Reklamı Kapat

Yeterlilik Belgesi Olmayana İş Yok

Editör: SerMimar Tarih: 28 - Ağustos - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

ANTALYA İnşaat Müteahhitleri Dernek Başkanı Deniz Karataş, mesleki yeterlilik belgesi uygulamasını desteklediklerini söyledi.

yeterlilik-belgesi-olmayana-is-yok

İnşaat, otomotiv ve doğalgaz sektörleri başta olmak üzere 40 meslekte, 26 Mayıs 2016’da yürürlüğe girecek yasayla, yeterlilik belgesi olmayan işçi çalıştıran işverene cezai yaptırım uygulanacak. Antalya İnşaat Müteahhitleri Dernek Başkanı Deniz Karataş, nitelikli iş gücü için önemli olan yasanın çıkmasını beklediklerini söyledi. Yeterlilik belgesi olmayan işçi çalıştıran işverene işçi başına 500 TL ceza kesileceğine dikkat çeken Karataş, “Artık, sektörde ehil olmayanların çalışamayacağı bir dönemdeyiz. Belgeli işçi çalıştırılma zorunluluğuyla şantiyelerde sadece işinin ehli işgücü çalışabilecek” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Mayıs 2016’da çıkaracağı tebliğ uyarınca inşaat, otomotiv ve doğalgaz sektörleri başta olmak üzere tehlikeli ve çok tehlikeli 40 meslekte gelecek yıldan itibaren mesleki yeterlilik belgesi şartı aranacağına vurgu yapan Karataş, belgesi olmayan işçilerin çalıştırılmayacağına değindi.

Mesleki yeterlilik kapsamında işçilerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitimden geçirileceğine değinen Deniz Karataş, “Birçok meslek alanında olduğu gibi inşaat sektörüne nitelikli işgücü kazandırılacak. Özellikle inşaat sektöründe bu tarihten itibaren belgesiz işçilerin iş bulma şansı kalmayacak. Ne iş olsa yaparım mantığı ortadan kalkmış olacak” diye konuştu.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje