Reklamı Kapat

Yetenek Sınavı İçin Acele Edin

Editör: SerMimar Tarih: 11 - Ağustos - 2015
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerin giriş sınavları devam ediyor. Ancak başvurular için fazla zaman kalmadı.

yetenek-sinavi-icin-acele-edin

Kararsız öğrencilerin bir an önce harekete geçmesi gerekiyor. Bu yıl özel yetenekle alım yapan bölümlerde toplam 26 bin 337 kontenjan açıldı. Biz de sizin için bazı üniversitelerin yetenek sınavına başvuru tarihlerini araştırdık.

Türkiye’de her yıl binlerce öğrenci özel yetenek sınavı ile üniversitelere girebilmek için uğraşıyor. Bu yıl özel yetenekle alım yapan bölümlerde toplam 26 bin 337 kontenjan açıldı. Bunların 20 bin 115’i devlet okulları, 4 bin 428’i vakıf okulları, 1607’si KKTC okulları ve 147’si de yurtdışı okulları olarak belirlendi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), özel yetenek sınavları için YGS puan türünde en az 140 puan almayı yeterli sayıyor. Ancak yetenek sınavını yapacak olan üniversite, bu barajı biraz daha yükseğe çekebiliyor. Yetenek Sınavı ile birçok bölüme girilebiliyor.

Ön kayıtlar online yapılabiliyor
Bugünlerde birçok üniversite, yetenek sınavı işlemlerini tamamladı. Sınav işlemlerini tamamlamayan birkaç devlet üniversitesi kaldı. Bunlardan bazıları; Mimar Sinan, Yıldız Teknik, Marmara, Sakarya, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit Üniversitesi. Bu okullar içinde özellikle güzel sanatlar alanlarında en iddialı olanı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olarak göze çarpıyor.

Henüz sınav işlemini tamamlamamış üniversitelerin, sınav takvimleri ise şöyle:

– Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, 10-14 Ağustos tarihleri arasında kayıt yapılacak. Ön kayıt online ortamda, http://yeteneksinavi.msgsu.edu.tr/ internet sitesinden yapılacak.

– Yıldız Teknik Üniversitesi’nde ise daha önceden kaydını yaptırmış olan adaylar, 11 Ağustos Salı günü sınavda ter dökecekler.

– Marmara Üniversitesi 17-19 Ağustos tarihleri arasında, online olarak http://www.marmara.edu.tr/ internet sitesinden ön kayıt alacak.

– Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, 10-21 Ağustos tarihleri arasında online olarak http://gsf.sdu.edu.tr/ internet sitesinden başvuru yapılabilecek.

– Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 17-28 Ağustos tarihleri arasında http://apps.beun.edu.tr/gsf internet sitesinden, online olarak ön kayıtları kabul edecek.

Öte yandan her bölümün sınav tarihleri farklı olduğu için, adayların sınava gireceği kurumların internet sayfalarından, sınav takvimlerini takip etmeleri gerekiyor.

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje