Reklamı Kapat

Yıkılan Binada Belediyenin İhmali Yok

Editör: SerMimar Tarih: 28 - Temmuz - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İnegöl’ün en yoğun bölgelerinden olan Nuri Doğrul Caddesi üzerinde inşaat çalışmaları devam eden arsanın yanında bulunan iki katlı bir binanın çökmesi üzerine, İnegöl Belediyesi’nden inşaat çalışmaları hakkında bir açıklama geldi.

yikilan-binada-belediyenin-ihmali-yok

İnegöl’ün en yoğun bölgelerinden olan Nuri Doğrul Caddesi üzerinde inşaat çalışmaları devam eden arsanın yanında bulunan iki katlı bir binanın çökmesi üzerine, İnegöl Belediyesi’nden inşaat çalışmaları hakkında bir açıklama geldi.

Belediye Başkan Vekili, İnşaat Mühendisi Turgay Yel yaptığı açıklamada, 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu ve Yönetmeliğinde görev ve sorumlulukların açıkça belirtildiğini, verilen inşaat ruhsatı ile ilgili İnegöl Belediyesinin herhangi bir kusur veya ihmalinin söz konusu olmadığını söyledi.

Turgay Yel açıklamasında, “Geçtiğimiz Pazar günü ikindi saatlerinde Nuri Doğrul Caddesi üzerinde yapımı devam eden inşaatın temel açma çalışmaları esnasında, inşaat alanının yanında bulunan iki katlı yığma tuğladan yapılan bina yıkılmıştır. Bu konuyla ilgili olarak yeni inşaata bodrum katı izni verilmesiyle ilgili kurumumuza karşı bazı suçlamalar yapılmıştır. Ancak şunu belirtmek isterim ki, ilgili arsada yapılan inşaatın neden olduğu yıkımın bodrum katına izin verilmiş olup olmaması ile hiçbir bağlantısı yoktur.

İnşaat alanının diğer tarafında bulunan 5 katlı olan ve yaklaşık 40-50 yıl önce yapılmış olan binada da bodrum katı vardır. Mevcut 5 katlı binaya o günün şartlarında nasıl izin verildiyse, bu yeni inşaata da aynı şekilde inşaat ruhsatı verilmiş ve inşaatı yapan müteahhidin gerekli önlemleri alarak bodrum yapmasına ruhsat verilmiştir. Burada gayri yasal bir konu ve belediyemizin ihmali gibi bir konu yoktur. 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu ve Yönetmeliği çerçevesinde yapıyla ilgili müteahhitlerin ve yapı denetim şirketlerinin sorumlulukları net bir şekilde tanımlanmıştır. Buna göre, belediyemiz sadece yapı ruhsatı dediğimiz belgeyi düzenlemekle sorumludur. Yapılarda gerek idaremizin, gerekse personelimizin hiçbir sorumluluğu ve görevi yoktur. Kanun gereği bir yapının ruhsatlandırılması ve inşaatının tamamlanmasındaki süreç, bütün plan-proje yükümlülükleri ve mühendislik işleri yapı denetim şirketlerine verilmiştir. Bu olayda da müteahhit gerekli izinleri almış ancak alınan izinler neticesinde yapılan tedbirler yeterli olmamış ve çökme olayı yaşanmıştır” dedi.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje