilgisini çekti. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad 2007 yılında Marmaray’a inerek çalışmaları yerinde inceledi. Bulgaristan Devlet Başkanı ve Japonya Veliaht Prensi, Almanya Baden Württemberg Eyaleti ve Malezya başbakanları ile 25 yabancı ülke bakanı da Marmaray’ı gezdi. Bugüne dek sistemi gezenlerin sayısı ise 20 bin olarak hesaplandı.

Londra’yı Pekin’e bağlayacak

Başbakan Tayyip Erdoğan, Marmaray’la ilgili olarak geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Bakın biz içeriden vurulmasaydık, 4 yıl önce Marmaray’ı açacaktık. Ama bizi içeriden vurdular, bitiremedik. 29 Ekim’de bitecek. 29 Ekim’de inşallah Marmarayı açacağız ve Londra’yı Pekin’e bağlayacağız” yorumunu yapmıştı.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çamlıca Camii’nin Harfiyatı 2 Ayda Kalkacak

Çamlıca Camisi’nin yapılacağı alandaki hafriyat çalışmalarının tamamlanmasının 2 ayı bulacağınının tahmin edildiği bildirildi. İstanbul Cami …